Od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice uplynuli 3 roky. Objednávatelia spravodlivosti stále unikajú

  • Dnes sú to presne 3 roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
  • Smrť mladých ľudí nenechala spoločnosť ľahostajnou, demonštrovali tisíce ľudí
  • Po vražde z funkcie odstúpil aj Róbert Kaliňák či vtedajší premiér Róbert Fico
  • Právoplatne odsúdení sú doposiaľ len Zoltán Andruskó a Miroslav Marček
  • Alenu Zsuzsovú a Mariána Kočnera súd vo veci vraždy oslobodil, o ich osude bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR
Ján Kuciak, Martina Kušnírová
Facebook/Martina Kušnírová TASR/Dano Veselský
  • Dnes sú to presne 3 roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
  • Smrť mladých ľudí nenechala spoločnosť ľahostajnou, demonštrovali tisíce ľudí
  • Po vražde z funkcie odstúpil aj Róbert Kaliňák či vtedajší premiér Róbert Fico
  • Právoplatne odsúdení sú doposiaľ len Zoltán Andruskó a Miroslav Marček
  • Alenu Zsuzsovú a Mariána Kočnera súd vo veci vraždy oslobodil, o ich osude bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR

Teraz už nemôžete chcieť, aby sme mali menšie schopnosti, menšie vedomosti, aby sme menej dychtivo hľadali pravdu – ak by ste sa, samozrejme, nestali vy, čo ste nás okresali na súčasnú podobu, menej horlivými ctiteľmi a šíriteľmi ozajstnej slobody. Môžeme opäť znevedomieť, zosurovieť, schladnúť a zotročiť sa, stať sa takými, akých ste nás našli, ibaže v tom prípade sa najprv vy musíte stať, čím nemôžete, utláčateľmi, despotami a tyranmi, presne tým, čím boli tí, spod jarma ktorých ste nás oslobodili.“ 

Už v roku 1644 upozornil John Milton na to, akú podstatnú rolu hrá sloboda tlače vo formovaní demokratickej spoločnosti. Jeho Areopagitika je aktuálnou aj dnes. Žiaľ. Novinári, hoc sú stále – snáď – považovaní za strážnych psov demokracie, musia aj v 21. storočí čeliť vyhrážkam, útokom a prenasledovaniu.

Dnes sú to presne tri roky od vraždy. Dnes sú to presne tri roky od vraždy, ktorá otriasla celým Slovenskom. Dnes sú to presne tri roky od vraždy mladých ľudí. Dnes sú to presne tri roky od vraždy novinára a jeho snúbenice. Dnes sú to presne tri roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Pred tromi rokmi zavraždili ideu o slobodnom a spravodlivom štáte. 

Poctivec v novinárskom remesle

Ján Kuciak bol investigatívny novinár. V redakcii Aktualít pracoval na viacerých kauzách pod vedením novinára Mareka Vagoviča. Žurnalistiku študoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde neskôr študentom poznatky z investigatívnej žurnalistiky odovzdával.

Ján Kuciak bol špičkou dátovej žurnalistiky. Fantasticky pracoval s otvorenými zdrojmi a dátami. „On nevedel vôbec písať. Vyznal  sa v dátach, vedel nazbierať kopec dôležitých informácií, ale on to nevedel napísať. To boli strašné pôrody kým sme z toho množstva dát urobili článok. Keď sa už Jano začal učiť písať tak, aby tie jeho zistenia vytvárali nejaký príbeh a aby to ľudia pochopili, tak ho zavraždili,“ zaspomínal si na prácu Jána Kuciaka šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy. 

Ako uvádza Denník N, Ján Kuciak sa pred vraždou zaoberal najmä osobou Mariána Kočnera, respektíve sa zameriaval na podvodné prevody spojené s viacerými Kočnerovými firmami. Od začiatku roku 2017 uverejnil Kuciak 23 článkov, ktoré usvedčovali podnikateľa Mariána Kočnera z podvodných činností. 

Marián Kočner, milovník bulváru a pravidelná tvár relácie Smotánka, nebol spokojný, keď o ňom niekto písal negatívne. V septembri 2017 publikoval Ján Kuciak článok, v ktorom informoval o predaji Kočnerovho bytu v komplexe Bonaparte. Kočner na otázku novinára, či zbavovanie sa majetku súvisí s jeho rozsiahlym policajným preverovaním, reagoval podráždene. 

Kočner sa začal Kuciakovi vyhrážať. „Začnem sa špeciálne venovať Vám, Vašej osobe, Vašej matke, Vášmu otcovi a Vašim súrodencom.

Lož sa zľakla pera

Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 vo svojom dome vo Veľkej Mači. Obaja boli zastrelení rovnakou zbraňou. Mŕtve telá v dome našli pri policajnej prehliadke až 25. februára, respektíve v deň, kedy Martinina mama kontaktovala tiesňovú linku. Tibor Gašpar ako pravdepodobný motív vraždy uviedol Kuciakovu novinársku činnosť. 

A malo zostať ticho. Chceli umlčať Jána. Chceli umlčať Martinu. Chceli umlčať redakciu Aktualít. Chceli umlčať novinárov. Chceli umlčať nás všetkých. Chceli umlčať pravdu. Pravdu však umlčať nemožno

Láska je silnejšia ako zlomoc

Už pár dní po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej boli námestia slovenských miest zaplnené tisíckami ľudí. Smrť mladých ľudí nenechala Slovákov ľahostajnými. Požiadavka znela jasne: Chceme slušné Slovensko! 

