ODHALENÉ: Štát chce od Slovákov vyzbierať 400 miliónov eur. Vláde budeš môcť požičať svoje úspory
- Projekt Dlhopisy pre ľudí vláde prešiel
- Podľa analytika ide o bežnú prax vo vyspelých krajinách
- Slováci si budú môcť kúpiť podiel na dlhu štátu
- Projekt Dlhopisy pre ľudí vláde prešiel
- Podľa analytika ide o bežnú prax vo vyspelých krajinách
- Slováci si budú môcť kúpiť podiel na dlhu štátu
Ako sme ťa nedávno informovali, vláda začala v máji uvažovať nad sprístupnením štátnych dlhopisov pre bežných občanov. Podľa informácií HNonline je tento návrh v štádiu prípravy, čo na svojom webe potvrdila aj Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Už v októbri mali predstaviť podrobnejšie plány. Celý projekt by sa mal spustiť budúci rok v apríli.
Nie je žiadnym tajomstvom, že vláda by chcel ozdraviť verejné financie. Jednou z možností, ktorú kabinet Roberta Fica skúmal, bolo využitie súkromných úspor občanov.
Tieto úspory, uložené v bankách a druhom pilieri, predstavovali peknú sumu – viac ako 46 miliárd eur, čo bolo približne štvrtina ročného HDP Slovenska. Pred schválením návrhu sa uskutočnilo stretnutie medzi ministerstvom financií a Slovenskou bankovou asociáciou, kde sa diskutovalo o možnostiach predaja štátnych dlhopisov verejnosti.
Kľúčom je dobrovoľnosť
Tomáš Boháček, analytik 365.bank, k tejto téme v máji poznamenal: „Emitovanie dlhopisov pre obyvateľstvo je bežnou praxou vo väčšine vyspelých krajín, využíva sa najmä na krátkodobé financovanie alebo ako doplnkový zdroj.“
„Pripravujeme inovatívne myšlienky týkajúce sa využívania málo využívaných súkromných vkladov a kapitálu na Slovensku,“ tvrdil na jar tohto roku Robert Fico. Tieto vyjadrenia však vyvolali medzi občanmi obavy o bezpečnosť ich úspor.
Odborníci už na jar zdôrazňovali, že kľúčovým aspektom akýchkoľvek vládnych schém musí byť dobrovoľnosť. Radovan Ďurana z inštitútu INESS to komentoval slovami: „Ak štát vydá dlhopisy a ľudia si ich budú môcť dobrovoľne kúpiť, proti tomu sa dá ťažko namietať.“ Rozhodujúcim faktorom mal byť výnos, ktorý vláda plánovala garantovať.
Dávaj si pozor, kam investuješ
Záujem o investovanie do firemných dlhopisov v posledných rokoch narastá. Investori by si však predtým mali preveriť históriu a aktivity spoločnosti. Tiež aj to, či je daný majetok dostatočne likvidný a v zodpovedajúcej hodnote. Uviedol to generálny riaditeľ medzinárodnej obchodnej skupiny BizPartner Group Martin Fodor.
„Vo väčšine prípadov ide o investície do spoločností a ich obchodných aktivít, realitného developmentu či iných projektov. Každý investor by si mal preto preveriť históriu a aktivity spoločnosti,“ uviedol Fodor.
Investor by si mal položiť otázky, aký má daná spoločnosť potenciál, aký rizikový je sektor, v ktorom podniká, čo sa stane, ak sa spoločnosť dostane do problémov. Zaujímať by ťa malo aj to, akým spôsobom zabezpečia investíciu.
Dodal, že spôsob zabezpečenia dlhopisov, a či vôbec zabezpečené, závisí od vydávajúcej spoločnosti. Najčastejšie ručia za vklady investorov svojím všeobecným majetkom, do ktorého môžu patriť nehnuteľnosti, vozidlá, skladové zásoby a pod.
Fodor však upozornil, že v niektorých prípadoch môže byť tento majetok ťažko uchopiteľný a jeho hodnota je v čase premenlivá. „Investor by si mal tieto informácie preto dôkladne preveriť a zistiť, či je daný majetok dostatočne likvidný a v zodpovedajúcej hodnote,“ odporučil.
Zaujímavým spôsobom, akým môže spoločnosť vydávajúca dlhopisy zabezpečiť vklady svojich investorov, je podľa Fodora ručenie konkrétnym majetkom. „Ich hodnota po celý čas trvania emisie prevyšuje hodnotu vydaných dlhopisov. Nehnuteľnosti sú pritom založené výlučne iba v prospech emisie a držiteľom dlhopisov slúžia ako skutočná hmotná garancia ich vkladov,“ uzavrel Fodor.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: HNonline, Ardal, TASR