Od teroru k masakrom: Rok vyvražďovania dvoch národov akurát tak prehĺbil nenávisť (KOMENTÁR)
- Od teroristických útokov H*masu na Izrael prešiel rok
- Deštrukcia Gazy ani páchanie zverstiev v kibucoch nič nepriniesli
- Len nárast rasizmu a nenávisti
- Od teroristických útokov H*masu na Izrael prešiel rok
- Deštrukcia Gazy ani páchanie zverstiev v kibucoch nič nepriniesli
- Len nárast rasizmu a nenávisti
Krvavá, ničivá a katastrofálna vojna v Izraeli, Gaze a koniec-koncov aj Libanone sa začala presne pred rokom. V sobotu 7. októbra 2023 skoro ráno podniklo extrémistické hnutie H*mas teroristický útok na Izrael. Vystrelilo naň tisíce rakiet, jeho ozbrojenci prekonali hraničné ploty, vpadli do izraelských dediniek a začali páchať absolútne zverstvá.
Aj my – v redakcii Startitup – sme dostali príležitosť udalosti spojené s chladnokrvnými bojmi sledovať exkluzívne a z prvej ruky. Keď sa hovorí o útokoch z palestínskej enklávy, ktorej H*mas vládol, spomínam si napríklad na návštevu izraelského veľvyslanectva v Bratislave.
Predstavitelia vlády v Jeruzaleme si pozvali skupinku slovenských novinárov z rôznych médií. Zatvorili nás za tajné dvere a pustili nám nahrávky. Videá vrážd, no v tomto prípade je vražda azda slabým slovom. Bol to masaker, bolo to stínanie, upaľovanie, zn*silňovanie, zabíjanie detí, unášanie dôchodcov…
Po sledovaní záberov sa zo slovníka pojmy ako „ľudskosť“ či „súcit“ vytrácajú. Videá vraždenia v nemysliteľnej miere zobrazujú fanatizmus najväčšieho stupňa. Pobláznenie z nenávisti. A to takej silnej, akú si ja sám ani neviem predstaviť. Alebo som si dovtedy nevedel.
Šlo o propagandu, snahu ovplyvniť novinársku mienku? Neviem… Uvedomujem si ale, že veľvyslanectvo využilo možnosť ukázať nám, proti čomu malý Izrael bojuje. Nehovoriac však, čo sa vlastne deje v pásme Gazy… Chcú, aby sme chápali, o čom píšeme.
Keď som o mesiac na to Izrael a tieto miesta hrôzy navštívil, uvedomil som si to ešte lepšie. Ale… Stál som vo vypálenom dome, v ktorom aj dva mesiace po útokoch stále páchol dym, no na druhej strane som cez plot hľadel na horiacu Gazu. Na helikoptéry lietajúce nad padajúcimi bytovkami, kým vedľa mňa sa ozýval rachot izraelského delostrelectva.
Desaťtisíce mŕtvych
Po útokoch H*masu brutálne zomrelo 1 140 ľudí – detí, žien, seniorov, policajtov, vojakov, mladíkov. Zároveň extrémisti zajali približne 250 rukojemníkov a to celé viedlo k masívnej odvete zo strany vlády v Jeruzaleme.
Izraelské obranné sily začali Pásmo Gazy vo veľkom ostreľovať, podnikli doň pozemnú ofenzívu a za účelom vyhladenia H*masu sa začalo zabíjanie obrovských rozsahov. Je síce potrebné opakovať, že hnutie si v Gaze svoje vojenské objekty strategicky rozmiestňovalo do civilných oblastí, dokonca aj medzi školy či nemocnice. Izraelčania opakovane vyzývali Palestínčanov na evakuáciu, no ak k nej nedošlo, rakety to nezastavilo.
Ministerstvo zdravotníctva v Gaze vedené H*masom tvrdí, že od začiatku izraelskej odvety v enkláve umrelo 41 870 ľudí. Tieto čísla nateraz nie je možné nezávisle overiť, no pri pohľade na rozsah škôd sa dá predpokladať, že počet obetí skutočne dosahuje desaťtisíce. A z toho veľký počet budú opäť tvoriť deti, ženy či seniori.
Izrael sa bránil, zrejme to prehnal, ale antisemtizmus?
Situácia je nesmierne náročná. Ako pre Startitup uviedol nadšenec pre geopolitiku a sprievodca z najnebezpečnejších oblastí Blízkeho východu Matej Peluha, ak chceme byť objektívni, v tomto konflikte jednoducho nemožno jednoznačne zastávať konanie jednej strany. Izrael sa snaží zneškodniť H*mas, no to skrátka nie je možné.
H*mas je nenávistná ideológia a ideológia prežije svojich tvorcov. Rovnako, ak by sa teraz izraelskí nepriatelia dokázali zomknúť v útokoch proti Jeruzalemu za nejakou zámienkou zničenia sionizmu, ani genocída to nedosiahne. Dosiahlo to presný opak. Vo svete – vrátane nášho malého Slovenska – raketovo vystrelila nenávisť a odpor či už voči Židom alebo Palestínčanom a moslimom.
Začína tu rásť jedna nesmierne nebezpečná myšlienka. Myšlienka, ktorá doviedla Adolfa Hitlera k páchaniu najväčších zločinov modernej histórie. K holokaustu.
K príležitosti výročia teroristických útokov na Izrael naša redakcia obdržala smutnú správu od mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP). Tá totiž monitoruje výskyt antisemtizimu na slovenskom internete a od 7. októbra 2023 hlási masívny nárast.
Trojnásobok
„Od 7. októbra 2023 systém analyzoval viac ako 200-tisíc príspevkov na sociálnych sieťach Instagram, TikTok a Facebook a ďalších viac ako 100-tisíc na spravodajských weboch. Antisemitizmus bol v rámci online diskusií rozšírený už predtým, no za posledný rok sa zvýšil o 300 %. Samozrejme, príspevky označené umelou inteligenciou za antisemitské kontroloval tím dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorých sme vyškolili na základe podkladov od partnerských organizácií zo zahraničia,“ hovorí riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Softvér používa naučený model, monitoruje rôzne naučené nadávky a urážky osočujúce Židov. Štatistika nezahŕňa relevantnú kritiku izraelskej vlády či armády. Sčítava výhradne nenávistné prejavy voči národu, ktorý sa len pred necelými 80 rokmi dostal z otroctva a hororu koncentračných táborov na slobodu.
„Je strašné, že na Slovensku toľko rokov po holokauste je takýto výskyt antisemitizmu v online priestore. Myslíme si, že boj proti antisemitizmu by mal patriť medzi priority aj vo vzdelávaní. Prevencia je vždy najefektívnejšia. Bola som obeťou verbálneho antisemitizmu mnohokrát v živote, ale dúfala by som, že v roku 2024 bude minimálne na ústupe,“ hovorí manažérka projektu Miriam Schwartzová.
Islamofóbia a rasizmus
„Šokujúce pre nás však bolo aj to, koľko islamofóbie a protiarabského rasizmu sme v príspevkoch našli. Zdá sa, akoby naša spoločnosť tragický konflikt na Blízkom východe vedela zvládnuť iba vzájomným urážaním, napádaním a prilievaním oleja do ohňa.“
„Veľmi časté je aj zneužívanie pojmu antisemitizmus na onálepkovanie názorového oponenta, čím sa tento nebezpečný fenomén relativizuje, skresľuje a v očiach laickej verejnosti vyprázdňuje od svojho obsahu. Musím preto aj na tomto mieste jasne povedať, že kritika Izraela, jeho politiky, politikov a armády nie je antisemitizmus. Nazvať sériu vojnových zločinov v Gaze genocídou nie je antisemitizmus, je to názor, ktorý zdieľa aj veľa Židov a Židoviek po celom svete,“ uzavrela Schwartzová.
EXKLUZÍVNE SLEDOVANIE IZRAELSKÉHO KONFLIKTU
- Situácia v Izraeli bola ešte pred pár dňami ako z rozprávky. Navštívili sme dnes bombardovanú oblasť (REPORTÁŽ)
- EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Sú to agenti smrti. Radíme im, aby si s nami nezačínali
- Izraelské veľvyslanectvo zatvorilo slovenských novinárov za „tajné dvere“: Bolo to brutálne, opisuje redaktor Startitup
- Rodina rukojemníka EXKLUZÍVNE pre Startitup: Nezabúdajte na nás. O Jairovi nič nevieme už 68 dní
- Rozhovor priamo z Izraela: Po neopísateľnom útoku ich syna odvliekli, mesiace žijú v strachu
- VIDEOREPORTÁŽ z miest plaču: Stál som na mieste masakru a hľadel na boje v Gaze
- Redaktor Startitup v Izraeli: V Tel Avive som počul sirény a explózie, kým z Gazy stúpal dym (REPORTÁŽ)
- Humanitárna kríza v Gaze je alarmujúca. Startitup získal vládny dokument o podpore teroristov úradom OSN
- MIMORIADNE správy z Izraela: Vodcovia extrémistov z Gazy aj Libanonu sú mŕtvi
- PREHĽAD: Útok na Izrael. Útočníci zverejnili zoznam cieľov, netrafili ani jeden (VIDEO)
- EXKLUZÍVNE: Sekajú tu samých seba do hláv, toto bol sekáč s otrokyňami. Slovák Matej robí sprievodcu na zakázaných miestach
- EXKLUZÍVNE Izrael ako narušiteľ a bábka: Ak vypukne tretia svetová, tak na tomto mieste. Obe strany páchajú extrémne zločiny
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: IĽP, SIU