Odborníci varujú pred „daňovou povodňou“: Opatrenia povedú k ekonomickej katastrofe. Zvýšia sa ceny aj inflácia
- Odborníci kritizujú schválené konsolidačné opatrenia
- Tovary podľa nich zdražejú a inflácia stúpne
- Odborníci kritizujú schválené konsolidačné opatrenia
- Tovary podľa nich zdražejú a inflácia stúpne
Ekonomickí experti z INESS, Radovan Ďurana a Martin Vlachynský, bijú na poplach v súvislosti s nedávno prijatými daňovými zmenami. Ich analýza naznačuje, že tieto opatrenia by mohli mať závažné následky pre slovenskú ekonomiku.
„Daňová povodeň“ – takto charakterizuje Ďurana nové legislatívne úpravy. Podľa jeho slov tieto zmeny môžu viesť k znevýhodneniu domácich výrobcov a spomaliť ekonomický rast.
Kritizuje tiež nestabilitu daňového prostredia na Slovensku a upozorňuje na riziká spojené s odvodmi: „Zvýšenie progresívnej odvodovej dane je skrytým postihom pre vysokokvalifikovaných zamestnancov.“
Tovary zdražejú, inflácia stúpne
Vlachynský sa obáva, že nárast DPH povedie k zdraženiu tovarov a zvýšeniu inflácie nad 5 percent. Zároveň varuje pred dôsledkami nového zdanenia: „Zdanenie finančných transakcií okamžite zníži konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov nielen vo svete, ale hlavne doma.“
Poukazuje tiež na to, že zvýšená firemná daň postaví slovenské podniky do najmenej výhodnej pozície v regióne.
Namiesto zvyšovania daní by sa podľa oboch analytikov mala vláda sústrediť na znižovanie verejných výdavkov. Ďurana to výstižne zhŕňa: „Zafinancovanie neefektívnych výdavkov vyššími daňami je ten najhorší možný prístup.“
Experti predpokladajú, že tieto legislatívne zmeny budú mať dlhodobý vplyv na konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov a životnú úroveň obyvateľov v nasledujúcich rokoch.
Alternatívne riešenia
Vo štvrtok (3. 10.) pri hlasovaní poslanci parlamentu prijali hlavnú časť konsolidačných opatrení za 2,7 miliardy eur. Tie sa týkajú napríklad zvýšenia základnej sadzby DPH na 23 %, vyššej dane z príjmu právnických osôb a vyššieho mýta.
Daňová odborníčka a partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Silvia Hallová sa rovnako k opatreniam vyjadrila kriticky: „Verejné financie sú na Slovensku dlhodobo v zlom stave a ich konsolidácia je nevyhnutná. Avšak spôsob, akým pristúpila vláda k tejto úlohe, nie je správny.“
„Chyba nastala už v tom, že konsolidačný balík schválila vláda bez pripomienkového konania, v ktorom by sa experti a verejnosť mohli vyjadriť k návrhu legislatívy a identifikovať problematické oblasti návrhov.“ Situáciu podľa nej ešte zhoršilo prijímanie opatrení v skrátenom legislatívnom konaní.
Odborníčka zdôraznila, že konsolidačný balík by mal umožniť ekonomike ďalej rásť, čo však schválené opatrenia podľa jej názoru nespĺňajú. Kritizuje tiež absenciu opatrení na redukciu šedej ekonomiky.
„Profesor Friedrich Schneider z univerzity v rakúskom Linzi, ktorý sa dlhodobo venuje téme šedej ekonomiky, odhaduje úroveň šedej ekonomiky na Slovensku pre rok 2023 na 14,17 percenta HDP. To predstavuje sumu vyše 17 miliárd eur, ktoré štát momentálne nevie zdaniť,“ vysvetlila Hallová.
Daň z finančných transakcií
Osobitne sa vyjadrila k dani z finančných transakcií, ktorú považuje za problematickú. „Zákon o dani z finančných transakcií výrazne ovplyvní podnikateľské náklady. Daň z finančných transakcií bude väčšinou znovu zdaňovať už raz zdanený príjem, ako aj príjem, ktorý je od dane oslobodený,“ upozornila Hallová.
Podľa nej táto daň totiž pravdepodobne podporí rast šedej ekonomiky a môže odradiť zahraničných investorov. Ako totiž vysvetlila, časť z transakcií sa presunie do hotovostnej formy, a tak na ne štát nebude mať žiadny dosah.
Zdroje: SITA, archív Startitup