Odhalí podvod s ubytovaním na Booking či Tripadvisor. „Táto drobnosť mi už viackrát ušetrila sklamanie pri príchode na miesto.“ (Milan bez mapy)
- Nárast online rezervácií prináša riziko podvodov
- Dokonalé fotky ubytovania môžu byť mylné
- Recenzie sú rozhodujúce pri určovaní dôveryhodnosti ponuky
- Nárast online rezervácií prináša riziko podvodov
- Dokonalé fotky ubytovania môžu byť mylné
- Recenzie sú rozhodujúce pri určovaní dôveryhodnosti ponuky
Poznáš ten pocit, keď si si zakúpil letenku a už sa nevieš dočkať na výlet a na nové zážitky? Pred samotným odletom ťa ešte ale čaká výber ubytovania. V dnešnej dobe si už väčšina ľudí rieši hotely či apartmány vo vlastnej réžii namiesto ponuky cestovných kancelárií.
Medzi najobľúbenejšie platformy na vyhľadávanie ubytovania nepochybne patria portály ako Booking.com, Tripadvisor alebo Airbnb, kde nájdeš množstvo výhodných ponúk a širokú škálu ubytovacích zariadení od hotelov až po apartmánové domy či hosťovské izby.
Nárast online rezervácií však prináša aj riziko podvodov, ktoré môžu skončiť zrušením ubytovania, alebo stratou finančných prostriedkov. Treba si dávať pozor na rôzne faktory, ktoré naznačujú, že ide o scam. V tomto článku sa dozvieš, aké sú varovné signály podvodných ubytovaní a na čo si dávať pozor pri výbere ubytovania na vlastnú päsť. Opýtali sme sa na názor aj skúseného cestovateľa Milana Bardúna, ktorého verejnosť pozná pod menom Milan Bez Mapy, aké skúsenosti má s rezervačnými systémami a na čo si treba dávať pozor.
Príliš dobré a to, aby to bola pravda
Pozor na ponuky, ktoré sa zdajú byť príliš výhodné na to, aby boli pravdivé. Ak inzerát ponúka luxusné vybavenie v prvotriednej lokalite alebo je ponuka za cenu hlboko pod priemerom, je to red flag. Podvodníci často lákajú svoje obete na nereálne nízke ceny, aby ich zlákali k unáhleným rozhodnutiam. Porovnaj podobné ubytovania v danej lokalite ešte predtým, ako prijmeš lákavú ponuku. Niekedy môžu naskočiť dobré ponuky za výhodné ceny, ale ak máš pocit, že je to príliš dobrá ponuka, aby to bola pravda, asi to tak bude.
„Našťastie sa mi to ešte nestalo, no v poslednej dobe sa čoraz viac stretávame s falošnými ubytovaniami. Ide o izby či hotely, ktoré v skutočnosti neexistujú, no na rezervačných portáloch sa tvária, akoby boli úplne legitímne. Aby som sa vyhol nepríjemnostiam, vždy si pri rezervácii dôkladne čítam recenzie, a to nielen priamo na týchto portáloch, ale aj mimo nich.“
„Ak si napríklad vyhliadnem konkrétny hotel alebo bed and breakfast na Bookingu, overím si ich aj cez Google. Hľadám, či majú webovú stránku alebo profil na iných platformách, ako napríklad TripAdvisor, a či tam nájdem ďalšie recenzie od hostí. Táto malá kontrola mi pomáha získať istotu, že ubytovanie naozaj existuje a zodpovedá popisu. Je to síce drobný krok navyše, ale môže ušetriť veľa nervov a problémov na cestách,“ hovorí Milan.
Preskúmaj fotografie
Fotografie ti môžu veľa napovedať o tom, či je ubytovanie naozaj to, čo je uvedené na fotke, alebo sú fotografie stiahnuté z fotobanky. Príliš profesionálne obrázky, z ktorých máš na prvý pohľad dojem, že sú ako stiahnuté z fotobanky, či vystrihnuté z časopisu a chýba im osobný šmrnc, môže ísť o podvod. Skús fotku odfotiť do mobilu a dať do vyhľadávača Google, kde sa dajú ľahko vyhľadávať obrázky a uvidíš, či sa fotografie neobjavili na rôznych iných weboch.
„Z mojej skúsenosti platí, že čím svetlejšie a lákavejšie vyzerajú fotografie na portáli, tým tmavšia a menej príjemná je skutočná izba. Preto si osobne dávam pozor na fotografie, ktoré zverejňuje samotný hotel. Tieto profesionálne zábery sú väčšinou zamerané na to, aby miestnosť vyzerala čo najlepšie a čo najatraktívnejšie – v konečnom dôsledku slúžia len na predaj.“
„Namiesto toho sa spolieham na recenzie na Google alebo iných platformách, kde hostia často zdieľajú svoje vlastné fotografie. Tieto zábery sú zvyčajne oveľa realistickejšie a presnejšie odrážajú, ako izba v skutočnosti vyzerá. Takto si viem urobiť lepší obraz o tom, čo ma čaká, a vyhnúť sa prípadným nepríjemným prekvapeniam. Je to drobnosť, ktorá mi už viackrát ušetrila sklamanie pri príchode na miesto,“ potvrdzuje Milan.
Dbaj na detaily
Ak v popise stojí, že ide o útulné ubytovanie priamo na pláži, ale ty vidíš na fotkách výškovú budovu, niečo nie je v poriadku. Je dobré sa v tomto prípade pozrieť aj do Google máp, kde si môžeš pozrieť ubytovanie priamo v mapách a pohľad zvonka z ulice ti ukáže pravdu. Pri niektorých ubytovaniach sa môžu zobrazovať nekvalitné či rozmazané fotky. Podvodníci ich nahrávajú úmyselne, aby si nevidel detaily ubytovania, alebo naschvál vynechávajú fotografie niektorých miestností, ako je kúpeľňa či vybavenie izieb.
Podrobný popis ubytovacieho zariadenia
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú varovné signály pri podvodných ubytovacích zariadeniach?
- Ako rozpoznať podvod na stránkach ako Booking.com či Airbnb?
- Ako dokážu fotky odhaliť podvodné ubytovanie?
- Ako správne overiť ubytovacie zariadenie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity