Od roku 2040 na Slovensku zakážu kúrenie plynom. Spôsobí nová smernica problémy na realitnom trhu?
- Od roku 2040 zakážu na Slovensku plynové kotly
- Politici majú obavy o predaj domov
- Analytik hodnotí, čo to bude znamenať pre trh s realitami
- Od roku 2040 zakážu na Slovensku plynové kotly
- Politici majú obavy o predaj domov
- Analytik hodnotí, čo to bude znamenať pre trh s realitami
Svet sa stále viac rúti do klimatickej krízy. Bojovať s tým chce aj Európska únia, ktorá chce v rámci znižovania emisií skleníkových plynov do roku 2040 zakázať používanie všetkých kotlov na zemný plyn. Táto správa ťa možno nepoteší, keďže aj ty možno taký kotol vlastníš. Podľa informácií portálu Noviny.sk, až 800-tisíc domácností kúri práve plynom.
EÚ je so svojím rozhodnutím stotožnená. „To, že vyradíme plynové kotly z prevádzky do roku 2040 prispeje práve k tomu, aby sme produkovali menej skleníkových plynov a šetrili aj energiu,“ uviedla Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Ako to ale bude vyzerať v praxi? Ovplyvní to predaj a kúpu nehnuteľností na Slovensku? Startitup sa na túto problematiku lepšie pozrel.
Čo hovorí smernica
Stránka Energie portál píše, že to nie je ešte také jednoznačné, ako to vyzerá. Revidovaná smernica podľa nich zahŕňa kompromisné znenie a nebude znamenať zákaz vykurovania plynovými kotlami ani po roku 2040. Hovorí o tom, že členské štáty majú prestať dotačne podporovať plynové kotly z verejných zdrojov od roku 2025. Výnimkou sú ale hybridné systémy, keď plynový kotol zabezpečuje vykurovanie domu v kombinácii so slnečnými kolektormi či tepelným čerpadlom.
Portál vysvetľuje, že revidovaná smernica neobsahuje zákaz využívania plynových kondenzačných kotlov na vykurovanie v existujúcich budovách. Po roku 2040 by sa ale do nových nehnuteľností inštalovať už nemali. Dopĺňajú, že ak kotly nebudú využívať fosílny plyn, ale do povedomia sa dostanú jeho obnoviteľné alternatívy, ako biometán či vodík, tak budú môcť zostať na trhu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo smernica znamená pre Slovensko?
- Ako jej schválenie komentujú europoslanci?
- Ovplyvní zákaz plynových kotlov predaj nehnuteľností?
- Čo si myslí analytik z Realitnej únie SR?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity