Ultimátny trik proti vysokým splátkam: Odborník Slovákom radí, ako teraz ušetriť na hypotéke tisíce

  • Zvyšovaniu sadzieb sa zrejme nevyhneme
  • Ľudia to pocítia na hypotékach
  • Odborník na túto situáciu našiel riešenie
banka úver refinancovanie hypotéka bratislava peniaze
Ilustračný obrázok Unsplash/Markus Spiske, TASR/Dano Veselský
  • Zvyšovaniu sadzieb sa zrejme nevyhneme
  • Ľudia to pocítia na hypotékach
  • Odborník na túto situáciu našiel riešenie

Ako sme ťa informovali v tomto článku, zatiaľ čo v roku 2013 malo na Slovensku hypotéku len deväť percent vlastníkov bytov, koncom roka 2021 sa tento pomer vyšplhal na 25,8 percenta. Mnohí hypotekárni dlžníci v súčasnosti čelia problému ohľadom refinancovania hypotéky a jej fixácie.

Hovoríme o situácii, keď osoba spláca hypotéku s nízkou úrokovou sadzbou, no akonáhle skončí obdobie jej fixácie, úrok pravdepodobne porastie, čo znamená nárast vo výške mesačnej splátky, niekedy aj o stovky eur. Odborník na túto situáciu ponúka účinné riešenie.

Odborník ľuďom hádže „záchranné koleso“

Na to, aby sa predišlo splácaniu oveľa vyššej sumy, je podľa Štefana Dutku, odborníka na úvery zo spoločnosti Finportal, dobré zvážiť okamžité refinancovanie úveru a zafixovať si tým svoj aktuálny úrok. Tým sa možno očakávanému zvyšovaniu úrokových sadzieb vyhnúť.

Keďže Európska centrálna banka už signalizuje, že bude v blízkej budúcnosti zvyšovať sadzby, je neodškriepiteľné, že banky budú tieto zmeny premietať do svojich vlastných sadzieb pre hypotéky. To by podľa Dutku znamenalo, že sadzby by mohli ďalej rásť.

Okamžitým refinancovaním úveru by sa ľudia mohli masívnemu zvyšovaniu úrokových sadzieb vyhnúť. „V závislosti od konkrétnej banky máte niekedy až 12 mesiacov na to, aby ste refinancovaný úver čerpali,“ uvádza pre portál Finsider.

Dlhé diely a rodina, ktorá sa sťahuje
zdroj: Unsplash/hivvebox, TASR/Dano Veselský

Človeku, ktorý má splatiť 80-tisíc eur, pričom fixácia tejto hypotéky končí o rok, odporúča požiadať o schválenie refinančnej hypotéky v inej banke pri aktuálnych úrokových sadzbách.

Ak by napríklad osoba získala schválený refinančný úver vo výške 80 000 eur na 21 rokov so sadzbou 3,6 % ročne, jej nová mesačná splátka by bola 453 eur. Za tri roky by zaplatila na úrokoch 8 223 eur.

Ak by ale človek počkal na koniec fixácie do budúceho roka, tak je podľa Dutku možné, že by bol úrok približne 4,5 % ročne. Jeho nová splátka by bola 491 eur mesačne a na úrokoch by za tri roky zaplatil až 10 328 eur. Rozdiel je teda 2 105 eur, ktorý by mohol v prípade refinančného úveru ušetriť, ak by si ho dal schváliť už teraz.

Podľa Dutku však netreba zabudnúť na možné sankčné poplatky. >>>

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá