Komunisti ju zabili obzvlášť primitívnym a krutým spôsobom. Horáková je dodnes symbolom odvahy
- Političku Horákovú a jej skupinu odsúdili na trest smrti vo vykonštruovanom procese
- Umierala obzvlášť krutým spôsobom. Dodnes je symbolom odvahy a nezlomnosti
- Horáková unikla smrti predtým už dvakrát, krátko pred zatknutím sa ju snažili presvedčiť, aby emigrovala
- Političku Horákovú a jej skupinu odsúdili na trest smrti vo vykonštruovanom procese
- Umierala obzvlášť krutým spôsobom. Dodnes je symbolom odvahy a nezlomnosti
- Horáková unikla smrti predtým už dvakrát, krátko pred zatknutím sa ju snažili presvedčiť, aby emigrovala
V pondelok 27. júna uplynulo 72 rokov od smrti československej političky Milady Horákovej. Na smrť bola odsúdená vo vykonštruovanom politickom procese.
Politička patrí k najznámejším obetiam komunistickému režimu v Československu, pričom dodnes je symbolom nezlomnosti a odvahy nie len v Čechách ale aj na Slovensku.
Horákovej sa podarilo prežiť nacistický koncentračný tábor, osudným sa jej stal komunistický režim a jej neoblomnosť emigrovať. Vo väzení čelila mučeniu, ktoré ju malo zlomiť.
No napriek tomu sa nepodala a pred súdom odmietla participovať v nacvičenom divadielku. Z tohto sveta odišla s dôstojnosťou, jej posledné slová zneli: „Odchádzam, bez nenávisti k vám.“
Jej vzorom bol Masaryk
Horáková, rodená Králová, zdedila rebelskú povahu po svojom otcovi, českom vlastencovi, ktorý pracoval ako obchodný zástupca.
„Sestra bola určite ďaleko razantnejšia, cieľavedomejšia a vzdelanejšia. Ale obe sme boli skôr po otcovi. Ten bol viac impulzívnejší ako maminka. Zúčastňoval sa protirakúskych demonštrácií a mladej Milade o tom hovoril. Ako oktavánka tak potom na žiadnej demonštrácii nechýbala. Vyštudovala gymnázium, z predošlej školy ju vylúčili za účasť na demonštráciách,“ spomínala na sestru Věra Tůmová v rozhovore pre Mladý svět.
Po vyštudovaní gymnázia smerovali jej ďalšie kroky na právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Počas štúdia stretla svojho budúceho manžela Bohuslava Horáka, študenta poľnohospodárskej ekonómie. Miladu tešil aj politický vývin. Po konci vojny sa prezidentom novo vzniknutého Československa stal Tomáš Garrigue Masaryk.
Prezident so svojimi demokratickými a humanistickými hodnotami sa stal Miladiným veľkým politickým i ľudským vzorom, ktorý neopustila ani neskôr pri hrozbe šibenicou.
Horákovej šťastie narušilo ochorenie šarlach, na ktoré predtým zomreli dvaja jej súrodenci. Milada prvýkrát bojovala o svoj život, boj vyhrala aj vďaka svojej nezlomnosti.
Ideálna kombinácia rozumu a citu
Ešte počas štúdia Milada stretla senátorku Františku Plamínkovú, zakladateľku Ženskej národnej rady (ŽNR), ktorej ponúkla spoluprácu. Horáková sa stala nerozlučnou spolupracovníčkou senátorky.
Obe pomáhali prostredníctvom rady presadzovať rovnoprávnosť žien a väčšie zapájanie žien v práci, politike a na spoločenskom dianí. Horáková vypracovala legislatívu k týmto problematikám.
Vzpomínejme, dnes je den narození Milady Horákové. pic.twitter.com/Fu6DoblX2F
— Michaela Rakovská (@Misa_Rak) December 25, 2021
Po štúdiu nastúpila Horáková ako právnička na Ústredný sociálny úrad pražského magistrátu. Spolupracovníci si ju pamätajú ako usilovnú pracovníčku, ktorá v práci využívala ideálnu kombináciu rozumu a citu. Neskôr sa stala vedúcou pracovníčkou odboru pre mládež.
V osobnom živote sa jej tiež darilo, krátko po skončení štúdia sa vydala za Horáka a v roku 1933 porodila dcéru Janu.
Nemci ju mučili a hrozili jej smrťou
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako ju Nemci mučili a hrozili jej smrťou
- Ako rýchlo prekukla komunistov
- Akou krutou smrťou zomrela
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity