Od Star Wars až po Peaky Blinders: Toto sú najznámejšie miesta slávnych filmov, ktoré môžeš navštíviť aj ty

  • Toto sú miesta, kde sa natáčali slávne scény filmov
  • Nechýba Harry Potter či Mamma Mia
filmy miesta
Ilustračné foto - filmy Pen Ash/Pixabay, Canva/GNEPPHOTO
  • Toto sú miesta, kde sa natáčali slávne scény filmov
  • Nechýba Harry Potter či Mamma Mia

Predstav si, že sa môžeš prechádzať po rovnakých uliciach, na ktorých sa odohrávali tvoje obľúbené filmové scény alebo vstúpiť do miestností, ktoré si doteraz videl iba na obrazovke. Či už ide o magický svet Harryho Pottera, dramatické zákutia Westerosu alebo bielo-modré úzke uličky gréckych ostrovov, tieto ikonické sety môžu byť súčasťou tvojej ďalšej dovolenky.

Predstavíme ti miesta, kde sa natáčali niektoré z najznámejších scén, ktoré môžeš pridať do itinerára svojej nasledujúcej dovolenky.

Harry Potter

Séria filmov o mladom kúzelníkovi Harrym Potterovi baví ľudí všetkých vekových kategórií naprieč celým svetom. Na filmové plátno priniesla sériu noviel od anglickej autorky J. K. Rowling a oživila tak svet kúziel a mágie. Pokiaľ však poznáš filmy už naspamäť a chcel by si zažiť dotyk mágie na vlastnej koži, máš šťastie. Prevažná väčšina scén sa totiž natáčala v Anglicku a zahŕňa ako historické miesta, tak aj krásne prírodné scenérie či postavené filmové štúdio.

Pokiaľ sa vydáš do Anglicka spoznávať miesta, ktorých sa dotkla mágia, prvým bodom tvojho zoznamu jednoducho musí byť Warner Bros. Studio – The Making of Harry Potter. Nachádza sa v mestskej časti Leavesden a natáčalo sa v ňom mnoho interiérových scén zo všetkých filmov. V súčasnosti je štúdio verejnou turistickou atrakciou, kde môžeš objaviť filmové sety, ktoré dôverne poznáš z televíznych obrazoviek – Veľkú sieň, Šikmú uličku či Rokfortský expres. Cena za vstup sa pohybuje od 62 €.

Ďalším miestom, ktoré rozhodne stojí za návštevu, je stanica King’s Cross v Londýne. Nástupište 9 a 10 sú preslávené ako miesto, kde Harry a jeho priatelia prechádzali na nástupište kúzelníkov 9 ¾. Budova stanice bola použitá na exteriérové zábery, zatiaľ čo scény s prechádzaním na kúzelnícke nástupište sa v skutočnosti odohrávali medzi nástupišťami 4 a 5.

Pokiaľ by si radšej navštívil vnútorné priestory Rokfortu, chodby, učebne či nádvoria, v Anglicku je ich hneď niekoľko. Magickú atmosféru do teba vdýchnu priestory Oxfordskej univerzity, ktorá slúžila pre mnoho známych scén – nemocničné krídlo, inšpirácia pre Veľkú sieň či scéna zo štvrtého dielu, Harry Potter a Ohnivá čaša, keď sa Draco Malfoy premenil na fretku.

Ďalej určite stoja za návštevu aj Gloucesterská a Durhamská katedrála či zámok Alnwick – ten bol použitý ako Rokfort v prvých dvoch filmoch, najmä pre vonkajšie zábery a scénu, kde má Harry svoju prvú lekciu lietania. V Durhamskej katedrále sa natáčali rôzne zábery chodieb Rokfortu a učebňa profesorky McGonagallovej, kde sa študenti učili premieňať zvieratá na krištáľové poháre. Priestory Gloucesterskej katedrály sa taktiež objavili v niekoľkých filmoch vrátane scény s trollom v diele Harry Potter a Kameň Mudrcov.

Za spomienku určite stoja aj miesta, ktoré sa nenatáčali v Anglicku, ale aj v susednom Škótsku. Práve škótskymi West Highlands sa vinie svetoznámy Glenfinnan Viaduct. S dĺžkou 380 m ponad Glenfinnan valley a 21 oblúkmi, ktoré dosahujú maximálnu výšku až 30 metrov, je to lákavá atrakcia nielen pre fanúšikov Harryho Pottera, ale aj vlakových nadšencov.

Pýcha a predsudok

Filmových spracovaní Pýchy a predsudku je hneď niekoľko. Nech už si fanúšikom ktoréhokoľvek alebo preferuješ radšej knižnú verziu, romantický príbeh plný intríg a bohatstva ťa zakaždým pobáda na cestu do gregoriánskeho Anglicka. Pokiaľ sa tomu pocitu niekedy naozaj poddáš a na výlet vyrazíš, na týchto miestach sa budeš cítiť ako vo svojej vlastnej verzii tohto úžasného románu.

Hádam každý fanúšik pri známej dažďovej scéne, keď pán Darcy vyzná Elizabeth lásku, aj na stýkrát zadržiava dych. Fanúšikmi obľubovaný záber sa odohráva pri impozantnom chráme Apollo nachádzajúcom sa v Stourhead Gardens. Pokiaľ by sme však chceli scénu hodnotiť z hľadiska fiktívnych žiadostí o ruku, poľahky by sa dalo hovoriť o jednej z najhorších v histórii literatúry ako takej. Napriek tomu ťa však toto úchvatné miesto dokáže až magicky preniesť v čase, rozhodne teda stojí za návštevu.

Ako exteriér panstva pána Darcyho v Pemberly slúžil Chatsworth House so svojou dychberúcou architektúrou a úchvatnými záhradami. Podobne ako Basildon Park, elegantné gregoriánske sídlo nachádzajúce sa v Berkshire v Anglicku, poskytlo priestory interiéru domu pána Bingleyho v Netherfield parku.

Groombridge Place v anglickom Kente je priam ikonický kaštieľ s obrovskou vodnou priekopou, ktorý bol vo filme premenený na dom rodiny Bennetovcov. V neposlednom rade sa určite oplatí navštíviť aj Burghley House – veľkolepé vidiecke sídlo zo 16. storočia v Lincolnshire v Anglicku. Sídlo stvárnilo impozantný Rosings Park, rezidenciu lady Cathrine de Bourgh.

pýcha
zdroj: Skylight55/Pixabay

Star Wars

Hoci v spoločnosti panujú rôznorodé názory na prequely legendárnej filmovej série Star Wars, dychberúce scenérie, ktoré boli vo filmoch zobrazené a dotvárali ten správny galaktický dojem, sú fanúšikmi univerzálne obľubované.

Napriek populárnemu presvedčeniu, že väčšina scén tejto fenomenálnej série sa natáčala za pomoci greenscreenu, to tak nie je. Pre veľké množstvo scén boli vybrané reálne miesta, prevažne v Taliansku, kde sa svetoznáme scény odohrávajú. Kráľovský palác v Caserte, pýšiaci sa rozľahlými záhradami a grandióznymi interiérmi, poslúžil na stvárnenie kráľovského paláca Theed na planéte Naboo vo filmoch „The Phantom Menace“ a „Attack of the Clones“.

Ďalšou pôsobivou lokáciou je jazero Como, konkrétne Villa del Balbianello. Tá sa stala miestom tajnej svadby Anakina Skywalkera a Padmé Amidaly v diele „Attack of the Clones“. Etna sa tiež podieľala na tvorbe filmov Star Wars a rozhodne sa nenechala zahanbiť. Tvorcom poskytla dramatické pozadie pre planétu Mustafar v časti „Revenge of the Sith“, kde sa odohral epický súboj medzi Obi-Wan Kenobim a Anakinom.

Okrem Talianska vieme v Star Wars filmoch nájsť aj španielske miesta. Najobľúbenejším je jednoznačne Plaza de España v mestečku Seville, ktorá sa objavila v Star Wars epizóde II – Attack of the Clones. Premenila sa na krásne mesto Theed na planéte Naboo. Polkruhové námestie je známe svojou ohromujúcou renesančnou a neobarokovou architektúrou, ktorá slúžila ako pôvabné pozadie na spoločné scény Anakina a Padmé.

