Odborníci bijú na poplach: Chronické problémy so spánkom môžu signalizovať častý typ rakoviny

  • Nespavosť trápi až dve tretiny Slovákov
  • Odborníci varujú, chronické problémy so spánkom môžu signalizovať častý typ rakoviny
Žena leží v posteli.
Ilustračné foto Freepik
  • Nespavosť trápi až dve tretiny Slovákov
  • Odborníci varujú, chronické problémy so spánkom môžu signalizovať častý typ rakoviny

Poznáš ten pocit, keď si po celom dni unavený, tešíš sa do postele a v momente, ako si ľahneš, naberieš druhý dych? Zrejme nie si jediný. Podľa portálu tvnoviny.sk trpia problémami so spánkom až dve tretiny Slovákov, pričom vychádzali zo štatistiky z roku 2023. 

Stane sa to asi každému, minimálne raz za život. Problém je, keď tento spánkový deficit pretrváva. Nemusí ísť totiž len o nevinné ponocovanie, problémy so spánkom môžu podľa odborníkov viesť k rakovine krvi. 

Typy rakoviny krvi 

Poznáme 3 najbežnejšie typy rakoviny krvi.

1. Leukémia 

Ochorenie, ktoré podľa portálu Rakovina krvi začína spravidla v kostnej dreni, kde dochádza k nadmernej tvorbe abnormálnych bielych krviniek.

Zaujímavé je, že leukémia postihuje viac mužov než ženy a odborníci väčšinou nevedia vysvetliť, prečo ochorenie u pacienta vzniklo. Nejde o dedičné ani nákazlivé ochorenie. Leukémiu vedia odhaliť na základe krvných testov. 

2. Lymfóm 

Druhý najčastejší typ rakoviny, vzniká vtedy, keď sa nahromadia nádorové bunky v lymfatických uzlinách alebo iných orgánoch lymfatického systému.

3. Myelóm 

Vznikne pri bujnení rakovinových buniek, ktoré zostávajú prevažne v kostnej dreni. Pacientovi ubúdajú červené krvinky, narúša sa mikroprostredie v kostnej drenia a aktivujú sa bunky, ktoré likvidujú kosť. 

Myelóm diagnostikujú väčšinou vo vyššom veku, ochorenie sa spravidla týka starších pacientov. Väčšinou postihuje ľudí po 65. roku života. Bunky, ktoré vznikajú pri tomto ochorení, produkujú zároveň ďalšie škodlivé látky, ktoré sa šíria do ostatných častí tela.  

Príznaky rakoviny krvi

Odborníci z organizácie Blood Cancer UK pre denník Mirror uviedli, že pri rakovine krvi je normálne mať množstvo vedľajších príznakov, ktoré spôsobujú zlý spánok – konkrétne ide o ťažkosti so zaspávaním alebo nepravidelnú dobu spánku.

Príznakov, ktoré sa spočiatku môžu javiť ako nevinné náhody každodenného života, je oveľa viac. Líšia sa aj v závislosti od typu rakoviny, ale spoločné symptómy sú tieto:

  • únava,
  • pretrvávajúca horúčka,
  • výrazné nočné potenie,
  • nezvyčajné krvácanie, modriny,
  • strata hmotnosti,
  • infekcie,
  • zväčšené uzliny, pečeň alebo slezina,
  • bolesť kostí.

Ďalšie príznaky môžu byť: nevoľnosť, bledosť, problémy s črevami či močením, úzkosti, hormonálne zmeny a tiež neurologické problémy. Ak nimi trpíš pravidelne, možno je čas dať sa vyšetriť. 

Možnosti liečby

Na zistenie rakoviny krvi ti väčšinou stačí zájsť na vyšetrenie krvi. Ak ti zistia zvýšené množstvo bielych krviniek, väčšinou ide o typický príznakom tohto ochorenia, informuje portál Rakovina krvi. Avšak na lymfóm (typ rakoviny krvi) môže upozorniť zväčšená lymfatická uzlina a krvný obraz tomu nemusí nasvedčovať. 

V tom prípade je potrebná biopsia, kde ti odoberú postihnuté tkanivo, a histológia, kde tkanivo vyšetrujú pod mikroskopom. Tento proces môže potvrdiť alebo vyvrátiť fakt, či ide o rakovinu krvi. 

Podobne ako u iných chorôb, aj v tomto prípade vie výrazne pomôcť včasná diagnostika. Preto ak máš určité ťažkosti, určite navštív svojho lekára. Tvoje problémy možno nesúvisia s týmto ochorením, ale posúdiť to vie len lekár. Vždy ťa má oboznámiť o možnostiach liečby a informovať o možných vedľajších účinkoch. 

rakovina, pacientka
zdroj: freepik

Prevencia 

Každý pacient je iný, a tak je aj liečba tohto typu ochorenia individuálna u každého. Prevencia rakoviny krvi nie je taká jednoduchá. Vedcom sa však podarilo identifikovať niekoľko faktorov, ktoré zrejme zohrávajú úlohu pri tomto type ochorenia.

Podľa portálu Cleveland Clinic ide o vystavovanie sa žiareniu, zníženú imunitu v dôsledku infekcií, alebo je tento stav dedičný a je pravdepodobné, že ochoreniu môžeš, ale nemusíš čeliť aj ty. 

„Na Slovensku sa podľa portálu EUCAN odhaduje 5-ročná prevalencia (výskyt ochorenia) hematologických malignít na 3 616 pacientov. V súčasnosti poznáme asi 140 typov tohto ochorenia, z ktorých najčastejšie sú leukémie, lymfómy a myelóm. Tie predstavujú až 7 percent všetkých prípadov rakoviny. Niektoré z nich sú vzácne, iné ohrozujú pacientov na živote,“ uvádza portál Rakovina krvi. 

V prípade diagnostiky tohto ochorenia lekárom je dobré dodržiavať niekoľko zásad. Rakovina krvi totiž ovplyvňuje tvoje celkové zdravie, preto by si sa nemal vyhýbať zdravej strave alebo odpočinku.

Dbaj na to, aby si sa vyhol akejkoľvek infekcii a vyskúšaj pravidelne cvičiť. Nezabudni, že predtým, než niečo takéto vyskúšaš, sa v prvom rade poraď so svojím lekárom, ktorý určí, čo je pre teba najvhodnejšie. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Mirror, tvnoviny.sk, Rakovina krvi, Cleveland Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá