Od roku 2026 sa má zrušiť plošná energopomoc: Dotácie nebudú pre všetkých, štát pomôže len vybranej skupine ľudí

  • Plošné dotácie na energie sa zrejme skončia
  • Pomoc dostanú len domácnosti s nízkym príjmom, ktoré sú na hranici energetickej chudoby
Na snímke ministerka Denisa Saková a elektrikár
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, pixabay/jarmoluk
  • Plošné dotácie na energie sa zrejme skončia
  • Pomoc dostanú len domácnosti s nízkym príjmom, ktoré sú na hranici energetickej chudoby

Od budúceho roka sa plošné dotácie na energie zrejme stanú minulosťou. Ministerstvo hospodárstva pod vedením Denisy Sakovej (Hlas-SD) pripravuje nový model pomoci, ktorý sa bude zameriavať iba na najzraniteľnejšie domácnosti, informuje Pravda.

Tento krok je reakciou na neudržateľnosť súčasného financovania a potrebu znižovania štátneho deficitu. „V budúcnosti bude energopomoc určená len pre občanov, ktorí sa nachádzajú na hranici energetickej chudoby,“ uvádza ministerstvo hospodárstva v návrhu zákona o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci.

Ako bude fungovať adresná pomoc?

Nový model pomoci si vyžiada zhromažďovanie údajov od rôznych inštitúcií. Štát by mal po novom zisťovať údaje napríklad o príjmoch občanov či o dávkach, ktoré dostávajú zo sociálneho systému. Finančná správa, Sociálna poisťovňa, kataster nehnuteľností a distribútori energií budú poskytovať údaje ministerstvu hospodárstva, aby bolo možné identifikovať domácnosti, ktoré skutočne potrebujú pomoc.

„Cieľom zberu a analýzy údajov je vytvoriť databázu, ktorá bude slúžiť na vyhodnocovanie miery ohrozenia energetickou chudobou,“ píše sa vo vládnom materiáli.

Kto je ohrozený energetickou chudobou?

Definícia energetickej chudoby zatiaľ nie je presne stanovená, no podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by malo platiť, že domácnosť sa považuje za ohrozenú, ak jej po zaplatení energií zostane menej ako 1,5-násobok životného minima alebo ak im po všetkých platbách nezostane dosť peňazí na pokrytie iných životných potrieb, ako je oblečenie, nájom, hypotéka či jedlo.

Ide napríklad o také domácnosti, ktorým po uhradení každodenných výdavkov mesačne zostane asi 450 eur. Ak zaplatí všetky účty, vrátane splátky hypotéky, mesačne domácnosti zostane približne 120 eur.

Podľa štúdie Prognostického ústavu SAV si každá tretia domácnosť pod hranicou chudoby nedokáže udržať vo svojom obydlí ani len primeranú teplotu. „Na Slovensku si takmer tretina domácností pod hranicou chudoby nemôže dovoliť udržiavať vo svojom byte alebo dome dostatočnú teplotu,“ uvádza analytička Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV.

Koľko doteraz stála plošná pomoc?

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vyčíslil, že od roku 2022 do konca roka 2023 štát vyplatil na energopomoc 2,7 miliardy eur, pričom celková suma vynaložená na podporu energií od zavedenia plošnej pomoci presiahla 4,8 miliardy eur.

„Takto široko nastavené kompenzačné opatrenia neboli efektívne a viedli k nehospodárnému vynakladaniu financií,“ konštatoval NKÚ.

Ako sa dotácie dotknú cien energií?

Zrušenie plošnej pomoci znamená, že niektorým skupinám obyvateľstva sa ceny energií zvýšia. Regulátor vypočítal, že ceny plynu by mohli v roku 2026 vzrásť až o 46,9 % a ceny tepla o 30,9 %.

„Bez dotácií by boli ceny energií v súčasnosti oveľa vyššie, no štát si už nemôže dovoliť pokračovať v plošnej pomoci,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Vláda už skôr uzavrela dohodu so Slovenskými elektrárňami, ktorá udržiava cenu elektriny na 61 eur za megawatthodinu (MWh). Bez tejto dohody by ceny boli vyššie o 6 eur/MWh. Pri menšom rodinnom dome to znamená ročnú úsporu približne 140 eur, pri väčšej nehnuteľnosti je to až 200 eur ročne.

Budúcnosť energetickej pomoci

Minister financií avizoval, že rozpočet na rok 2026 bude zahŕňať aj prostriedky na cielenú energopomoc, ale nie v takej podobe ako doteraz. Vláda bude musieť do roku 2027 ušetriť 3,3 miliardy eur, preto je nutné prijať opatrenia, ktoré zamedzia plytvaniu štátnymi financiami.

„Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí ju skutočne potrebujú, a nie k tým, ktorí si ju môžu dovoliť aj bez nej,“ zdôraznila ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Menej dotácií, vyššia efektivita

V nadchádzajúcich rokoch sa Slovensko pravdepodobne preorientuje z plošnej pomoci na adresnú podporu. Hoci to znamená vyššie ceny energií pre mnohých obyvateľov, táto zmena má zabezpečiť udržateľnosť verejných financií a efektívne vynakladanie zdrojov. O konkrétnych podmienkach a mechanizmoch adresnej pomoci sa ešte bude rokovať.

Konečné ceny na budúci rok tak budú závisieť od toho, akú formu dohody so Slovenskými elektrárňami sa vláde podarí dosiahnuť. Samozrejme, prípadné zastropovanie cien silovej zložky elektriny sa bude týkať len časti obyvateľov – zvyšok si už bude musieť priplatiť.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: SAV, Pravda, Úrad vlády 

Najnovšie videá

Trendové videá