Od rýchlej eufórie k závislosti: Látka, ktorá prináša šťastie, môže ľahko zničiť tvoj život
- Táto látka môže spôsobiť okrem potešenia aj rôzne závislosti
- Pomôcť môže tzv. dopamínový detox
- Táto látka môže spôsobiť okrem potešenia aj rôzne závislosti
- Pomôcť môže tzv. dopamínový detox
V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako si človek môže okamžite dopriať malé potešenie. Avšak dopamín, ktorý toto potešenie prináša, môže zároveň viesť k vzniku závislostí.
Či už ide o nekonečné prezeranie obsahu na telefóne, neustále pozeranie televízie alebo sledovanie obsahu pre dospelých, všetky tieto aktivity rýchlo uspokojujú mozog, no zároveň môžu vytvoriť návyk.
Dopamín je životne dôležitý neurotransmiter, ktorý je zapojený do systému odmeňovania, motivácie, učenia a potešenia. Zodpovedá však aj za kontrolu pohybu, krátkodobú pamäť či motilitu tráviaceho systému.
„Dopamín hrá veľkú rolu aj pri odmeňovaní takých typov správania, ktoré nám prinášajú určitý pôžitok, a preto ľudia sú miestami nelátkovo závislými. Akákoľvek forma správania, nad ktorou strácame kontrolu, má psychologické charakteristiky návykového správania. No a dopamín sa tiež spolupodieľa na vytvorení návykov,“ povedal odborník Robert Krause pre tvnoviny.sk.
Dopamínový detox
Dopamín sa vyskytuje v dvoch formách, rýchlej a pomalej. Práve tá rýchla forma môže viesť k vzniku závislostí.
„Tie najrozšírenejšie sú závislosť od po*nografie a predovšetkým je to asi tá najrozšírenejšie závislosť od sociálnych sietí, smartfónov, ktoré pre ľudí vytvárajú nielen náhradu, ale reálny svet, ktorý vytlačí každodenné žitie a vzťahy,“ povedala sociologička.
Jednou z možností je tzv. dopamínový detox, kde cielene obmedzíš aktivity, ktoré môžu spôsobiť závislosť.
Odborník tiež odporúča, aby sme si sami zhodnotili, či máme pod kontrolou používanie telekomunikačných zariadení. Ak zistíme, že nie, je dôležité čo najskôr vyhľadať pomoc odborníka.
Metóda dopamínového detoxu
Ako uvádza Dr. Cameron Sepah, ktorý navrhol metódu dopamínového detoxu ako formu kognitívno-behaviorálnej terapie, dopamínový „pôst“ neznižuje naše hladiny dopamínu. V skutočnosti nemá s produkciou dopamínu nič spoločné, ale má všetko spoločné s našimi dopamínovými receptormi. Ich citlivosť sa totiž vplyvom nadmernej stimulácie znižuje.
Rozlišujeme 4 dopaminergné dráhy: mezolimbickú, mezokortikálnu, nigrostriatálnu a tuberoinfundibulárnu. Pri nadmernej stimulácii začne mezolimbická dráha (zodpovedná za motiváciu a odmeňovanie) dominovať nad mezokortikálnou dráhou (zodpovedá za kontrolu).
To znamená, že budeme viac inklinovať k činnostiam, ktoré poskytujú okamžitú odmenu, nedokážeme ovládať impulzívne správanie a naša myseľ sa neustále dostáva do konfliktu.
„S dostatočným tréningom sa nepodmienené podnety, ktoré sme nikdy predtým nevideli, ako napríklad červená bodka alebo upozornenie na smartfóne, môžu stať podmienenými podnetmi, pretože sa naučíme predvídať odmenu (negatívne posilnenie zmiernenia našich negatívnych emócií alebo pozitívne posilnenie vidieť niečo nové),“ uvádza Dr. Cameron Sepah vo svojom článku.
Zdravá regulácia dopamínu
Ak chceš podporiť zdravú reguláciu dopamínu, zameraj sa na niekoľko kľúčových oblastí. Prvým krokom je pravidelná fyzická aktivita. Cvičenie ako beh, plávanie alebo tanec zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu a zároveň zlepšuje celkovú náladu. Stačí aj 30 minút denného pohybu, aby si pocítil rozdiel.
Ďalším spôsobom, ako podporiť dopamín, je strava bohatá na tyrozín, ktorý je základným stavebným kameňom dopamínu. Zahrň do svojho jedálnička potraviny ako mandle, avokádo, banány, vajcia, ryby a zelenú listovú zeleninu. Tieto potraviny pomáhajú udržiavať optimálnu hladinu dopamínu v mozgu.
Okrem stravy a cvičenia sa sústreď aj na spánok. Nedostatok spánku môže výrazne znížiť produkciu dopamínu a narušiť tvoju náladu a energiu počas dňa. Snaž sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a spať aspoň 7 až 8 hodín denne.
Meditácia a joga sú ďalšie účinné metódy na zlepšenie dopamínovej rovnováhy. Tieto praktiky pomáhajú znižovať stres, ktorý môže negatívne ovplyvniť hladinu dopamínu. Meditácia ti tiež pomôže lepšie ovládať tvoje impulzy a sústrediť sa.
Napokon nezabúdaj na sociálne interakcie. Trávenie času s priateľmi a rodinou alebo zapájanie sa do spoločenských aktivít podporuje produkciu dopamínu, pretože spúšťa pozitívne emócie a pocit spokojnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, LinkedIn, VerywellMind