Odborníci zo SAV varujú: Invázne sršne ázijské ohrozujú Slovensko, nezabíjaj ich
- Ak uvidíš sršňa ázijského, určite ho nezabíjaj
- Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) ozrejmil, ako správne postupovať
- Ak uvidíš sršňa ázijského, určite ho nezabíjaj
- Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) ozrejmil, ako správne postupovať
Keď narazíš na sršňa ázijského, neublíž mu. Je dôležité ho nezabiť, pretože by sa už nemuselo podariť nájsť jeho hniezdo.
Sršne by sa nemali ani plašiť. Ak ich necháš tak, robotnice môžu ukázať, kde presne sa hniezdo nachádza. Keď ich však vyplašíš, môže byť problém hniezdo nájsť.
Ak si všimneš výskyt sršňa ázijského, odfoť ho a upozorni príslušné inštitúcie. Môžeš kontaktovať ministerstvo životného prostredia, Štátnu ochranu prírody alebo iné odborné organizácie. Na sociálnej sieti to spomenul aj Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied.
Ak nájdeš sršňa, môžeš kontaktovať aj múzeá, katedry zoológie, správy chránených oblastí či vedecké ústavy. SIŽP pri hlásení chce, aby si priložil aj fotku nájdeného sršňa.
Toto musíš nahlásiť
Môžeš využiť aj online systém rýchleho varovania ŠOP, ktorý slúži na hlásenie inváznych druhov spôsobujúcich obavy v EÚ, uviedla inšpekcia.
„Cieľom je zabezpečiť, aby bol výskyt na území Slovenska zaznamenaný čo najrýchlejšie a aby kompetentné orgány mohli včas prijať účinné opatrenia na eradikáciu nových výskytov. Tým sa zabráni ďalšiemu šíreniu týchto druhov na Slovensku,“ tvrdí SIŽP.
SIŽP ďalej upozornila, že pri hlásení je potrebné poskytnúť všetky dôležité informácie. Len tak bude možné presne určiť výskyt a zabezpečiť potrebné kroky na riešenie situácie.
„Sršeň je stále aktívny, takže je možné ho pozorovať. Buďte preto v strehu a všímajte si prírodu okolo seba, najmä zdroje cukru, ako sú popadané ovocie, kvitnúci brečtan a podobne,“ radia zoológovia. Sršne podľa ich slov nie sú agresívne a nepredstavujú významné riziko pre ľudí.
Ako sršeň ázijský vyzerá?
Sršeň ázijský sa objavil na juhu Slovenska. Najviac ohrozuje včely, ktoré tvoria až 80 % jeho potravy. Pre ľudí s alergiou na bodavý hmyz je nebezpečný, a ovocinári majú problém, pretože napáda ovocné stromy a vinice. Odborníci sa aktívne venujú kontrole tejto situácie.
Tento invazívny druh sa do Európy dostal pravdepodobne cez lodnú dopravu. Prvýkrát ho zaznamenali v roku 2004 v juhozápadnej časti Francúzska.
Sršeň ázijský je menší než ten európsky. Typické sú žlté konce nôh, čierna hlava s hruďou a oranžový pás na jeho brušku.
Odporúčania pre včelárov
„Prvý potvrdený prípad výskytu sršňa ázijského bol nahlásený 28. septembra 2024 v meste Palárikovo (okres Nové Zámky), a to cez mobilnú aplikáciu prepojenú na systém rýchleho varovania, ktorý spravuje ŠOP SR,“ priblížil vedúci odboru propagácie a komunikácie ŠOP Andrej Švec. Odborníci zo štátnej ochrany prírody podnet preverili a potvrdili identifikáciu druhu. Paralelne druh potvrdili aj pracovníci Centra biológie a biodiverzity Slovenskej akadémie vied.
Počas aktuálne prebiehajúcej terénnej obhliadky v spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici spozorovali aj ďalšie jedince sršňa. Zároveň dohľadávajú jeho hniezda, ktoré následne odstránia v súlade s európskym plánom eradikácie.
„Druh sa pravdepodobne dostal na naše územie prirodzenou cestou z územia Maďarska, keďže jeho výskyt v Maďarsku bol zaznamenaný približne len 80 kilometrov od Palárikova,“ podotkol Švec. Aktuálne prebieha komunikácia s odborníkmi zo SAV, hasičským zborom, deratizérmi a špecialistami zo zahraničia.
ŠOP odporúča včelárom, aby naďalej sledovali svoje včelstvá a zvýšili pozornosť najmä na letáčoch, ale i v okolí včelníc. V prípade podozrenia výskytu je potrebné ho nahlásiť cez systém rýchleho varovania. „Zároveň upokojujeme verejnosť, že situáciu na Slovensku stále monitorujeme a je pod kontrolou odborníkov a špecialistov. Manipulovať s príslušným druhom môžu len právnické a fyzické osoby, ktoré majú na to príslušné školenia a oprávnenia,“ skonštatoval Švec.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, FB/Ústav zoológie SAV