Odborníci bijú na poplach: Následky koronavírusu môžu na celom svete spôsobiť vážne problémy
- Covid-19 môže spustiť vlnu infarktov
- Japonskí odborníci varujú pred ťažkými dôsledkami covidu
- Covid-19 môže spustiť vlnu infarktov
- Japonskí odborníci varujú pred ťažkými dôsledkami covidu
Čaká nás nová pandémia? Zdravotní odborníci z Japonska vyjadrili obavy, že covid-19 mnohým ľuďom spôsobil zníženú funkciu srdca.
V novej správe uverejnenej v sobotu odborníci z výskumného ústavu Riken tvrdia, že receptory ACE2, na ktoré sa koronavírus v ľudských bunkách prichytáva, sú v srdci veľmi rozšírené, a že mnohí z tých, ktorí mali alebo majú covid, trpia „zníženou funkciou srdca“. Informoval o tom portál Daily Star.
Príčina tohto fenoménu nie je známa, v budúcnosti by však mohla viesť k zvýšeným prípadom infarktom naprieč populáciou. V správe sa ďalej uvádza, že pandémia covid-19 mohla radikálne zmeniť situáciu, keďže sa očakáva, že počet osôb ohrozených budúcim srdcovým zlyhaním v dôsledku „pretrvávajúcej infekcie SARS-CoV-2 exponenciálne narastie“.
Objav budú naďalej skúmať, keďže momentálne neexistuje dostatočný klinický výskum, ktorý by mohol koreláciu potvrdiť stopercentne.
„Aj keď doteraz neboli predložené presvedčivé klinické dôkazy o tom, že pretrvávajúca infekcia vírusom SARS-CoV-2 je spojená so zhoršenou funkciou srdca, štúdia o možnosti pretrvávajúcej infekcie srdca vírusom SARS-CoV-2 a potenciálnom riziku oportúnnej progresie srdcového zlyhania by sa mala overiť na trojrozmernom modeli ľudského srdcového tkaniva, ktorý by slúžil ako poplašný signál pre globálne riziko v oblasti zdravotníctva,“ objasňuje správa.
Podľa portálu NYU Langone Health odborníci už dlho pozorujú, že koronavírus zvyšuje pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mŕtvice až rok po infekcii, najmä u tých, ktorí už majú základné srdcové ochorenia. Konkrétne mechanizmy, ktoré spôsobujú tieto riziká, však doteraz ostávali nejasné.
„Vírus vytvára vysoko zápalové prostredie, ktoré môže uľahčiť rast, praskanie a blokovanie prietoku krvi do srdca, mozgu a ďalších kľúčových orgánov. Doterajší výskum odhalil, že koronavírus vyvoláva masívnu imunitnú reakciu v celom tele. Predpokladá sa, že táto takzvaná cytokínová búrka prispieva k problémom so srdcom,“ vysvetlila pre NYU Langone Health doktorka Natalia Eberhardt.
Ministerstvo zdravotníctva má liečbu covidu „pod palcom“
Pre pacientov s covid-19 sú okrem vakcín naďalej dostupné aj lieky Paxlovid a Veklury. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR s tým, že neregistrovaný humánny liek Lagevrio nebude nateraz ďalej kontrahovať.
„Lieky Paxlovid a Veklury sú momentálne k dispozícii v dostatočných zásobách skladoch u držiteľov povolení na veľkodistribúciu liekov. V súčasnosti je indikovaná liečba pre rizikové prípady, keďže je diametrálne odlišná situácia, ako bola v roku 2020,“ uviedli z rezortu.
Merateľná hodnota protilátok v populácii je podľa neho dostatočne vysoká na relatívne ľahké prekonanie covid-19.
Úmrtnosť je podľa MZ približne desaťnásobne nižšia vďaka dobre vyvinutej imunite. Skonštatovalo, že sa zlepšuje každou ďalšou dodatočnou očkovacou dávkou a každým novým prekonaním ochorenia. V prípade, ak je vysoko riziková osoba zaočkovaná a počas ochorenia je včas nasadená liečba, úspešnosť prekonania ochorenia je podľa neho prakticky stopercentná.
Rezort predpokladá, že tohtoročná zima nebude predstavovať nápor na slovenský zdravotnícky systém v súvislosti s výskytom ochorenia. Priblížil, že v populácii sa totiž vyvinula dostatočná kolektívna imunita. O zavedení celoplošných opatrení neuvažuje.
„SR rovnako ako iné krajiny začala postupy okolo covid-19 zjednocovať s prístupom k iným akútnym respiračným ochoreniam, a teda začleňovať covid-19 do štandardizovaných procesov sledovania vývoja akútnych respiračných ochorení,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, Daily Star, NYU Langone Health