Odhalili tajomstvo najjasnejšieho výbuchu histórie: Vedci sa na vesmírne divadlo pozreli teleskopom
- Najjasnejšia explózia získala dokonca aj vlastnú skratku
- Jej fotografia zatiaľ nebola analyzovaná najsilnejším teleskopom
- Najjasnejšia explózia získala dokonca aj vlastnú skratku
- Jej fotografia zatiaľ nebola analyzovaná najsilnejším teleskopom
Vedci odhalili pôvod najžiarivejšieho výbuchu, aký bol kedy vo vesmíre pozorovaný, avšak tento objav odhalil hlbšie vesmírne záhady vrátane pochybností o vzniku ťažkých prvkov, ako je zlato.
Podľa nedávnej štúdie, identifikovanej v roku 2022, tento mimoriadny výbuch pochádza z výbuchu hviezdy. Intenzita svetla však naznačuje, že samotný výbuch hviezdy nemohol vysvetliť jeho výnimočnú jasnosť.
Vedci tradične predpokladajú, že niektoré výbuchy hviezd, známe ako supernovy, sú zodpovedné za vznik ťažkých prvkov vo vesmíre vrátane zlata a platiny. Výskumný tím však v mieste explózie nezistil žiadny z týchto prvkov, čo podnietilo prehodnotenie našich poznatkov o tom, ako tieto vzácne kovy vznikajú, píše portál Space.
Najjasnejšia zo všetkých
Pre Britskú BBC sa vyjadrila aj profesorka Catherine Heymansová z Edinburskej univerzity, ktorá je zároveň držiteľkou titulu škótskeho kráľovského astronóma a nie je zapojená do výskumného tímu, uviedla, že takéto nečakané zistenia podporujú vedecký pokrok.
„Vesmír je ohromujúci, úžasný a prekvapujúci útvar, ktorý nám vždy predkladá nové hádanky na riešenie,“ poznamenala.
Heymans vidí pozitívne, že definitívne odpovede na otázky z vesmíru nemáme, a uvádza: „Skutočnosť, že neprináša odpovede, ktoré očakávame, je fantastická. Je to pre nás výzva, aby sme sa vrátili k rysovacej doske, prehodnotili naše hypotézy a vytvorili lepšie teórie.“
Na obrázku môžeš vidieť supernovu GRB221009A.
V októbri 2022 teleskopy zachytili nevídanú explóziu vychádzajúcu z galaxie vzdialenej 2,4 miliardy svetelných rokov. Táto vesmírna udalosť bola zaznamenaná vo všetkých svetelných frekvenciách, pričom gama žiarenie – prenikavejšie ako röntgenové – vykazovalo výnimočnú intenzitu.
Výbuch gama žiarenia, ktorý trval sedem minút, bol taký intenzívny, že vyčerpal stupnice prístrojov, ktoré ho zaznamenali. Ďalšia analýza odhalila, že tento výbuch bol 100-krát jasnejší ako akýkoľvek predtým zaznamenaný, čím si medzi astronómami vyslúžil prezývku „najjasnejší všetkých čias“ alebo B.O.A.T.
Mimoriadna jasnosť tohto gama záblesku, ktorý sa zvyčajne spája so supernovami, vedcov mätie. Podľa existujúcich teórií, ak by išlo skutočne o supernovu, musela by mať bezprecedentnú veľkosť, aby sa dala vysvetliť takáto svietivosť, píše portál Space.
Zlato vo hviezdach?
Jedna z prevládajúcich teórií predpokladá, že ťažké prvky ako zlato, platina, olovo a urán vznikajú v extrémnych podmienkach výbuchu supernovy. Tieto prvky sa potom rozptýlia po galaxii a prispievajú k vzniku planét vrátane Zeme.
Existujú však aj dôkazy, ktoré potvrdzujú, že ťažké prvky môžu pochádzať zo zrážky mŕtvych hviezd známych ako neutrónové hviezdy, pri jave označovanom ako kilonova, pokračuje portál Space.
Napriek tomu sa predpokladá, že kilonovy nemusia produkovať tieto prvky v dostatočnom množstve. Aby to vedci mohli ďalej skúmať, plánujú preskúmať ďalšie zvyšky supernov, aby zistili, či ťažké prvky môžu stále vznikať pri výbuchu hviezd, ale možno za špecifických podmienok.
Napriek tomu tím skúmajúci výbuch prezývaný „najjasnejší všetkých čias“ alebo B.O.A.T nenašiel v okolí explodovanej hviezdy žiadne stopy po ťažkých prvkoch, čo vyvoláva otázky o platnosti súčasných teórií.
Dr. Blanchard pre BBC zdôraznil, že je potrebné, aby teoretici prehodnotili svoje modely: „Teoretici sa musia vrátiť späť a pozrieť sa na to, prečo udalosť ako B.O.A.T neprodukuje ťažké prvky, keď teórie a simulácie predpovedajú, že by mali.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Space, BBC