Odborníčka varuje: Toto sú najčastejšie chyby slovenských psičkárov v zime
- Niektorí štvornohí miláčikovia potrebujú v zime väčšiu starostlivosť
- Mnoho majiteľov sa dopúšťa chýb
- Niektorí štvornohí miláčikovia potrebujú v zime väčšiu starostlivosť
- Mnoho majiteľov sa dopúšťa chýb
Množstvo (nielen) Slovákov si najkrajšie sviatky v roku ani nevie poriadne predstaviť bez svojich štvornohých miláčikov, avšak viacerí z majiteľov psov sa v zime dopúšťajú viacerých chýb.
Veterinárka varuje pred častými chybami
Psy môžu byť náchylné na podchladenie, najmä ak sú vystavené dlhodobému pobytu v silných mrazoch. Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzitnej veterinárnej nemocnice UVLF v Košiciach pre agentúru SITA upozornila, že k tomu dochádza najmä v prípadoch, keď majitelia nechajú svojich psov pred obchodmi počas nakupovania alebo v uzavretých autách.
„Je to podobná situácia ako v lete, keď sa pes v aute môže prehriať. V zime zas môže mrznúť, pokiaľ tam bude dlho a budú veľké mrazy,“ vysvetľuje Karasová. Podchladenie hrozí najmä psom, ktoré sú chované v exteriéri.
„Keď sú mrazy pod 15 °C, je vhodné vziať psa, ktorý žije vonku, dovnútra,“ vysvetľuje veterinárka a dodáva, že v takýchto podmienkach už zvieraťu hrozia aj omrzliny.
Medzi príznaky podchladenia u psa patrí intenzívne a neustále chvenie, bledé až namodralé sliznice v okolí úst, ako aj studené uši, labky a chvost. Ďalšie prejavy zahŕňajú zrýchlené a sťažené dýchanie, ako aj ťažkosti s pohybom spôsobené stuhnutými svalmi. „Postupne dôjde k tomu, že chvenie prestane a pes upadne do letargie, bude apaticky ležať,“ tvrdí.
Na podchladenie sú viac náchylnejšie psy, ktoré žijú vo vnútri, najmä krátkosrsté plemená a naháči. „U týchto psov treba dávať väčší pozor na to, aby sme im v zime poskytli nejakú ochranu, napríklad v podobe oblečenia,“ hovorí odborníčka. Rovnako sú na chlad citlivejšie aj malé plemená. Pokiaľ ide o obliekanie psov, Karasová odporúča vykonať test.
„Keď sa pes vonku intenzívne trasie, je vhodné rozmýšľať nad oblečením. Pokiaľ zvláda pohyb vonku bez problémov, je aktívny a neustále v pohybe, a teda je zahriaty a prekrvený, nie je potrebné dávať mu oblečenie,“ upozorňuje.
Oblečenie sa odporúča najmä pre staršie a choré psy, ako aj pre šteniatka
Veľmi mladé a veľmi staré psy majú totiž slabšiu termoreguláciu a ťažšie sa zahrievajú, takže oblečenie im môže pomôcť chrániť sa pred chladom. Podľa Karasovej nie je potrebné v zime príliš skracovať prechádzky vonku, najmä ak je pes aktívny a v pohybe.
„Mal by byť stále v pohybe, aby mu nebola zima,“ hovorí veterinárka. Zdôrazňuje však, že u psov, ktoré rady plávajú, je dôležité dávať pozor, aby neskočili napríklad do potoka. Odporúča sa vyhýbať takýmto miestam. „Tam musí majiteľ rozmýšľať za psa, aby to neskončilo tragicky,“ dodáva.
Rovnako pri zimných prechádzkach so štvornohým miláčikom odporúča vyhýbať sa venčeniu na chodníkoch, ktoré sú ošetrené chemickým posypom. „Po prechádzke treba ošetriť srsť, osušiť ju, napríklad uterákom. Aby bol pes po príchode dovnútra čo najskôr suchý,“ radí.
Karasová varuje pred podráždením alebo vysušením labiek, ak pes príde počas prechádzky do kontaktu s chemicky ošetrenými chodníkmi alebo cestami. Ak si pes po takejto prechádzke intenzívne vylizuje labky, môže to viesť k tráviacim ťažkostiam.
Spomenula aj topánky pre psov, ktoré však nie je potrebné používať pravidelne. Ich nasadenie odporúča najmä pri zimnej turistike alebo v prípade, že má pes poranené či podráždené labky.
Pokiaľ ide o výživu psa v zime, veterinárka zdôraznila, že je rozdiel medzi tým, či je pes chovaný v exteriéri alebo interiéri. Psy chované vonku odporúča pred zimou trochu „vykŕmiť“, a to ešte pred príchodom mrazov. Týmto psom je potrebné častejšie meniť vodu a dávať im teplú vodu, aby hneď nezamrzla.
Podľa štúdie psy pomáhajú znižovať kriminalitu
Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka, a mnohí majitelia psov by nám bez váhania dali za pravdu. Psy sú pre nich totiž neoddeliteľnou súčasťou rodiny, ktorú si cenia a milujú. Nie každý pes je rovnaký. Niektoré plemená sú väčšie a impozantnejšie, zatiaľ čo iné môžu vyvolávať strach. Väčšina psov je však považovaná za ochrancov domova, kde žijú so svojimi majiteľmi.
Výskum Ohio State University z roku 2022 však priniesol zaujímavé zistenie. Podľa ScienceAlert môžeme psom vďačiť nielen za ochranu, ale aj za nižšiu kriminalitu.
Vedci zistili, že vyššia koncentrácia psov v susedstve je spojená s nižšou úrovňou kriminality, ako píše USA Today. To znamená, že naši štvornohí miláčikovia nám v skutočnosti pomáhajú v boji proti zločinu.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tento jav je spôsobený tým, že psy môžu vzbudzovať strach a pre výtržníkov predstavovať prekážku. A aj keď na tom niečo je, autori štúdie majú inú teóriu. Podľa nich je skutočným dôvodom to, že majitelia psov sú viac vonku, keď ich venčia. Tým sa prirodzene viac zapájajú do komunity, v ktorej žijú.
Prechádzky ako nástroj prevencie?
Ak vlastníš psa, určite sa ti venčenie a pravidelné prechádzky zdajú byť úplne bežnou činnosťou. Vedci však tvrdia, že práve tieto prechádzky môžu prispieť k prevencii kriminality v okolí. „Ľudia, ktorí venčia svojich psov, v podstate hliadkujú vo svojich štvrtiach,“ uviedol sociológ Nicolo Pinchak, hlavný autor novej štúdie.
Ako uvádza ScienceAlert, hypotéza výskumníkov vychádza z Jane Jacobsovej konceptu „oči na ulici“. Ten hovorí o tom, že ľudia na verejných miestach pomáhajú udržiavať bezpečnosť a poriadok svojou prítomnosťou a tým, že majú dohľad nad svojím okolím.
Ide o to, že spoločné interakcie ľudí na verejných miestach pomáhajú vytvárať sieť verejného rešpektu a dôvery v rámci susedstva. To môže odradiť zločincov. Doposiaľ však bolo uskutočnených málo výskumov, aby sa hypotéza ukázala ako naozaj funkčná. Viac sa o tom dočítaš tu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SITA, ScienceAlert, USA Today, Archív Startitup