ODBORNÍCI SA ZHODLI: Tehotné ženy by sa k vakcínam mali dostať skôr, nakaziť sa je väčšie riziko

  • Podľa posledných štúdií je riziko nákazy koronavírusom u tehotných žien podstatne vyššie
  • Z toho dôvodu im odborníci odporúčajú zaočkovať sa čo najskôr, súhlasí s tým aj WHO
  • Podľa posledných štúdií je riziko nákazy koronavírusom u tehotných žien podstatne vyššie
  • Z toho dôvodu im odborníci odporúčajú zaočkovať sa čo najskôr, súhlasí s tým aj WHO

Pre mnohé ženy predstavuje už len pomyslenie na vakcináciu počas tehotenstva risk. V prípade pandémie koronavírusu a momentálne dostupných vakcín sa však odborníci zhodli, že podstatne väčším riskom je ju nepodstúpiť. U tehotných žien je vďaka náchylnejšiemu organizmu nákaza infekciou COVID-19 omnoho pravdepodobnejšia.

Nemali by stáť v rade

Tieto ženy by mali dostať možnosť zaočkovať sa skôr, ako iní ľudia v ich, respektíve reprodukčnom, veku. Vyplýva to z analýzy údajov z 35 nemocníc a klinických systémov v štáte Washington zodpovedných ročne až za 61 % pôrodov, informuje Forbes.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Výskumný tím vedený Erikou M. Lokken, PhD, MS a Kristinou M. Adams Waldorf z Washingtonskej univerzity identifikoval prostredníctvom PCR testu až 240 žien, ktoré mali pozitívny test na ťažký akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2). Zber sa konal v rozmedzí od 1. marca do 30. júna 2020.

Tento počet predstavuje 13,9 prípadov na 1 000 pôrodov. V porovnaní s mierou nákazy ochorením COVID-19 u ostatných rovesníkov v štáte Washington (7,3 na 1 000) sa ukázalo, že u tehotných osôb bola pravdepodobnosť infikovania koronavírusom až o 70 % vyššia. S výnimkou 45 prípadov pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky pri vyšetrení na SARS-CoV2, klesla miera výskytu na 11,3 prípadov koronavírusu na 1000 pôrodov. To je stále o 30 % vyššia miera ako u dospelých vo veku 20 až 39 rokov všeobecne.

tehotenstvo sono
zdroj: TASR/AP/Iuliia Stashevska

Aj WHO zmenila názor

Začiatkom roka 2021 vydala WHO stanovisko, v ktorom upozornili, že tehotné ženy by mali s vakcináciou počkať, nakoľko nie sú preskúmané skutočné riziká, ktoré so sebou prináša. Tento názor sa zmenil a 26. januára, kedy organizácia vyhlásila, že odporúča vakcináciu látkou od spoločnosti Moderna aj tehotným ženám. Vakcinácia predstavuje vysokú mieru ochrany pre túto rizikovú skupinu.

Aj keď tehotenstvo predstavuje pre ženy vyššie riziko závažného COVID-19, je k dispozícii len veľmi málo údajov na vyhodnotenie bezpečnosti vakcín v tehotenstve. Napriek tomu, na základe toho, čo vieme o tomto druhu vakcíny, nemáme žiadny konkrétny dôvod domnievať sa, že budú existovať konkrétne riziká, ktoré by prevážili výhody očkovania pre tehotné ženy.“

„Z tohto dôvodu môžu byť tehotné ženy očkované. Hlavne v prípadoch zvýšeného rizika vystavenia SARS-CoV-2 (napr. zdravotnícke pracovníčky) alebo v prípade komorbidít, ktoré zvyšujú riziko vážneho ochorenia, stojí vo vyhlásení WHO, ktoré ďalej dodáva, že je nevyhnutné v tomto prípade konzultovať svoj zdravotný stav s ošetrujúcim lekárom a konať na základe jeho odporúčaní.

AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Čoraz viac ľudí sa ňou nechce dať zaočkovať, toto je pravý dôvod prečo

V testoch neboli zahrnuté tehotné ženy

Klinické testy vakcín mRNA nezahŕňali zámerne tehotné alebo dojčiace osoby, takže priame znalosti o presných dopadoch vakcinácie sú v súčasnosti obmedzené. Niektoré účastníčky testov však následne otehotneli, konkrétne 18 z respondentiek. Doposiaľ ich tehotenstvo prebieha bez akýchkoľvek nežiadaných efektov, informuje Hardard Health Publishing.

Keď boli vakcíny mRNA študované počas testov na zvieratách, neovplyvnili plodnosť ani nespôsobili problémy s otehotnením. U ľudí vieme, že použitie iných druhov vakcín v tehotenstve je spravidla bezpečné, mnohé sa v skutočnosti odporúčajú.

novorodenec
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Je nevyhnutné zvážiť za a proti

Nakoľko sa aj odborníci iba domnievajú, aký skutočný dopad bude vakcinácia na plod a tehotnú ženu mať, je nevyhnutné zvážiť riziká oboch strán. Pokiaľ sa tehotná žena, ktorá sa zaradila do rizikovejšej skupiny, nachádza v rizikovom prostredí a jej zdravotný stav nasvedčuje zvýšenej možnosti nákazy, v takom prípade by sa mala zamyslieť nad očkovaním prostredníctvom mRNA vakcíny.

Pokiaľ je tehotná žena v dobrom zdravotnom stave a je dostatočne izolovaná, vakcinácia môže podľa vyhlásenia WHO a vyššie spomenutých odborných periodík predstavovať zbytočne zvýšené riziko. V prípade otázky tehotenstva a vakcinácie existuje množstvo determinantov, ktoré je potrebné konzultovať s odborníkom.

Dobré správy zo Slovenska

Je len málo prípadov nákazy prenesenej z matky na dieťa, rovnako tak nešťastných prípadov, kedy počas pôrodu došlo k vážnejším komplikáciám. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach informovala, že má za sebou takmer prvú stovku úspešných pôrodov aj napriek ochoreniu covid-19.

 

„V našej nemocnici prebehlo už takmer 100 pôrodov COVID pozitívnych alebo COVID suspektných rodičiek. Zatiaľ neevidujeme ani jeden prípad, kde by sa nákaza preniesla z pozitívnej matky na novorodenca.“

Iba nedávno však Slovenskom otriasol prípad iba 34-ročnej ženy, ktorá sa nakazila koronavírusom počas tehotenstva. Jej stav sa natoľko zhoršil, že lekári sa rozhodli ukončiť tehotenstvo. Dieťa mladej ženy sa im podarilo zachrániť, matku už však nie.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Forbes, WHO, Harvarh Health Publishing, Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Interez

Najnovšie videá

Trendové videá