Hry o tróny

Pri oživení fiktívneho sveta seriálu Game of Thrones, slovensky Hra o tróny, zohral kľúčovú úlohu dovolenkový raj Slovákov – Chorvátsko a jeho rozmanité scenérie. Tieto miesta sa následne stali povinnými zastávkami pre všetkých fanúšikov napínavej série, ktorí sa vydajú na dovolenku do Chorvátska.

Bez debaty najikonickejšou filmovou lokalitou je Dubrovník slúžiaci ako hlavné miesto na natáčanie a stvárnenie Kings Landing, slovensky Kráľovo prístavisko, ktoré sa v seriáli objavuje od druhej série. Mesto je preplnené úzkymi uličkami, starobylými múrmi a historickými budovami, ktoré vytvárajú tú pravú atmosféru na politické intrigy medzi hlavnými protagonistami.

Za tvoju návštevu rozhodne stojí pevnosť Lovrijenac stvárňujúca v seriáli Červenú pevnosť. Je domovom predmetu, po ktorom všetci túžia a okolo ktorého sa točí v podstate skoro celý príbeh – železný trón. Svadobná hostina princa Joffreyho sa konala v mestskom parku Gradac. Múry mesta sa zase objavili v kľúčových scénach ako Bitka pri Čiernej vode a pochod hanby kráľovnej Cersei. Dôležitým bodom dubrovníckeho opevnenia je aj Veža Minčeta. V seriáli ju pretvorili na Dom neumierajúcich.

V seriáli účinkovalo aj ďalšie chorvátske mesto – Split. Svetoznámy Diokleciánov palác poslúžil ako kulisa pre žaláre pod Červenou pevnosťou. Zároveň stvárnil aj mnohé lokácie v meste Meereen, najmä v scénach, ktoré zobrazovali tri draky Daenerys Targaryen. 

Neďaleko Splitu sa nachádza pevnosť vytesaná do skaly s názvom Kliss, ktorá tvorcov seriálu naozaj očarila. Stala sa teda súčasťou exteriérov, ktoré stvárňujú Meereen. Poskytla zároveň aj dramatické pozadie pre mnohé scény, napríklad keď sa Daenerys rozhodla ukrižovať meereenských šľachticov.

Presunúť sa ešte môžeš aj smerom na sever do mesta Šibenik. Práve ono stvárnilo Free city of Braavos – domov Železnej banky. Odohrával sa tu tiež tréning Arye Stark s mužom bez tváre. Medzi miesta, ktoré musíš v Šibeniku rozhodne navštíviť, patrí Katedrála sv. Jakuba, kde sa odohrali mnohé scény so Železnou bankou, a pevnosť sv. Michala a Jána, ktoré precízne dokreslili celkový obraz Braavosu.

V neposlednom rade nádherné záhrady, na ktoré sme zvyknutí v Kráľovskom prístavisku, sa nachádzajú neďaleko od Dubrovníka – v arboréte v mestečku Trsteno. Odohrávalo sa v nich hneď niekoľko tajuplných rozhovorov medzi Lannistermi a Tyrellovcami.

Mamma Mia!, Mamma Mia!

Svetoznámy muzikál „Mamma Mia!“ z roku 2008 je populárny nielen svojimi chytľavými piesňami od legendárnej skupiny ABBA a hviezdnym obsadením. K finálnemu kinematografickému zážitku, ktorý zakaždým zahreje pri srdci, výrazne prispeli aj úchvatné filmové lokality, ktoré dokonale zachytávajú idylickú podstatu gréckeho raja. Filmári si vybrali niekoľko dychberúcich miest po celom Grécku, aby im dopomohli oživiť fiktívny ostrov Kalokairi. Ponorili tak diváka do sveta azúrových vôd, bielych domčekov s modrými detailmi a takmer nedotknutej prírody najlepšie, ako len mohli.

Väčšina natáčania sa uskutočnila na očarujúcom malom ostrovčeku nesúcom názov Skopelos. Tento pokojný a do toho času takmer nedotknutý ostrov poskytol ideálne pozadie so svojimi neporušenými plážami a hustými borovicovými lesmi. Jednou z najatraktívnejších lokalít je jednoznačne pláž Kastani. Natáčali sa na nej viaceré pamätné plážové scény, napríklad živá scéna s tancom na pieseň „Does Your Mother Know“. Krištáľovo čistá voda a mäkký piesok ponúkli malebné prostredie, ktoré výrazne prispelo k dotvoreniu romantickej atmosféry filmu.