Protesty boli masové. Ba dokonca to boli najväčšie protesty od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Tísíce demonštrantov žiadalo dôkladné vyšetrenie vraždy za aktívnej účasti medzinárodných vyšetrovateľov. Iniciátormi protestov boli Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Katarína Farská a Dávid Straka.  

Róbert Fico za organizáciou protestov vidí niekoho iného, konkrétne, Georga Sorosa. „Dnes už vieme, že organizátori tých demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros. My dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú úlohu v tom čase zohrával. Všetko to pôjde von, až bude jasné, kto si objednal vraždu,“ vyjadril sa v minulosti pre týždenník Echo bývalý premiér Slovenska. 

Kočner v záverečnej reči: Prirovnal sa k Milade Horákovej a útočil na novinárov

Skôr ako masovosť týchto demonštrácií je zásadnejšia ich sila. Frustrácia spoločnosti vyústila do takého obrovského tlaku, že odstupovať začali aj vysokopostavení funkcionári. Zo svojej funkcie odstúpili napríklad Robert Kaliňák, najznámejšia štátna radkyňa Mária Trošková, Tomáš Drucker či Marek Maďarič. Z postu  policajného prezidenta bol odvolaný, dnes väzobne stíhaný, Tibor Gašpar. Z premiérskeho kresla napokon zosadol Robert Fico. 

Robert Fico dodnes odmieta spojitosti medzi vraždou Jána Kuciaka a vtedajšou vládou. Tvrdí, že tragická vražda bola politicky zneužitá. „V roku 2018 tu boli ľudia klamaní, pretože tu niekto spájal úrad vlády s vraždou,“ povedal v relácii Braňa Závodského na rádiu Expres. 

Veci sa začali hýbať

Faktom je, že mnoho ľudí, ktorí boli ústrednými postavami v investigatívnych článkoch Jána Kuciaka, sú dnes stíhaní, respektíve niektorí z nich sú aj právoplatne odsúdení. Prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej však ešte uzavretý nie je. Rozhodovať o osude obžalovaných, Mariána Kočnera a Aleny Zsuzsovej, bude Najvyšší súd. 

Vražda otriasla celým Slovenskom. S vyšetrovaním sa začalo okamžite. Reakcia na seba nenechala dlho čakať ani v zahraničí. Do vyšetrovania sa zapojila polícia z Česka, Talianska, Europol, Federal Bureau of Investigation, ale aj Metropolitan Police Service. 

Čistenie rúk 

Vtedajší predseda vlády, Róbert Fico, sa do vyšetrovania zapojil na vlastnú päsť. Usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej ponúkol odmenu milión eur za informácie o vražde Jána a Martiny. Využil aj vizuálnu pomôcku – balík peňazí v hodnote milión eur vyložil na stôl. Tento akt sa do histórie výrazne zapísal. Neslávne

Celý akt vyznel o to absurdnejšie, keď Televízia JOJ priniesla dôkaz o tom, že na mieste činu sa objavil aj šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, respektíve človek, ktorý sa z hľadiska pracovnej funkcie vraždami nezaoberá. O Róbertovi Krajmerovi a jeho údajnom prepojení na Norberta Bödöra v minulosti písal práve Ján Kuciak. 

Skutok sa stal

Obžalovaní vo veci úkladnej vraždy boli Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó, Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a Marián Kočner. Právoplatne odsúdení sú doposiaľ len Zoltán Andruskó a Miroslav Marček.

Andruskó od zadržania spolupracoval s políciou. Priznal, že práve on bol sprostredkovateľom vraždy. Na základe jeho spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní bol odsúdený na 15 rokov. Miroslav Marček sa vo februári priznal k streľbe. Súd ho v samostatnom konaní odsúdil na 23 rokov. 

3. septembra rozhodol Špecializovaný súd v Pezinku o Kočnerovej nevine. Rovnako ako Mariána Kočnera oslobodil súd aj Alenu Zsuzsovú. Senát súdu údajne nemal na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Zároveň však ten istý senát rozhodol o vine Tomáša Szabóa a odsúdil ho na 25 rokov. 

Marek Vagovič: Fico rozdáva údery na všetky strany. Ak si polícia bude robiť svoju prácu, bude mať s Kaliňákom čo vysvetľovať (ROZHOVOR)

Súd uznal Mariána Kočnera ako vinného len pre nedovolené ozbrojovanie v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Alenu Zsuzsovú hneď po prepustení zadržali. 

Oslobodzujúci verdikt v najsledovanejšom procese Slovenska spôsobil spoločenské zemetrasenieZnepokojenie s verdiktom súdu vyjadrili viaceré, aj zahraničné, médiá, kultúrna obec či politici. „Oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej ma prekvapilo. Verdikt súdu som nepochopil, je slabo a rozporuplne zdôvodnený,“ uviedol v relácii Na rovinu generálny prokurátor Maroš Žilinka. 

Súd rozhodol: Kočner je nevinný. Ako na oslobodzujúci verdikt reagovali svetové médiá?

„Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ reagovala aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. 

Prokurátor sa voči oslobodeniu Kočnera a Zsuzsovej odvolal, rovnako sa odvolal aj Tomáš Szabó. Rozhodovať v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bude senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v zložení – Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Michal Bočák Areopagitika, Rádio Expres, Echo, JOJ/TVnoviny, JOJ/TVnoviny, Denník N, Denník N, Aktuality, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá