Od začiatku tretej vlny hlási jedna z nemocníc takmer 2 600 covidových pacientov. Pribudlo 174 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 174
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 013
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 174
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 013
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 033, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 174 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 155 371, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 790 597 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 114 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 107.
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove nezaznamenali za posledné dva týždne ani jedno úmrtie na ochorenie COVID-19. Od začiatku septembra 2021 ochoreniu v prešovskej nemocnici podľahlo celkovo 529 pacientov.
K 6. júnu bolo v nemocnici hospitalizovaných šesť pacientov s koronavírusom, pričom ani jeden z nich nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník.
Od začiatku tretej vlny ochorenia COVID-19 1. septembra 2021 hospitalizovali v prešovskej nemocnici celkovo 2 589 covidových pacientov. Za posledné dva týždne od 23. mája stúpol ich počet o 16.
Za toto obdobie pribudol jediný očkovaný prvou dávkou vakcíny, išlo o dieťa vo veku od 11 do 17 rokov. Tretiu dávku dostalo ďalších 16 ľudí. Celkovo v tretej vlne aplikovali vo vakcinačnom centre prešovskej nemocnice 6 381 prvých a 23 756 tretích dávok vakcín. Deťom vo veku od 5 do 11 rokov aplikovali 378 a vo veku od 11 do 17 rokov 1 499 dávok vakcín. Prvou dávku vakcíny Novavax doteraz zaočkovali 129 ľudí.
Šarník tiež dodal, že od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine 24. februára poskytli zdravotnú starostlivosť 349 Ukrajincom. Ambulantne ošetrili 291 pacientov s rôznymi diagnózami. Hospitalizovaných bolo 49 pacientov, aktuálne sú v nemocnici deviati ležiaci Ukrajinci. Od 23. mája vyšetrili v súvislosti s utečeneckou krízou v prešovskej nemocnici 36 ukrajinských pacientov.
Otvorenie hraníc po 2 rokoch
Zahraniční turisti na návšteve Japonska budú musieť nosiť rúška, mať osobné zdravotné poistenie a byť pod dohľadom turistického sprievodcu. Vyhlásila to japonská vláda, ktorá krajinu po dvoch rokoch obmedzení plánuje postupne otvoriť svetu. Informuje Reuters.
V prvej fáze, od 10. júna, budú môcť prísť do Japonska iba návštevníci turistických zájazdov, uviedla Japonská agentúra pre cestovný ruch (JTA). Dodala, že sprievodcovia cestovných kancelárií sprevádzajúci návštevníkov budú musieť zaistiť, aby nosili rúška.
„Turistickí sprievodcovia by mali účastníkom často a v každej fáze zájazdu pripomínať potrebné preventívne opatrenia proti nákaze, vrátane nosenia a snímania rúšok,“ vysvetlila JTA vo svojich inštrukciách.
„Nosenie rúšok by malo pokračovať dokonca aj vonku v situáciách, kde sa ľudia dostávajú do tesnej blízkosti,“ doplnila agentúra. Japonsko zaviedlo počas pandémie koronavírusu niektoré z najprísnejších pohraničných kontrol na svete – zakázalo aj vstup takmer všetkým ľuďom, ktorí nemajú v krajine trvalý pobyt.
Väčšina zvyšku sveta sa už otvára a končí s lockdownami a aj Japonsko uvoľňuje svoje pravidlá. Premiér Fumio Kišida prisľúbil, že opatrenia na hraniciach zosúladí s ostatnými bohatými štátmi.
Vláda začala nedávno uvoľňovať predpisy týkajúce sa rúšok pre širokú verejnosť, hoci tieto zdravotné pomôcky sú všadeprítomné. Nosenie rúšok na zabránenie šírenia patogénov a na zachytávanie peľu bolo totiž v Japonsku bežné už pred pandémiou koronavírusu.
Japonsko urobilo minulý mesiac testovacie zájazdy skupín približne 50 ľudí, väčšinou išlo o zamestnancov cestovných kancelárií, ale jeden z účastníkov mal pozitívny test na ochorenie COVID-19.
James Jang z austrálskej cestovnej kancelárie, ktorý sa zúčastnil na jednom z testovacích zájazdov, povedal, že tieto pravidlá zrejme niektorých ľudí teraz ešte odradia.
„Klienti nebudú mať problém s nosením rúška vo vnútri, ale nosiť ho 24 hodín denne je otrava,“ uviedol pre Reuters. „Mať celý čas pri sebe sprievodcu, to asi klientov odradí a prídu, až keď budú mať viac flexibility,“ dodal Jang.
V roku 2019 privítalo Japonsko 31,9 milióna zahraničných návštevníkov, ktorí tam minuli 4,81 bilióna jenov (36,28 miliardy dolárov).
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, Reuters, TASR, korona.gov.sk, NCZI, MZSR