Odhaľ potraviny zo slovenských obchodov len podľa zloženia. Trúfni si a otestuj sa
- Vieš naozaj čo nakupuješ?
- Sprav si kvíz, vďaka ktorému zistíš, aký prehľad máš vo veľmi známych výrobkoch
- Vieš naozaj čo nakupuješ?
- Sprav si kvíz, vďaka ktorému zistíš, aký prehľad máš vo veľmi známych výrobkoch
Aj keď väčšina z nás chodí do potravín pravidelne, zrejme len málokto si pri výbere produktu číta celé jeho zloženie. Pri veľkej časti výrobkov by takáto rutina človeku pohltila aj veľké množstvo času. My sme sa pozreli na notoricky známe produkty, s ktorými sa dostal do kontaktu každý z nás. Rozpoznáš ich len po prečítaní ich zloženia na obale?
Nasledujúca pochúťka má v zložení varené mäso tresky aljašskej, majonézu, stabilizátory E412, E415, ale aj ryžovú vlákninu. Vieš o čo ide?
Správna odpoveď je Ryba Žilina Preto Exklusiv treska v majonéze! Slováci tresku od Ryby Žilina už niekoľko generácií považujú za najobľúbenejšiu. V Žiline pravidelne investujú do nových technológií, vďaka čomu môže treska obsahovať čoraz menej chemických látok. Ryba v červenom obale precestuje 20 000 kilometrov, až z Aljašky – nepochádza tak z bazénA, ako si mnohí myslia. Po vylovení v severnej časti Tichého oceánu sú ryby okamžite nafiletované a zamrazené, čím sa zabezpečí kvalita a čerstvosť suroviny. Žilinský výrobca spod Malej Fatry si tiež dáva záležať aj na tom, aby treska pochádzala výhradne z udržateľného rybolovu, čo stojí nemalé peniaze.
Tento nápoj ľudia buď milujú alebo nenávidia. Obsahuje vodu, sirup KOFO®, karamel - pálený cukor, farbivo E150d, kyselinu citrónovú, ale napríklad aj chlorid sodný či bylinný extrakt.
Správna odpoveď je Kofola Original! História obľúbeného nealko nápoja malých aj veľkých sa začala písať už v 50. rokoch minulého storočia, kedy v národnom podniku Galena Opava začalo pestovanie rastlinných kultúr a výroba liečiv a tinktúr. Z nich o niekoľko rokov neskôr použil tú správnu kombináciu štrnástich bylinných a ovocných látok, tím pod vedením Zdenka Blašku, a tá tvorí základ chute Kofoly, predtým sirupu zvaného KOFO. V roku 1960 uzrela svetlo sveta historický prvá Kofola a našinci si ju obľúbili až natoľko, že na našom území došli bylinky, z ktorých pochádza jedinečná chuť tohto nápoja a chodiť sa po ne muselo až za hranice.
Skús uhádnuť výrobok, ktorý obsahuje? jogurtovú zložku, ochucujúca jahodovú zložku, cukor, kukuričný škrob, citrónový koncentrát, prírodnú arómu či koncentrát z čiernej mrkvy.
Správna odpoveď je Zvolenský Smotanový jogurt jahoda! Prvý mliekarenský závod vo Zvolene bol postavený v roku. V roku2005 sa závod stáva súčasťou francúzskej mliekarne Senoble, ktorej história siaha až do roku 1921. Od januára 2018 sa závod stáva opäť čisto slovenskou spoločnosťou a mení názov na Zvolenská mliekareň s.r.o. „Sme hrdí, že sme opäť čisto slovenskou mliekarňou. Naším cieľom je vyrábať a dodávať kvalitné tradičné mliečne výrobky na domáci trh a pokračovať v exporte. S ročne vyrobeným množstvom 30 000 ton jogurtov a jogurtových nápojov sme lídrom na trhu,“ uviedol generálny manažér spoločnosti Juraj Blada.
Poznáš výrobok, ktorý obsahuje cukor, maslo, sušené plnotučné mlieko, smotanu, kokosový olej, uhličitan sodný, plnotučné sladené zahustené mlieko, ale aj zemiakový škrob či vanilkovú arómu?
Správna odpoveď je Ruská zmrzlina! Ruská zmrzlina sa začala v Sovietskom zväze priemyselne vyrábať v 30. rokoch 20. storočia, v Československu až v 40. rokoch. Rozmach štátneho zmrzlinového monopolu bol prerušený druhou svetovou vojnou a pokračoval až v povojnových 60. rokoch. V 80. rokoch 20. storočia bolo v ZSSR na jej výrobu postavených 25 nových tovární. Zmrzlina bola vyvážená aj do krajín východného bloku. Táto zmrzlina nie je dovážaná z Ruska, ide len o obchodný názov. Zároveň nejde o pôvodné smotanový výrobok, ale o mrazený krém vyrábaný najmä z vody, cukru a rastlinného tuku.
Ďalší produkt obsahuje vodu, paradajkový pretlak, sóju, bravčové mäso, cibuľu, kukurično-ryžovú múku, cukor, repkový olej a zmes korenín.
Správna odpoveď je Tatrakon Morca-Della! Konzervárenstvo má v podtatranskom regióne dlhoročnú tradíciu. Prvá písomná zmienka siaha až do roku 1931. Po znárodnení bývalého podniku TATRA-továreň nastalo obdobie zmien vo výrobnom programe. Rozširuje sa sortiment výrobkov na mäsové nátierky, cestovné občerstvenie a hotové jedlá. Prvú výrobu známej nátierky PALI firma spustila v septembri 1984 a v marci 1985 vznikla dodnes na Slovensku najpredávanejšia omáčka na špagety MORCA-DELLA. Aj tieto výrobky dodnes prispievajú k obratu spoločnosti TATRAKON, ktorý ročne presahuje 9 000 000 eur.
V tomto prípade ide o výrobok, ktorý obsahuje vodu, bravčové mäso, bravčovú pečeň, slaninu, bravčové kože, soliacu zmes, stabilizátory (E 410, E 407, E 508), repkový olej a koreniaci prípravok.
Správna odpoveď je Hamé Májka Lahôdkový bravčový krém! Hamé s.r.o. je tradičná česká firma zaoberajúca sa výrobou trvanlivých i chladených potravín. Jej sídlo sa v súčasnosti nachádza v Kunoviciach pri Uherskom Hradišti. Hamé kúpila v roku 2008 islandská spoločnosť Nordic Partners; za Hamé zaplatila zhruba 4,5 miliardy korún. V decembri 2015 odkúpila Hamé nórska firma Orkla, keď zaplatila 175 miliónov eur. Okrem obchodnej značky Hamé svoje výrobky predáva aj pod prémiovými značkami Veselá pastýřka, Otma, Znojmia, Hamánek a Hamé Life Style. Hamé sa radí medzi najväčších českých výrobcov potravín a má vo svojom portfóliu približne 1 700 rôznych druhov produktov.
V tomto produkte nájdeš len pár zložiek a to vodu, lieh, bylinné a čajové extrakty, ovocné arómy a destiláty, cukor, farbivo E 150A - karamel obyčajný.
Správna odpoveď je Karloff Tatratea 52 %! Keď Ján Semaňák v roku 2002 zakladal spoločnosť KARLOFF, jeho cieľom nebolo byť tou najväčšou, ale tou najlepšou spoločnosťou na našom trhu. Na Slovensko chcel priniesť niečo výnimočné, niečo, čo tu ešte nik neponúka. A podarilo sa. Ján Semaňák vytvoril receptúru dnes už obľúbeného alkoholického nápoja TATRATEA. Tento likér vzniká v pomerne malej kežmarskej likérke a to priamo pod Tatrami, odkiaľ pochádza aj pôvodná receptúra tatranského čaju. „TATRATEA som postavil na tom, že vybudujem novú národnú liehovinu. Nech tu nie je len borovička,“ hovorí Ján Semaňák.
Posledný produkt v našom kvíze obsahuje keksovú múčku, sušené mlieko, kypriacu látku, sušené žĺtka, kukuričný škrob, kakaový prášok či cukor.
Správna odpoveď je Dr. Oetker BB Puding Kakaový v prášku! Na Slovensku nájdeš len veľmi málo ľudí, ktorí nepoznajú slávny BB puding od značky Dr. Oetker. Ak teda niekto túto pochúťku spomenie, každému sa pred očami objaví žlto-červené balenie s malým usmiatym chlapcom. Osvedčenej receptúry sa výrobcovia pudingu držia už viac ako 70. rokov a tvrdia, že ju nemajú v pláne meniť. Za výborným pudingom stojí Ľudovít Winter. Narodil sa v roku 1870 a už vo svojich 20. rokoch patril do vedenia piešťanských kúpeľov. K tvorbe pudingu si teda prizval významných dietológov, chemikov i pediatrov, tí navrhli a vyvinuli produkt – jemnú detskú výživu v podobe pudingu. Produkt však nebol určený pre malé deti. Keďže strávil Ľudovít istý čas v koncentračnom tábore v Terezíne, rozhodol sa pomôcť aj tým, ktorí mali šťastie, a z tábora sa dostali živí. Zloženie pudingu bolo teda vytvorené tak, aby sa telo ľudí dokázalo dostať z traumy, ktorú v koncentračnom tábore zažilo.