Od výsmechu k tržbám 3,7 miliardy eur. 3 kamaráti postavili biznis na „škaredých“ topánkach, ktoré nosia aj Slováci

  • Crocs predal už viac ako 700 miliónov párov topánok
  • Značka prešla od výsmechu až k módnemu fenoménu
Andrew Rees, CEO Crocs
SIU koláž, AI
  • Crocs predal už viac ako 700 miliónov párov topánok
  • Značka prešla od výsmechu až k módnemu fenoménu

Na prvý pohľad vyzerali ako módne fiasko. Kritici ich označili za nevkusné a verejnosť ich vnímala ako krátkodobý výstrelok. Napriek tomu sa Crocs premenili na miliardovú značku, ktorú nosia zdravotníci, študenti, deti, ale aj hollywoodske hviezdy.

Ako uvádza kanál Business Stories, s viac než 700 miliónmi predaných párov sa Crocs stali neprehliadnuteľným symbolom pohodlia, originality a sebavyjadrenia. Spoločnosť dosiahla v roku 2024 rekordné tržby 3,7 miliardy eur a jej trhová hodnota presiahla 4,8 miliardy eur.

Za vznikom Crocs stoja traja muži – Scott Seamans, George Boedecker a Lyndon Hanson. Počas spoločnej plavby v Karibiku objavili niečo, čo navždy zmenilo ich životy.

Ako vznikla značka Crocs

V roku 2002 sa traja priatelia – Scott Seamans, George Boedecker Jr. a Lyndon „Duke“ Hanson – vybrali na plavbu po Karibiku. Netušili, že práve tento výlet odštartuje revolúciu v obuvníckom priemysle, uvádza portál Medium.

V jednom momente Scott vytiahol zvláštne topánky od kanadskej firmy Foam Creations. Na prvý pohľad odpudzujúce, no po pár hodinách nosenia všetci uznali, že sú pohodlné, ľahké a nepáchnu. Ich potenciál bol zrejmý.

Scott prepracoval pôvodný dizajn, pridal charakteristický pásik na pätu a zabezpečil licenciu na unikátny materiál s názvom Croslite. Bol neuveriteľne ľahký, nezanechával stopy a odolával baktériám aj zápachu.

Skutočnú revolúciu však priniesla jeho schopnosť prispôsobiť sa tvaru chodidla a zároveň poskytnúť výnimočné pohodlie a oporu. Práve v tom spočívalo kúzlo, ktoré Crocs odlišovalo od konkurencie.

George vložil do projektu počiatočný kapitál, Lyndon zas postavil na nohy marketingovú stratégiu. V trojici so Scottom odštartovali v roku 2002 značku Crocs.

Ich cieľ bol jasný – vytvoriť obuv, ktorá spája pohodlie, funkčnosť a dostupnosť. Inšpiráciu našli v krokodílovi, ktorý sa pohybuje rovnako sebavedome na súši aj vo vode. A presne takú všestrannosť chceli priniesť aj svojimi topánkami.

Názov „Crocs“ sa zrodil prirodzene. Keď sa pozreli na topánku zboku, pripomínala im krokodíla. Jednoduché, no trefné pomenovanie im otvorilo cestu k silnej a nezameniteľnej značke, ktorú si ľudia rýchlo zapamätali.

Od 200 párov k miliónom

Prvým veľkým testom sa stal Fort Lauderdale Boat Show, kde osobne hádzali topánky návštevníkom so slovami „len si ich skúste“. Hoci boli topánky zvláštne, ich pohodlie bolo nepopierateľné. Všetkých 200 párov sa okamžite vypredalo.

Nasledoval prudký rast. V roku 2003 predali 76 000 párov. V roku 2004 odkúpili firmu Foam Creations, čím si zabezpečili výhradný prístup k materiálu Croslite. Tento krok im umožnil rýchlo škálovať výrobu a rozšíriť sa do nových segmentov – zdravotníctva, gastronómie aj outdoorového trhu. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jasmine Barker (@jasmineinesbarker)

Medzi rokmi 2005 a 2006 tržby vzrástli o 226 % a dosiahli hodnotu 167 miliónov eur. V roku 2006 vstúpili na burzu a získali 215,9 milióna. Išlo o najväčšie IPO v histórii obuvníckeho priemyslu. Nasledovali spolupráce s Disney, NBA a kúpa značky Jibbitz, ktorá ponúkala ozdoby na Crocs.

Takmer skrachovali

S úspechom však vzrastalo aj riziko. Firma expandovala prirýchlo a ponuku rozšírila na viac než 5 000 produktov, od čižiem až po kabelky. Zákazníci však milovali pôvodné crocs a nové produkty ich neoslovili. Pridala sa finančná kríza v roku 2008. Dopyt klesol, sklady sa zaplnili nepredaným tovarom a hodnota akcií klesla z 62,8 eura na menej ako 1 euro.

Značka stála na pokraji bankrotu. V roku 2014 prevzal vedenie Andrew Rees, ostrieľaný odborník na brand management, ktorý si plne uvedomoval, pred akou výzvou stojí. „To, čo som videl v roku 2014, keď som začal s Crocs, bola neuveriteľná značka s neuveriteľnou vášňou, ale s nevyužitým potenciálom,“ povedal pre Investor’s Business Daily.

Uzavrel neefektívne predajne, zredukoval produktové portfólio o 80 %, prepustil 2 000 zamestnancov a vrátil sa k tomu, čo fungovalo – k pohodlným Crocsom. Zároveň zefektívnil distribúciu, nastavil lepšie skladové zásoby a sústredil sa na digitálny predaj.

Crocs sa vrátil vo veľkom štýle. Stavil na svoju odlišnosť a hrdo ju vystavoval svetu. Značka rozbehla kampaň Come As You Are, ktorá otvorene oslavovala individualitu, osobitosť a slobodu v štýle.

Keď sa do hry zapojili hviezdy ako Post Malone, Justin Bieber či Bad Bunny, limitované edície mizli z políc v priebehu minút. Spolupráce s dizajnérmi ako Balenciaga či Christopher Kane ich posunuli ešte ďalej – z pláží a kuchýň až na módne móla.

„Značku Crocs prinášame spotrebiteľom na rôznych miestach po celom svete a pozorne ich počúvame, aby sme lepšie porozumeli tomu, čo chcú a čo by im mohlo chýbať,“ vysvetlil Rees.

Kto je Andrew Rees

Andrew Rees má viac ako 25-ročné skúsenosti v obuvníckom priemysle. Pred nástupom do spoločnosti Crocs pôsobil ako výkonný riaditeľ v konzultačnej firme LEK Consulting. Do Crocs prišiel v júni 2014, keď značka bojovala o prežitie. Pod jeho vedením akcie spoločnosti stúpli o 70 %. V júni 2017 prevzal pozíciu generálneho riaditeľa.

Jednou z najväčších výziev bolo urobiť značku opäť „cool“. „Značka v sebe nesie vnútorné napätie – ľudia ju buď milujú, alebo nenávidia,“ hovorí Rees. „Opreli sme sa do toho a využili sme túto dichotómiu,“ uviedol pre Investor’s Business Daily.

Zároveň si uvedomoval, že viesť značku neznamená len strategicky rozhodovať, ale aj vytvárať priestor pre ľudí. „Vo veľkej organizácii je kľúčové pôsobiť ľudsky a vytvoriť prostredie, kde sa ľudia neboja hovoriť. Len vtedy sa s vami podelia o svoje najlepšie a často neuveriteľné nápady,“ vysvetlil.

Medzi hlavné piliere jeho filozofie patrí ochota uprednostniť spoločný cieľ pred vlastným egom. „Záleží na tom, aby sme dosiahli konsenzus a našli spoločnú cestu vpred,“ hovorí. „Nevadí, ak nemám pravdu. Dôležité je, aby sme si všetci uvedomili, že sme v tom spolu, a cítili, že naozaj ťaháme za jeden koniec.“

Ekologická transformácia Crocs

Zdravotníci objavili čaro Crocs dávno predtým, než sa stali módnym hitom, no počas pandémie ich počet ešte viac vzrástol a Crocs na to reagoval veľkoryso.

Značka venovala viac než 900 000 párov obuvi zdravotníkom v prvej línii, čím nielen pomohla tam, kde to bolo najviac potrebné, ale zároveň si upevnila pozíciu značky, ktorej na ľuďoch skutočne záleží.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Crocs Shoes (@crocs)

V roku 2021 dosiahla tržby 2,07 miliardy eur a o rok neskôr prekonala hranicu 3,2 miliardy. Značka expandovala do viac než 90 krajín a podmanila si široké spektrum zákazníkov, od generácie Z až po starších ľudí.

Crocs však cíti, že dnešní zákazníci požadujú viac než len štýl. Značka preto rozbehla ekologickú transformáciu. Do roku 2030 plánuje dosiahnuť nulové emisie, experimentuje s bio-alternatívami Croslite™ materiálu a zavádza programy na recykláciu nosenej obuvi.

Crocs prešli neuveriteľnú cestu. Z najškaredších topánok sa vypracovali na globálny módny fenomén. Zažili pád na dno aj triumfálny návrat a nikdy nestratili svoju tvár. Práve tým si získali milióny fanúšikov po celom svete.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Business Stories, Stock Analysis, Medium, Investor

Najnovšie videá

Trendové videá