Odborník na rovinu povedal, či je hrozba jadrovej vojny reálna, alebo sú to plané vyhrážky Ruska
- Vojna na Ukrajine neprerastie do jadrového konfliktu
- Profesor Duleba vysvetlil, prečo Rusko nepoužije jadrový arzenál
- Neprinieslo by im to vôbec nič
- Vojna na Ukrajine neprerastie do jadrového konfliktu
- Profesor Duleba vysvetlil, prečo Rusko nepoužije jadrový arzenál
- Neprinieslo by im to vôbec nič
Jadrová hrozba. Nebezpečenstvo, ktoré svet trápi už historicky. Prvýkrát sa objavilo v druhej svetovej vojne a následne v rámci dlhotrvajúcej krízy medzi Sovietskym zväzom a USA. Po nevyprovokovanej invázii Ruska na Ukrajinu sa však opäť výrazne prebudilo.
Platí to aj po roku, odkedy ruské vojská prekročili hranice našich susedov. Ukrajinská obrana podporovaná západnými krajinami dokázala Rusov udržať na východe krajiny, a to aj napriek počiatočným prognózam, podľa ktorých mala ruská operácia trvať len niekoľko dní.
Skutočnosť, že Rusko prichádza o značný počet munície, personálu a pre obšírne sankcie západu aj o peniaze, vyvoláva v Kremli pobúrenie. Ruská propaganda opakovane svetu pripomína, že ich krajina je jadrovou veľmocou, a tým pádom vojnu na Ukrajine neprehrá.
Podobného názoru je aj bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý hrozbu použitia jadrových zbraní opakovane vyťahuje vo svojich prejavoch.
Vo svojom poslednom príspevku na Telegrame navyše uviedol, že Rusko by malo vyvinúť tlak aj na poľské hranice. Ruský vojenský útok na Ukrajinu musí podľa neho uspieť, aj keby to znamenalo narušenie integrity Poľska.
Ukrajina sa svojich zbraní vzdala
Startitup sa v stredu (23. 2.) zúčastnil na diskusii na tému „Rok, ktorý zmenil svet“, kde profesor Alexander Duleba, poradca slovenského predsedu vlády pre Ukrajinu, odpovedal okrem iného i na otázku jadrovej vojny.
„Znovu a znovu treba opakovať, že Ukrajina sa vzdala svojich jadrových zbraní pod tlakom USA, Veľkej Británie a Ruska. Keď sa rozpadol Sovietsky zväz, mal cez 10-tisíc jadrových zbraní a z toho asi polovica bola na Ukrajine,“ vysvetľuje profesor.
Briti, Američania a Rusi hrozili Ukrajine hospodárskymi obmedzeniami, ak by sa nevzdala svojich hlavíc. Avšak za to, že tak Kyjev urobil, Ukrajine garantovali územnú integritu a celistvosť. V tejto súvislosti bolo utvorené Budapeštianske memorandum, pod ktoré sa podpísali všetky spomenuté štáty, vysvetlil profesor.
„Rusko sa na túto dohodu vykašľalo. Briti a Američania nie,“ hovorí s tým, že tieto dve západné krajiny majú teraz záväzok voči Ukrajine pomôcť jej opätovne nadobudnúť svoju územnú integritu.
Jadrová vojna by nedávala zmysel
Šéf Kremľa Vladimir Putin začal v októbri po prehre Ruska pri Charkove „strašiť jadrovými zbraňami“.
Dostal však neoficiálnu odpoveď od CIA a bývalého veliteľa amerických síl. Z nej vyplýva, že ak Rusko zapojí jadrové zbrane, tak Veľká Británia a USA na základe Budapeštianskeho memoranda zapoja svoje letectvá do vojny. Ich cieľom by bolo zničiť ruské jednotky na území Ukrajiny.
„Ak Rusi chcú urýchliť svoju prehru v tejto vojne, môžu použiť jadrovú zbraň. Ale kde ju použijú? Hodia ju na front, aby zničili aj svoje vlastné jednotky? Hodia ju na mesto, aby zabili desať až státisíce ľudí? A čo im to pomôže? Nič. Ak ale chcú do tejto vojny bezprostredne zapojiť americké námorníctvo a letectvo, tak tak môžu urobiť,“ podčiarkol profesor.
„Rusi chcú len strašiť. Cítia sa dobre, keď sa ich bojíte. Veď to je choré, keď máte takto nastavenú svoju identitu. Ukrajinci ale ukázali, že sa ich neboja. Všetky tieto kecy okolo jadrových zbraní… No a čo? Aká je alternatíva? Vzdať sa?“ doplnil.
Slovenské gesto
Pri otázke podpory Ukrajiny podľa poradcu premiéra zohrali Slováci a Česi obrovskú rolu. Darovali sme Ukrajine náš jeden systém protivzdušnej obrany S-300. Ukrajina však mala viacero rovnakých systémov, a teda jeden navyše zo Slovenska nepredstavoval veľký rozdiel. Česi ešte pred nami dodali na Ukrajinu tanky.
Šlo ale o významné gesto, pretože predtým na Ukrajinu putovali zbrane, ktoré im pomáhali skôr v partizánskom štýle boja.
„Vojaci si mysleli, že Ukrajina nemá šancu ustáť proti ruskej technike. Všetci čakali, že Ukrajina padne. Až keď ukázala, že sa dokáže brániť, my a Česi sme urobili gesto, ktoré spustilo dodávky ťažkých zbraní,“ hovorí profesor.
„Keď idete do frontálneho útoku, potrebujete ťažkú techniku. Ukrajinci si totiž vážia ľudské životy, nie ako Rusko,“ podotkol. Ukrajina má momentálne pripravené aj väčšie čísla vojenskej techniky ako ruská armáda.
Zdroje: Flickr/International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, Telegram/Дмитрий Медведев, SIU