Odbory chcú žalovať vládu, ak neodškodní zdravotníkov s dlhým Covidom. Pribudli stovky infikovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 497
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 209
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 497
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 209
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 60,52 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 497 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 256 125, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 830 206 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 518 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 329.
Odbory chcú žalovať vládu
Dva najväčšie holandské odborové zväzy pohrozili, že podniknú právne kroky proti vláde, ak do troch týždňov neponúkne kompenzáciu zdravotníckym pracovníkom s takzvaným dlhým Covidom. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.
Podľa spravodajského servera DutchNews.nl odborové zväzy FNV a CNV tvrdia, že vláda nedokázala vyriešiť potreby približne 5 500 zdravotníckych pracovníkov z prvej línie, ktorí sa počas prvých vĺn pandémie nakazili koronavírusom a stále trpia následkami tohto ochorenia. Oba odborové zväzy zastupujú 1,75 milióna pracovníkov v Holandsku.
„Hnevá nás, že pre nich ešte nebolo nič dohodnuté. Boli prepustení, prišli o veľkú časť svojich príjmov a kvôli chorobe im vznikajú vysoké náklady,“ uviedla podpredsedníčka odborového združenia FNV Kitty Jongová.
Predstavitelia odborov by boli najradšej, keby vláda konala ešte predtým, ako podajú žalobu. Argumentujú aj tým, že parlament vyzval kabinet aj na odškodnenie postihnutých a poškodených zdravotných pracovníkov.
Rada pre verejné zdravie a spoločnosť, nezávislý poradný orgán, ešte v júni vyzval vládu, aby poskytla „štedré“ odškodnenie tým, ktorí trpia dlhodobými problémami po prekonaní Covidu.
Zamestnanecká poisťovňa (UWV), nezávislý správny orgán zriadený Ministerstvom sociálnych vecí a zamestnanosti, uviedla, že asi 600 zdravotníckych pracovníkov bolo vyhlásených za práceneschopných pre symptómy dlhého Covidu.
Ďalších asi 1 000 je z rovnakého dôvodu na nemocenskej dovolenke už dva roky a hrozí im ukončenie pracovného pomeru.
Server DutchNews.nl pripomenul, že v Holandsku zamestnávatelia platia plnú mzdu za prvý rok práceneschopnosti a 70 percent zo mzdy za druhý rok. Potom môžu byť zamestnanci prepustení.
Pacienti s dlhým Covidom sa sťažujú na chronickú únavu, ťažkosti s dýchaním a problémy so sústredením. Odbory tvrdia, že vládne usmernenia pre používanie ochranných prostriedkov a karanténu porušujú normy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), čo počas pandémie spôsobilo, že stovky zdravotníckych pracovníkov sa nakazilo novým typom koronavírusu.
Počet nových prípadov celosvetovo klesol
Počet nových prípadov nákazy koronavírusom celosvetovo za uplynulý týždeň klesol takmer o štvrtinu, zatiaľ čo úmrtia klesli o šesť percent. Vo štvrtok to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v týždennom hodnotení koronavírusovej pandémie.
Celosvetovo bolo za uplynulý týždeň zaznamenaných 5,4 milióna nových prípadov nákazy, čo je pokles o 24 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Počet nakazených klesol takmer o 40 percent v Afrike a Európe a o tretinu na Blízkom východe.
Úmrtia spojené s ochorením COVID-19 vzrástli o 31 percent v západnom Tichomorí a v juhovýchodnej Ázii o 12 percent, no všade inde vo svete klesli alebo zostali stabilné.
Vo štvrtok poradná skupina expertov v oblasti vakcinácie WHO po prvý raz odporučila pre najzraniteľnejšie skupiny vrátane starších ľudí druhú posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Rovnaké odporúčanie pred mesiacmi vydalo množstvo ďalších zdravotníckych agentúr a krajín.