Ďalšie miesto, ktoré musíš na Skopelose jednoznačne navštíviť, je kaplnka Agios Ioannis. Zaujímavé je v prvom rade jej netradičné umiestnenie – nachádza sa na 100-metrovom skalnom útese s výhľadom na Egejské more. Každý fanúšik Mamma Mia určite vie, že práve táto kaplnka slúžila ako miesto pre vrcholnú svadobnú scénu. Kľukaté schody vedúce ku kaplnke a panoramatické výhľady zo všetkých strán spolu s tónmi chytľavých piesní sa postarali o to, že práve tieto scény sú jedny z naozaj nezabudnuteľných.

Hneď vedľa Skopelosu sa nachádza ďalší okúzľujúci ostrov – Skiathos. Vo filme sa najviac využíval ostrovný Starý prístav, kde sa natáčali scény príchodov a odchodov rôznych postáv. Tradičné lode v prístave a očarujúce pobrežné kaviarničky poskytli živý kontrast k pokojnému prostrediu Skopelosu, čím ukázali rozmanitosť gréckych ostrovov.

mamma
zdroj: Fritz the Cat/ixabay

Pokračovanie v nádhernom prostredí

V roku 2018 sme sa dočkali pokračovania romantického príbehu z gréckych ostrovov pod názvom „Mamma Mia! Here We Go Again“. Muzikál nesklamal a naďalej uchvacuje fanúšikov chytľavými piesňami od skupiny ABBA, kreatívnym spracovaním aj úžasnými filmovými lokalitami. Rovnako ako pôvodný film, aj jeho pokračovanie sa odohráva v nádhernom prostredí, ktoré oživuje fiktívny grécky ostrov Kalokairi. Kým prvý diel muzikálu využíval na natáčanie primárne Grécko, pokračovanie tieto miesta rozšírilo o ďalšie destinácie v Stredomorí či Európe.

Jednou z hlavných natáčacích lokalít muzikálu bol chorvátsky ostrov Vis. Tento malebný ostrov sa nachádza v Jadranskom mori a je jedným z najvzdialenejších ostrovov od pevniny. So svojimi nedotknutými plážami, krištáľovo čistými vodami a očarujúcimi dedinkami poskytol filmu dokonalé stredomorské pozadie.

Hneď po príchode trajektom vstúpiš na miesto, ktoré sa objavilo v známom muzikáli. Prístav ostrova Vis sa použil pri natáčaní retrospektívnych a súčasných scén a dodal im ten správny dobrodružný nádych. Obzvlášť zahreje pri srdci scéna, kde sa práve v tomto prístave stretávajú Bill s Harrym po tom, čo zmeškajú trajekt a na privítanie sa objímu.

Filmári využili rôzne časti ostrova, v prvom rade malebné mestečko Komiža a jeho rôznorodé zákutia. Za návštevu rozhodne stojí reštaurácia Kanoba Jastožera, kde sa Harry a Bill snažili vymyslieť, ako sa dostanú na Kalokairi. Môžeš sa v nej aj navečerať. Pokiaľ by si však chcel chytiť stôl v poloblúku, z ktorého vo filme vypadol Harry priviazaný o stoličku do mora, musíš si urobiť rezerváciu približne mesiac dopredu.

Natáčalo sa tiež na krásnej pláži Stiniva, známej svojimi strmými útesmi a odľahlým zálivom. Práve tu sa odohrávala scéna s Donnou a Samom na lodi, kde sa Donna rozhodla, že chce na ostrove zostať. Toto očarujúce miesto je zaujímavé aj tým, že pokiaľ sa tam chceš dostať autom, určite si na cestu neobúvaj šľapky. Čaká ťa totiž približne dvadsať minút dlhá túra dole strmým kopcom až na pláž.

Ďalšou nádhernou lokalitou, ktorá dospela k celkovému finálnemu dojmu,bol záliv Barjoska – pokojné a len minimálne prebádané miesto na ostrove Vis. Práve tu sa odohrávala ikonická scéna, kde sa priplavili Harry s Billom, Alexiom a ostatnými rybármi a spoločne tancovali na pesničku „Dancing Queen“. Treba však podotknúť, že do tohto zálivu sa dá dostať iba loďou. Môžeš si teda prenajať loď alebo kajak a dopraviť sa tam sám alebo si kúpiť zájazd, ktorý ťa tam zavezie spolu s ďalšími návštevníkmi.

Nenatáčalo sa však iba v Chorvátsku. Dôležitou lokalitou vo filme je anglický Oxford, kde sa natáčali scény odohrávajúce sa v retrospektíve z Donninho univerzitného života. Historická architektúra oxfordských univerzít poskytla autentické a vizuálne pôsobivé pozadie pre tieto scény, ponúkajúc kontrast k slnkom zaliatym krajinám gréckych ostrovov. Pieseň „When I Kissed A Teacher“ v spojení s majestátnymi priestormi dokonale vyniká. Scény zároveň pridali hĺbku Donninmu príbehu, obohacujúc dej o pohľad do jej dobrodružnej minulosti.

Peaky Blinders

Seriál Peaky Blinders sa natáčal po celom Anglicku a Škótsku, a hoci sa dej tohto napínavého historického príbehu odohráva prevažne v anglickom meste Birmingham, filmári pri natáčaní využili mnoho iných lokalít. Primárne kraje, v ktorých natáčanie prebiehalo, sú West Yorkshire, Merseyside, Greater Manchester, West Midlands, Lancashire, Cheshire, North Yorkshire, Greater London, Northumberland, Derbyshire a oblasť Aberdeenshire.

Black Country Living Museum, múzeum pod holým nebom, bolo využité na natáčanie každej série seriálu Peaky Blinders. V celom areáli sa nachádzajú rekonštruované obchody, domy a priestory, ktoré odrážajú históriu jednej z najpriemyselnejších oblastí v Británii. Tvorca seriálu, Steven Knight, nazval múzeum „domovom Peaky Blinders“ a rôzne lokácie, ako sú napríklad lodenica, škola St. James a dielňa na výrobu reťazí, boli tiež použité na natáčanie. Múzeum rovnako ponúka tematické večery v štýle Peaky Blinders.

5. séria začína tým, že rodina Shelbyovcov žije mimo zákona, keď sa Tommy Shelby stáva členom parlamentu. Spoločnosti Shelby Company Limited sa zároveň podarilo rozšíriť svoj biznis aj do USA. Scény Tommyho politickej kariéry boli natáčané vo vnútri budovy Stockport Town Hall, zatiaľ čo vonkajšie scény veľkého politického zhromaždenia boli natočené na Stockport Plaza.

Arthur a jeho manželka Linda Shelby sa v 4. sérii pokúšajú utiecť na vidiek za pokojnejším životom, kde by mohli mať vlastné záhrady a dobytok. Avšak byť členom rodiny Shelbyovcov znamená, že nebezpečenstvo je vždy nablízku, nech ste kdekoľvek. Skutočná chalupa, ktorá bola použitá na natáčanie týchto scén, sa nachádza v Cheshire a je dostupná na prenájom.

Peaky blinders
zdroj: david griffiths/Unsplash

Arley Hall bol prvýkrát postavený v roku 1469 a súčasná budova bola dokončená v roku 1832. Patrí rodine Ashbrookovcov už viac ako 500 rokov. Tommy Shelby sa v 3. sérii presťahoval do tohto honosného sídla so seriálovým názvom Arrow House. Knižnica bola využitá ako Tommyho pracovňa a galéria bola premenená na impozantnú jedáleň.

Keighley & Worth Valley Railway je päť míľ dlhá železničná trať, na ktorej boli natočené všetky vlakové zábery seriálu vrátane dramatickej konfrontácie medzi Grace a inšpektorom Campbellom. Železnica bola použitá v rôznych historických seriáloch a filmoch, pretože má staré lokomotívy a vagóny z obdobia od 60. rokov 19. storočia do 60. rokov 20. storočia.

Victoria Baths boli v seriáli premenené na konský trh, kde Tommy vydražil dostihového koňa a stretol svoj objekt záujmu, May Carleton. Pokojné duny Formby Beach poskytli tichú kulisu pre dramatickú konfrontáciu medzi Tommym a jeho priateľom/nepriateľom, židovským vodcom gangu Alfie Solomonsom v 4. sérii.

Zdroje: Warner Bros. Studio, Mamma mia movie, parade.com

Najnovšie videá

Trendové videá