Oddýchnuť sme si mohli naozaj až vtedy, keď sme skolabovali, hovorí zdravotná sestra z Bratislavy
- Práca zdravotnej sestry na Slovensku je náročná
- O tom, ako to v skutočnosti v nemocniciach funguje, sme sa porozprávali priamo s jednou z nich
- Práca zdravotnej sestry na Slovensku je náročná
- O tom, ako to v skutočnosti v nemocniciach funguje, sme sa porozprávali priamo s jednou z nich
Náborové príspevky, väčšie dovolenky či iné benefity pre zdravotné sestry. Ani tieto veci sa neosvedčili a nepriniesli so sebou žiadny želaný efekt. Masívny odchod zdravotníkov, teda aj zdravotných sestier, jednoducho nejde zastaviť.
V súčasnosti je to však viac ako kedykoľvek predtým. Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke, aktuálne nám chýba zhruba 15-tisíc sestier, aby bolo slovenské zdravotníctvo na úrovni priemeru krajín EÚ.
Avšak, nielenže sa zdravotné sestry na Slovensku nedarí doplniť, ale štát nevie zastaviť ani ich neustály masívny odliv. Po náročných dvoch rokoch koronavírusu je situácia oveľa viac kritická. Ako to však vyzerá, problém nie je iba v ich chabom finančnom ohodnotení, ale aj v byrokracii či obrovskom a neustálom tlaku.
Jednoducho ide o pomalé a postupné zhoršenie, ktoré môže mať pre Slovensko o niekoľko rokov katastrofálne následky. Alarmujúcu situáciu slovenského zdravotníctva nám potvrdila aj zdravotná sestra, ktorá vykonáva túto prácu už viac ako 35 rokov.
Položili sme jej niekoľko dôležitých otázok o stave slovenského zdravotníctva a o neľahkej „mravčej“ práci zdravotnej sestry v našej krajine. Aj keď sme nemali obrovské očakávania ohľadom stavu nášho zdravotníctva, niektoré odpovede nás doslova zaskočili.
Po dlhšom uvažovaní sme sa rozhodli, kvôli danej zdravotnej sestre a nemocnici, v ktorej pracuje, publikovať rozhovor ako anonymný. Jej celé meno máme v redakcii.
- Splnila práca zdravotnej sestry jej očakávania?
- Aké následky bude mať nedostatok sestier?
- Ako sa sestry pasujú s problémovými pacientmi?
- Aký je podľa nej stav slovenského zdravotníctva a nemocníc?
- Ako vníma platy zdravotných sestier?
Ako ste sa dostali k práci zdravotnej sestry?
Pred viac ako 35 rokmi som vyštudovala Strednú zdravotnícku školu, kde v minulosti končili zdravotné sestry pripravené nastúpiť do praxe. V tom čase boli na škole dva odbory – detská sestra a zdravotná sestra.
Ja som ukončila školu ako detská sestra, no uplatnenie som mala vo všetkých škálach zdravotníctva. Naproti tomu zdravotná sestra mala uplatnenie všade, až na detské oddelenia a ambulancie.
Neskôr, po nejakom čase som si dorobila špecializačné štúdium v odboroch interného lekárstva, kam spadá napríklad neurológia a podobne.
Kde ste sa po skončení školy uplatnili?
Napriek tomu, že som školu skončila ako detská sestra, nikdy som na detskom oddelení nepracovala. Hneď po tom, ako som doštudovala, som nastúpila na chirurgické oddelenie, kde som pracovala ako jediná zdravotná sestra na 32 pacientov.
Pacientom som poskytovala zdravotnú starostlivosť, či už v 8-hodinových alebo 12-hodinových službách. V minulosti to bolo iné, dnes sú všade hlavne 12-hodinové služby, kde je zdravotná sestra nútená byť v práci aj omnoho dlhšie.
Bola to pre mňa zo začiatku skvelá škola a presvedčila ma, že mám vedomosti a schopnosti na to, aby som sa tejto práci mohla venovať. Veľmi veľa som sa toho naučila, čo bol pre mňa obrovský prínos do ďalších rokov.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Zdravotný systém na Slovensku je chybný
- Zdravotná sestra z Bratislavy v ňom pracuje už viac ako 35 rokov
- Tvrdí, že sa bojí dňa, kedy bude sama potrebovať zdravotnú starostlivosť
- Prezradila nám, kde je podľa nej kameň úrazu a aj to, čo všetko so sebou prináša práca zdravotnej sestry na Slovensku
- Prekvapila nás aj úprimným vyjadrením ohľadom toho, kam speje slovenské zdravotníctvo
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory