Odborníci varujú: V bazároch sa objavujú autá s problémom, ktorý by si nečakal. Takto ich spoznáš
- Pozor na autá, ktoré sa objavujú v bazároch
- Tieto znaky ti napovedia, či bolo auto zatopené
- Pozor na autá, ktoré sa objavujú v bazároch
- Tieto znaky ti napovedia, či bolo auto zatopené
Aj Slovensko v posledných týždňoch zažilo silné dažde, ktoré v mnohých oblastiach sprevádzali povodne. Čo však robia majitelia áut, ktoré im zaplavila voda? Podľa AAA Auto, niektorí z nich sa snažia svoje auto predať, aj keď ho vyčistili len povrchne.
„Pravidelne už krátko po záplavách evidujeme pokusy o predaj áut, ktoré sú poškodené vodou. Mnoho takýchto vozidiel odmietame, často sa potom objavujú u iných predajcov alebo v súkromnej inzercii,“ hovorí Petr Vaněček, co-CEO AURES Holdings, prevádzkovateľa siete AAA Auto.
Ako hovorí Vaněček, prevádzkovatelia autocentier si musia na ojazdené vozidlá v týchto dňoch dôkladnejšie posvietiť. Jeho rady ti však pomôžu aj ak plánuješ kupovať auto na vlastnú päsť.
Pozor na bahno a zápach
„Starostlivo preverujeme, kde sa s vozidlom jazdilo. Oveľa detailnejšie kontrolujeme, či nie je bahno na ťažko prístupných miestach, napríklad pod čalúnením dverí. Často býva aj za tesnením okolo dverí alebo pod palubnou doskou. Veľa napovie aj väčšia miera korózie pod kobercom v batožinovom priestore alebo zápach,“ popisuje Petr Vaněček.
Ak sa voda dostane do výšky nad motorový priestor vozidla, vzniká výrazné riziko vážnych poškodení, najmä u moderných áut. Tieto vozidlá sú vybavené množstvom elektronických systémov a bezpečnostných prvkov, ktoré sú mimoriadne citlivé na vlhkosť a zaplavenie. Zlyhanie elektroniky sa môže prejaviť kedykoľvek po takomto incidente.
Medzi najkritickejšie zlyhania patrí kolaps systémov, ako ABS (protiblokovací systém bŕzd), ESP (elektronický stabilizačný program) alebo prednárazových asistentov, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť jazdy.
Okrem toho, problémy s infotainmentom, ktorý býva veľmi citlivý na vlhkosť, sú ďalšou častou komplikáciou. Niekedy však môže stačiť aj hĺbkové čistenie interiéru, aby došlo k jeho poškodeniu. Dlhodobejším následkom zaplavenia býva aj zvýšená korózia. Preto si dôkladne prezri, či vozidlo, ktoré obhliadaš, naozaj nezasiahla žiadna z nedávnych povodní.
Týka sa to aj áut z dovozu
Samozrejme, treba myslieť aj na to, že naši susedia zažili svoje storočné povodne. Týka sa to Českej republiky, Nemecka aj Rakúska. „Aj tamojší obchodníci sa budú v masovej miere snažiť zbaviť zaplavených vozidiel,“ tvrdí Petr Vaněček.
Pre kupcov má užitočnú radu: „Pri kúpe ojazdených áut z dovozu si starostlivo skontrolujte, či nepochádza z územia, ktoré bolo pod vodou. Mali by ste to zistiť podľa miesta registrácie, aj keď ani to nie je stopercentné. Dealeri si autá často predávajú a krátkodobo ich registrujú v iných regiónoch, niekedy aj v iných krajinách. Tým sa snažia ich pôvod zamaskovať.“
Ak si takéto auto kúpiš, náklady na jeho opravu vedia prevýšiť hodnotu samotného vozidla. Odborník preto radí, aby si si auto zakúpil u prevereného predajcu. Tiež by si mal v kúpnej zmluve požadovať ustanovenie o tom, že vozidlo nikdy nebolo zatopené.
Zdroje: Auto Magazín, AAA AUTO