Odborníci o zvyšovaní cien PZP: Na čo sa musia Slováci pripraviť v roku 2024
- Od budúceho roka môže nastať výrazná zmena pri PZP
- Porastie trhová cena PZP na Slovensku?
- Odborníci prezradili, čo môžeme očakávať
- Od budúceho roka môže nastať výrazná zmena pri PZP
- Porastie trhová cena PZP na Slovensku?
- Odborníci prezradili, čo môžeme očakávať
PZP – povinné zmluvné poistenie – možno vysvetliť a definovať aj ako „krytie tretích osôb“. V bežnom živote to znamená, že ak dôjde k dopravnej nehode, ktorú spôsobíš ty, svojou vinou, tvoja poisťovňa, v ktorej máš PZP uzavreté, by mala preplatiť všetky náklady, ktoré sú spojené so škodami na zdraví a majetku iných osôb dopravnej nehody.
Znamená to, že tvoje rozbité auto ti poisťovňa nepreplatí, ale vďaka PZP škodu preplatí tomu, komu si vinu spôsobil. Spolu s povinným zmluvným poistením sa zrejme aj tebe naskytá niekoľko otázok – či pôjdu ceny PZP v roku 2024 vyššie, ak áno, čo za tým stojí, prečo sa ti po nehodovej udalosti zdvihne cena PZP, ale aj to, či túto „špeciálnu zelenú kartu“ musíš mať pri každej policajnej kontrole pri sebe.
PZP kartu zelenej farby zasielala ešte donedávna domov daná poisťovňa, s ktorou si uzavrel zmluvu. To sa však zmenilo, rovnako, ako sa zmenil aj vizuál karty. Dnes je PZP karta čierno-bielej farby a poisťovňa ti ju zašle buď e-mailom, alebo, na tvoje požiadanie, aj poštou.
Podľa európskej smernice ju v niektorých krajinách ani nemusíš mať fyzicky pri sebe. Stačí, ak ju máš v PDF formáte, informovali sme. Toto rozhodnutie prijalo valné zhromaždenie Rady kancelárií CoB a z neho vyplýva nasledovné:
Od januára budúceho roka sú všetky členské krajiny povinné akceptovať „zelenú kartu“ v PDF elektronickom formáte.
„Slovenská republika je riadnym členom Rady kancelárií CoB, pre členské poisťovne Slovenskej kancelárie poisťovateľov bude záväzné doručovať poisteným popri papierovej verzii aj elektronickú formu potvrdenia o poistení, teda zelenej karty,“ povedala Eva Jacková, hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní.
Ako však pre portál Finsider spresnil tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, „akceptovanie dokladu o PZP v elektronickej podobe bude v budúcnosti možné len za predpokladu, že bude prijatá príslušná legislatíva“. K zmene, kedy by elektronickú podobu mali akceptovať aj policajti, by malo dôjsť teda až od 1. 1. 2025, dovtedy ju maj stále pri sebe.
Toto bola skôr tá praktická stránka fungovania a použitia PZP, teraz sa dostávame k tej formálnej. Zaujímalo nás, či trhová cena PZP na Slovensku v roku 2024 porastie, ak áno, na čo všetko by sa mali Slováci pripraviť, ale aj to, či by mohla ísť, práve naopak, cena dole.
Na ceny PZP má vplyv hneď niekoľko faktorov
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Či porastie trhová cena slovenských PZP
- Ak áno, o koľko a na čo by sa Slováci mali pripraviť
- Či by mohla ísť cena PZP ešte dole, alebo sa tento fenomén už nikdy nestane
- Pri akých škodových udalostiach PZP nepomáha a potrebujeme vyššie poistenie
- Kedy a prečo sa jednotlivcom zdvíha PZP suma
- Či platí, že ak sa poškodí jedno auto z firmy (nehodu spôsobil on), bude mať zvýšená suma PZP dopad aj na ostatné autá vo firme
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom