Odborník radí: Existuje riešenie, ako zvrátiť uloženie tvojej fotky na serveroch FaceApp
- FaceApp funguje už dlho. V posledných dňoch však aplikácia zažíva najväčší boom
- Hovorí sa o nebezpečenstve testovania biometrie
- Šíria sa hoaxy, no problém prípadného zneužitia tvojej fotky je riešiteľný
- FaceApp funguje už dlho. V posledných dňoch však aplikácia zažíva najväčší boom
- Hovorí sa o nebezpečenstve testovania biometrie
- Šíria sa hoaxy, no problém prípadného zneužitia tvojej fotky je riešiteľný
Aktuálne sa nielen na Slovensku, ale i vo svete rozpráva o aplikácii FaceApp, ktorá dokáže používateľom meniť vzhľad jeho tváre. Sociálne siete sú plné fotografií od ľudí, ktorí ostatným ukazujú, ako budú vyzerať o pár desiatok rokov.
Či je obraz relevantný a podľa akého kľúča vyhodnocovanie prebieha, je otázne. Jedno je isté. Ošiaľ, ktorý spôsobila, je nezastaviteľný a teórií či hoaxov, ktoré sa o jej použití, zneužití a pravdivosti výsledného obrazu šíria, je viac než sme si dokázali predstaviť.
Proces je zvrátiteľný
Overovanie totožnosti pomocou odtlačkov prsta je dnes už stará známa vec. Volá sa biometria a jej druhov existuje niekoľko. Tá dokáže rozpoznať človeka, jeho špecifické črty a pretavuje ho na pomyselný kľúč. Tvárová biometria je momentálne najpoužívanejší kódovací systém ochrany údajov a dosť premyslený spôsob identifikácie človeka. Prednedávnom ho predstavila Tatra banka.
Práve biometria je dnes spájaná s aplikáciou FaceApp. Je postavená na umelej inteligencii. „Funguje na princípe konvolučných neurónových sietí, ktoré pomocou rôznych filtrov upravia tvár tak, aby vyzerala napríklad staršie alebo mladšie. Práve kvôli náročnému výpočtovému výkonu úprava fotografie neprebieha priamo na mobilnom zariadení, ale fotky sa posielajú na server,“ vysvetľuje pre Startitup odborník na biometriu zo spoločnosti Softec Andrej Žlnka. A vtedy môže nastať problém.
Keď odošleš svoju fotografiu na server, dávaš súhlas na komerčné spracovanie svojej tváre. „To si používateľ nie v každom momente uvedomuje. Občanov Európskej únie ale chráni únijné nariadenie GDPR, vďaka ktorému je možné požiadať prevádzkovateľov aplikácie FaceApp o trvalé odstránenie tvojich údajov,“ dodáva Andrej.
Túto žiadosť je možné poslať priamo cez aplikáciu. V nastaveniach je nutné vybrať možnosť Support (Podpora) -> Report a bug a odoslať sformulovanú žiadosť s predmetom „Privacy“.
Spoločnosť sa v médiách vyjadrila, že akonáhle takúto požiadavku dostane, všetky dáta odstráni v čo najkratšom čase. Faceapp už podľa vyjadrenia pre Techcrunch pracuje aj na používateľsky jednoduchšej možnosti požiadania o vymazanie dát.
https://www.instagram.com/p/B0BtvHYHkKt/
FaceApp nie je sama o sebe hrozbou pre tvoj mobil
Na internete už nájdeš dostatok informácií o tom, na akom princípe FaceApp v skutočnosti funguje. Domáce aj zahraničné weby sa vyjadrujú, že aplikácia bez tvojho súhlasu sťahuje celú fotogalériu.
„Viaceré sieťové testy to však vyvrátili. Aplikáciu za posledné obdobie použilo celosvetovo mnoho ľudí a pomohli tak za pomerne krátky čas zozbierať veľkú sadu tvárí. Pri podobných bezplatných aplikáciách je potrebné myslieť na to, že produktom je priamo používateľ. Podobne ako napríklad Facebook, ktorý je síce bezplatný, ale za jeho používanie ‚platíme‘ stratou časti nášho súkromia,“ hovorí Andrej.
FaceApp teda nie je sama o sebe hrozbou pre tvoj mobil. Podľa odborníka na biometriu ale existuje riziko zneužitia tvojej tvare, ktorú si dobrovoľne odovzdal.
Odborníci upozorňujú na falošnú verziu aplikácie
Spoločnosti Kaspersky prišla s veľmi aktuálnym upozornením. Podarilo sa jej totižto identifikovať falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp s úmyslom oklamať používateľov.
V skutočnosti nakazila zariadenia obetí advérovým modulom s názvom MobiDash. Po tom, ako si aplikáciu používatelia stiahnu a nainštalujú z neoficiálneho zdroja, aplikácia simuluje poruchu a následne sa odstráni. Škodlivý modul v aplikácii však diskrétne ostáva na zariadení používateľa a zobrazuje reklamy.
https://www.facebook.com/faceappai/videos/200276860858206/
Podľa údajov spoločnosti Kaspersky sa v posledných dvoch dňoch stretlo s problémom okolo 500 unikátnych používateľov, pričom prvé zistenia sa objavili 7. júla. Identifikovaných bolo takmer 800 rôznych modifikácií modulov.
„Ľudia, ktorí stoja za MobiDash, často skrývajú svoj advér modul pod rúškom populárnych aplikácií a služieb. To znamená, že aktivity falošnej verzie FaceApp by sa mohli zintenzívniť, najmä ak hovoríme o stovkách cieľov za pár dní. Vyzývame používateľov, aby si nesťahovali aplikácie z neoficiálnych zdrojov a inštalovali bezpečnostné riešenia na svojich zariadeniach, aby sa predišlo akýmkoľvek škodám,“ hovorí bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky Igor Golovin.
Zdroj: bbc.com, techcrunch.com, TS
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko