Odhalil Putinovho nástupcu ukrajinský vpád do Ruska? Tento muž zrejme prevezme moc
- Muž, ktorého meno sa skloňuje ako meno nástupcu Vladimira Putina, dostal dôležitú úlohu
- Ak ju podľa experta splní, to je jeho budúcnosť
- Muž, ktorého meno sa skloňuje ako meno nástupcu Vladimira Putina, dostal dôležitú úlohu
- Ak ju podľa experta splní, to je jeho budúcnosť
Ukrajinská ofenzíva v Kurskej oblasti neukázala len, že Ukrajinci sú oveľa kreatívnejší a schopnejší pri vedení manévrovej vojny. Ukázala aj neschopnosť Rusov brániť vlastné hranice či diery v spravodajských službách.
Pre ruského prezidenta Vladimira Putina je to obrovská rana a najväčšia výzva od vzbury už nebohého šéfa žoldnierskej skupiny wagnerovcov Jevgenija Prigožina.
Na druhej strane poskytla táto nečakaná hrozba náhľad do vnútornej politiky Kremľa. Prekvapením ostáva, že Putin stále necháva vo vedení ozbrojených síl generála Valeriho Gerasimova, ktorý sa dopustil mnohých zlyhaní.
Podľa analytika Stefana Wolffa, ktorý pôsobí na Univerzite v Birminghame, Putin v Gerasimovi a vojenskom vedení Ruska nemá dôveru.
S tým zrejme súvisí poverenie Putinovho bývalého osobného strážcu Alexeja Ďumina protiteroristickou operáciou. Táto operácia má potlačiť ukrajinskú ofenzívu, i keď poverenie Ďumina nie je ešte oficiálne potvrdené, no Wolff tvrdí, že prichádza z dôveryhodných zdrojov.
Analytik tvrdí, že ak bude Ďumin úspešný, môže to spečatiť jeho úlohu ako „Putinovho nástupcu“. Práve jeho meno sa často spomína ako meno človeka, ktorý môže prevziať moc po Putinovi.
Verejnosť ho pozná hlavne ako osobného strážcu Putina, no Ďumin pochádza z rovnakých kruhov ako šéf Kremľa. Kariéru začal prácou v ruskej spravodajskej službe FSB, ktorú istý čas viedol Vladimir Putin. Neskôr pôsobil v Federálnej službe ochrany, ktorú neskôr viedol. Na starosti mal aj bezpečnosť ruského prezidenta a podieľal sa na špeciálnych operáciách po anexii Krymu.
V tom istom roku bol povýšený na generálporučíka a tiež menovaný námestníkom ministerstva obrany Ruskej federácie. V roku 2016 ho Putin vymenoval za guvernéra Tulskej oblasti.
Aj to, že Putin nazýva snahu vytlačiť ukrajinské vojská protiteroristickou operáciou, naznačuje, že stále nie je schopný pripustiť, že zatiahol Rusko do vojny.
Vpád môže Ukrajine priniesť značné výhody
Ukrajina môže získať značné výhody vďaka prieniku do ruskej Kurskej oblasti, od posunutia frontových línií a zvýšenia tlaku na Rusko až po získanie väčšej podpory zo Západu. Ako však upozorňuje analýza z The Guardian, tento krok predstavuje veľké riziko a Ukrajina by v tejto operácii mohla aj stratiť.
Ukrajinský prienik do Kurskej oblasti je najväčším útokom zahraničnej armády na ruskom území od druhej svetovej vojny. Stal sa dva a pol roka po začiatku krvavej vojny, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine, a desať rokov po nezákonnej anexii Krymu.
Podľa odhadov nemeckých vojenských predstaviteľov sa na ukrajinskom útoku v Kurskej oblasti podieľa približne 4 000 až 6 000 vojakov, pričom ďalších 2 000 až 4 000 ich podporuje z ukrajinského územia. Ukrajinci prenikli na niektorých miestach až 30 kilometrov do hĺbky ruského územia na fronte, ktorý je široký 65 kilometrov. Za desať dní operácie zajali stovky, ak nie tisíce ruských vojakov. Ruská armáda je zaskočená a nedokáže adekvátne reagovať.
Podľa ukrajinských zdrojov Ukrajina momentálne kontroluje minimálne 82 obcí na ruskom území vrátane strategického mesta Sudža, kde sa nachádza dôležitý plynovodný uzol pre export ruského plynu do Európy. Hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj informoval, že Ukrajinci obsadili viac ako 1 150 kilometrov štvorcových, čo je viac než polovica rozlohy Bratislavského kraja.
Riziká nie sú vylúčené
Operácia, ktorá donútila viac ako 130 000 Rusov opustiť svoje domovy, však pre Ukrajinu nesie riziko, najmä ak by v dôsledku presunu vojakov do Ruska stratila kontrolu nad časťami východnej Ukrajiny. Takýto vývoj by mohol spôsobiť, že táto akcia bude vnímaná ako nerozvážna, namiesto odvážnej, a jej prínosy by mohli byť len krátkodobé.
Celá operácia bola utajená do poslednej chvíle. Ukrajinskí vojaci sa o pláne dozvedeli len deň pred jeho začiatkom, dokonca ani americké spravodajské služby o ňom nemali informácie. Zdá sa, že Ukrajina našla a využila slabé miesto Ruska tak rýchlo a tajne, že jeden z vojakov popísal, ako narazil na ruskú jednotku, práve keď vojaci pili kávu.
Ukrajinská stratégia však nie je celkom jasná. Prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že chce zastaviť ostreľovanie Ukrajiny z ruských pohraničných oblastí, Kyjev tvrdí, že tento postup narušil ruské logistické trasy. Ukrajina tiež poprela záujem o dlhodobú okupáciu Kurskej oblasti. Vladimir Putin označil tento útok za „provokáciu“ a snahu o získanie vyjednávacej páky pred mierovými rozhovormi. Niektorí analytici sa domnievajú, že Kyjev môže mať v úmysle vymeniť získané územia v Rusku za Rusmi okupované oblasti Ukrajiny.
Tento útok môže ovplyvniť aj situáciu v samotnom Rusku napriek silnej propagandistickej mašinérii. Podkopáva totiž Putinov obraz silného vodcu, vyvoláva pochybnosti medzi elitou a možno aj zvyšuje vnútorné spory o tom, kto je zodpovedný za tento národný neúspech. Dôsledky ukrajinského prieniku budú zrejme jasnejšie až v nadchádzajúcich týždňoch či mesiacoch.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Asia Times, SITA, The Guardian