Okrem Vysočiny sa ázijská mušľa objavila aj v oblasti Pelhřimovska a blízko Moravských Budějovíc. Obec Litovel už skôr informovala, že tento invazívny druh žil niekoľko rokov v Uničovskom (Českom) rybníku. V roku 2018, keď sa rozhodli rybník po výlove už nenapustiť, oznámili, že proti ázijským mušliam nebudú zasahovať, pretože sú nebezpečné.
Pred dvoma rokmi Prírodovedný spolok Dobříš na svojom webe informoval o tom, že do rybníka Parízny pri obci Budínek sa dostal „neželaný hosť“.
„Plošné odstránenie (otrávenie) populácie je dosť nereálne – došlo by k ohrozeniu iných živočíchov v rybníku. Odporúča sa zber a likvidácia jedincov. V žiadnom prípade, prosím, mušle neprenášajte do iného potoka alebo okolitých rybníkov,“ vyzval vtedy.
Pozor na zdravotné riziká
Ázijské mušle, ako je napríklad lastúrnik Sinanodonta woodiana alebo rodu Corbicula, sú technicky jedlé. Avšak je dôležité vedieť, že konzumácia takýchto invazívnych druhov môže byť problematická, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Keďže tieto mušle žijú vo voľnej prírode, kvalita vody, v ktorej žijú, môže mať veľký vplyv na ich bezpečnosť pre konzumáciu. Vody kontaminované ťažkými kovmi, pesticídmi alebo inými nečistotami môžu tieto mušle absorbovať, čím sa stanú nebezpečnými pre ľudí.
Neznáme zdravotné riziká spojené s konzumáciou týchto špecifických invazívnych druhov mušlí by sa nemali podceňovať. Je potrebné vykonať dostatočné testovanie, aby sa zabezpečila ich bezpečnosť.
Ak by si sa ale predsa len rozhodol takéto mušle konzumovať, je dôležité ich správne pripraviť. To zahŕňa dôkladné vyčistenie a varenie, aby sa zničili všetky možné patogény.
Obavy z novej pandémie
Nový objav uskutočnili dávnejšie aj čínski vedci, ktorí našli v odľahlej oblasti kmeň huby Aspergillus fumigatus, ktorý môže vyvolávať rôzne choroby. Obzvlášť znepokojujúce je, že sa zdá byť rezistentný voči súčasným liečivám. Štúdia bola publikovaná v mSphere.
Ako informuje portál Phys.org, táto huba predstavuje veľké nebezpečenstvo a vzbudzuje strach z možnej novej pandémie.
Odborníci vzali vzorky huby Aspergillus fumigatus z oblasti troch súbežných riek v provincii Yunnan v Číne. Prišli na to, že približne sedem percent týchto vzoriek je rezistentných na štandardné lieky.
Hoci ide o typický druh huby, v tejto izolovanej horskej oblasti tisíce metrov nad hladinou mora vznikol kmeň, na ktorý lieky nemajú vplyv.
Bežne môžu huby získať rezistenciu voči liekom prostredníctvom expozície, ale tieto vzorky pochádzajú z oblasti s nízkou hustotou obyvateľstva a nedostatočným rozvojom.
Tento nález vyvoláva obavy z možnej novej pandémie. „Sedem percent sa môže zdať ako malý počet, ale tieto kmene odolné voči liekom sú schopné veľmi rýchlo sa množiť a preberať miestne a regionálne populácie tohto druhu. Je potrebné zvýšiť dohľad nad rezistenciou voči liekom v prostredí v rôznych geografických oblastiach,“ povedal profesor biológie na McMaster University Jianping Xu.