Odborníci roztrhali novelu Trestného zákona v zuboch. Podkopávate ochranu obetí, odkazujú poslancom

  • Odborníci kritizujú novelu Trestného zákona
  • Upozorňujú, že znevažuje obete domáceho násilia
  • Od poslancov chcú, aby vzali do úvahy ich názor
fico a domáce násilie
Ilustračná fotografia TASR/Jakub Popelka, Archív Canva
  • Odborníci kritizujú novelu Trestného zákona
  • Upozorňujú, že znevažuje obete domáceho násilia
  • Od poslancov chcú, aby vzali do úvahy ich názor

V Národnej rade Slovenskej republiky bola schválená kontroverzná novela Trestného zákona, ktorá skracuje premlčacie lehoty aj pre trestné činy z*ásilnenia. Táto zmena vyvolala vlnu nevôle medzi odborníkmi a aktivistami, ktorí sa zaoberajú pomocou obetiam se*uálneho násilia.

Skupina odborníkov, poskytujúcich podporu a pomoc obetiam se*uálneho násilia a zneužívania, ako aj tých, ktorí sa venujú výskumu a zlepšeniu ochrany práv ľudí vystavených násiliu, vyjadrila hlboké znepokojenie nad prijatými zmenami.

„Poznáme mená a vidíme tváre konkrétnych ľudí – najmä žien a detí –, ktorých sa zmeny dotknú,“ píšu v experti v stanovisku. Podľa nich novela nepriaznivo ovplyvní mnohé doteraz nevyriešené prípady z*ásilnenia, ktoré sa stali v rokoch 2004 až 2014, a stavia páchateľov do výhodnejšej pozície.

„Ide nielen o nenahlásené prípady, ale aj o situácie, keď bolo trestné oznámenie už podané, ale polícia doteraz nikoho neobvinila,“ upozorňujú odborníci.

Experti tiež poukázali na to, že novelizácia zákona neprešla riadnym legislatívnym procesom, čo vyvoláva otázky o motiváciách za týmito zmenami. Kritizovali aj argumentáciu poslancov, ktorá podľa nich nereflektovala hĺbku problematiky a perpetuovala mýty minimizujúce závažnosť se*uálneho násilia.

Signál obetiam

„Aj slová dokážu ubližovať. Už samotné znenie zákona a spôsob, akým sa o se*uálnom násilí hovorí, môžu v spoločnosti posilniť atmosféru, v ktorej budú obete so svojím strachom, ponížením a bolesťou,“ upozorňujú ďalej experti.

Tieto vyjadrenia podľa nich posielajú obetiam se*uálneho násilia a zneužívaným deťom signál, že im nebude verené a že ak sa po rokoch rozhodnú hovoriť o svojich skúsenostiach. Budú to musieť riešiť samy, bez šance na spravodlivosť alebo uznanie.

Domáce násilie
zdroj: Freepik/freepik

Novela zároveň obmedzuje ochranu len na obete, ktoré utrpeli zneužitie v posledných desiatich rokoch, čo je podľa nich nedostatočné. „Popri skrátení premlčacej doby v prospech páchateľov novela neprináša žiadnu pozitívnu zmenu pre obete. Naopak, podkopáva desaťročia budovanú ochranu ich práv a bazálny pocit istoty,“ dodáva sa v stanovisku.

Aktivisti a odborníci poukazujú na to, že dlhšie premlčacie doby majú svoj význam a sú kľúčové pre ženy, ktoré môžu mať vážne dôvody pre oneskorené nahlásenie z*ásilnenia, ako sú obavy o vlastnú bezpečnosť, strach z odvety páchateľa, alebo situácie, keď sú obete závislé od násilníka.

Poslanci by mali rešpektovať odborný názor

Odborníci v závere stanoviska vyzývajú poslancov a poslankyne, aby prehodnotili novelu Trestného zákona a napravili škody, ktoré môže spôsobiť obetiam se*uálneho násilia.

Zdôrazňujú potrebu rešpektovať odborné názory a zaistiť, aby legislatívne procesy a procesy vedúce k dosiahnutiu spravodlivosti boli dostatočne dlhé a inkluzívne, aby nevylučovali potrebný dialóg a neignorovali hlas odborníkov a obetí.

„Vyzývame ich, aby neskracovali legislatívne procesy a procesy potrebné na dosiahnutie spravodlivosti, neuzurpovali si priestor dialógu mocenským spôsobom a nevytláčali odborné názory na okraj,“ uzavreli experti stanovisko.

Pod stanovisko sa podpísali desiatky odborníkov z mnohých oblastí, medzi nimi aj Ida Želinská z kolektívu Neon, MUDr. Michal Patarák zo Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Anna Polcková z Cirkevného zboru ECAV či Sandra Tordová z OZ Proti prúdu.

Smer chce veto prezidentky

Predseda vlády Robert Fico pritom vyhlásil, že je ochotný vyjsť v ústrety prezidentke Zuzane Čaputovej, ak sa rozhodne zákon vetovať a pripomienkovať, píše denník SME.

S podobnými vyhláseniami prišli aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok či poslanec SNS Roman Michelko. Šéf rezortu vnútra uviedol, že sú pripravení zvážiť prezidentkine pripomienky „ak má problém s premlčacími lehotami“. Michelko zas tvrdí, že koaliční poslanci sú „schopní otvoriť o tom debatu a prípadne urobiť nejakú korekciu“.

Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala vládu SR, ktorú povedie Robert Fico (Smer-SD) v Prezidentskom paláci.
zdroj: TASR/Martin Baumann

Ponúka sa však otázka, či nejde o taktizovanie zo strany vlády. Prezidentkine veto by totiž kontroverznú novelu vrátilo späť do parlamentu, kde by o dátume jej opätovného prediskutovania rozhodla koalícia. Tá by sa zrejme snažila novelu znovu schváliť čo najbližšie k termínu jej plánovaného vstupu do platnosti.

V takom prípade by Ústavný súd SR, na ktorý sa plánuje obrátiť aj opozícia, aj Čaputová, nemusel mať dosť času na zhodnotenie novely. V prípade, že by hlava štátu novelu podpísala, mal by Ústavný súd približne 5 týždňov na vykonanie rozhodnutia.

Prezidentka však doposiaľ ani nemala príležitosť vybrať si medzi vetovaním zákona a jeho podpísaním. Premiér Fico totiž otáľal so svojím vlastným podpisom. Novela bola doručená Čaputovej až dnes, celých 6 dní od jej schválenia v NR SR.

Zdroje: TS/Možnosť voľby, SME

Najnovšie videá

Trendové videá