Odborník radí Slovákom, čo robiť počas krízy: Musíme si utiahnuť opasky

  • Svet čaká ťažké obdobie plné zdražovania
  • Odborník Ďurana Slovákom radí, ako postupovať
  • Spomenuli sme aj opatrenia štátu či nízke dôchodky
Termostat ukazujúci teplotu, na ktorú je nastavené kúrenie. Radovan Ďuran, analytik platformy INESS, radí ľuďom, čo robiť počas inflácie
Unsplash/HUUM, SIU
  • Svet čaká ťažké obdobie plné zdražovania
  • Odborník Ďurana Slovákom radí, ako postupovať
  • Spomenuli sme aj opatrenia štátu či nízke dôchodky

Slovensko, ako aj mnohé ďalšie krajiny sveta sa pripravujú na náročnú jeseň a zimu. Rastúce ceny energií zapríčiňujú, že mnohí z nás sa pripravujú na šetrenie, učia sa nanovo hospodáriť s peniazmi a podobne. Pre Startitup sa o svoje vedomosti podelil napríklad analytik spoločnosti OVB Allfinanz, ktorý Slovákom radí, ako postupovať.

Naša redakcia sa aktuálne obrátila aj na analytika platformy Iness Radovana Ďuranu, ktorý ti ponúka ďalší pohľad do situácie. Pre ľudí má rady a odporúčania, ako šetriť. Pýtali sme sa tiež na tipy pre každého, kto sa obáva nedostatku na dôchodku či na jeho názor na opatrenia, ku ktorým počas aktuálnej krízy pristúpila slovenská vláda. 

Čo radí Slovákom počas krízy?

Na otázku, čo radí Slovákom v boji proti zvyšujúcim sa cenám energií či v prípade palivovej krízy, Ďurana uviedol, že mnoho závisí od toho, ako štát zreguluje ceny. Avšak každý, kto môže, by mal šetriť na kúrení. Hospodárnejšie sa dá nakladať aj s elektrinou. 

„Mnoho domácností toho však veľa neušetrí, ak radikálne nezmenia svoj spôsob života. Napríklad bývanie v jednej izbe. To sú radikálne kroky. Ja si ale skôr myslím, že obdobie drahých energií nebude trvať večne a skôr sa dá ušetriť tam, kde človek nemusí míňať. Či už sú to niektoré služby, výlety, dovolenky. Možno tiež odložiť nákupy drahých vecí,“ vysvetľuje analytik.

Ďurana zároveň podotkol, že „človek musí byť pripravený, že bude musieť dať viac zo svojho rozpočtu na energie“. Ukazuje sa, že sa tomu jednoducho nedá vyhnúť. 

Opatrenia štátu

Startitup sa analytika Ďuranu pýtal na jeho názor ohľadom krokov vlády v snahe pomôcť občanom v kríze. Odborník vysvetľuje, že štát nedokáže zabezpečiť, že na Slovensku bude zrazu dostatok plynu. Nevie ho vyrobiť podobne ako v prípade elektriny.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Ak sa štát rozhodne ceny regulovať, tiež ide do rizika. Aj tu sa dá ceny regulovať až príliš, čo síce môže zabezpečiť, že občania vyššie ceny až tak nepocítia, no zároveň preto nebudú šetriť. 

„Štát by mal hľadať takú zlatú strednú cestu, medzi tým extrémnym nárastom cien a tým, aby boli domácnosti motivované šetriť,“ vysvetľuje Ďurana.

Avšak jednou z funkcií sociálneho štátu, ktoré by mal plniť, je identifikácia domácností, ktoré majú problém základnú spotrebu energií uhradiť. Týmto domácnostiam by mal štát pomáhať a to sa podľa experta zatiaľ nedeje.

Finty na šetrenie a sporenie

Nachádzame sa v zložitej situácii. Pre nárast cien energií by si mal človek držať rezervu, zároveň však akciové trhy majú veľmi zaujímavé ponuky. Neexistuje preto nemá jedno rovnaké odporúčanie pre všetky domácnosti, keďže investovať si nemôže dovoliť každý.

„Pri takto vysokej inflácii však držanie hotovosti znamená, že človek prichádza o veľkú hodnotu,“ varuje Ďuran.

„Pre niektoré domácnosti môže byť výhodnejšie zateplenie, výmena okien či termostatov, čo bude omnoho viac návratná investícia než napríklad kapitálové trhy,“ podotýka analytik.

Čo s dôchodkom?

Mnohí si uvedomujú, že dôchodok, ktorý im štát môže zabezpečiť, im nebude stačiť. Pýtali sme sa teda, čo by mal človek robiť v takomto prípade. Ďuran vraví, že každý z nás by mal na dôchodok myslieť a šetriť si naň.

„Úspory by však nemal hádzať do jedného klobúka. Mal by rozmýšľať aj nad kapitálovými zhodnotením, nad tým, či v jeho blízkosti alebo rodine nie sú nehnuteľnosti, ktoré by sa dalo zrekonštruovať alebo nejakým spôsobom opraviť. Mal by rozmýšľať aj nad stálymi hodnotami, kam ja zaraďujem aj zlato,“ radí odborník.

Dôležité je podľa neho aj premýšľať nad našimi vlastnými schopnosťami. Človek môže totiž získať viac, keď sa naučí novú zručnosť, ktorú dokáže „predávať“. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Trendové videá