Odletíš sem len za 44 eur. Čaká na teba ostrov lemovaný najkrajšími plážami a perfektné jedlo
- Sicília je ostrovom kontrastov
- Vysoké hory sa zvažujú k tyrkysovému moru, na Etne ešte leží sneh, kým sa na miestnych plážach opaľujú dovolenkári
- Sicília je ostrovom kontrastov
- Vysoké hory sa zvažujú k tyrkysovému moru, na Etne ešte leží sneh, kým sa na miestnych plážach opaľujú dovolenkári
Sicília je raj plný najrôznejších kontrastov, ktorý ukrýva množstvo významných miest. Je to napríklad hlavné mesto Palermo, ale aj najvyššia činná sopka nachádzajúca sa v Európe. Je ňou Etna so svojou výškou 3 323 metrov nad morom.
Najväčší ostrov Stredozemného mora je pochopiteľne veľkým lákadlom turistov, a to z mnohých pádnych dôvodov. Tým prvým budú určite vyhlásené a rozľahlé pláže. Opomenúť nemožno ani tamojšiu prírodu, ktorá ti ponúkne nádych exotiky.
Tvojím odrazovým mostíkom sa môže stať hlavné mesto Sicílie, a teda práve Palermo. Nájdeš tu originálne mestské domy, štýlovú architektúru stavieb, kostoly a napríklad aj populárne námestie Piazza Indipendenza.
V Palerme by tvojej návšteve nemal uniknúť kostol San Giovanni degli Emremiti, ale aj Múzeum histórie a Normanský palác Palazzo dei Normanni. Pompéznou je aj Katedrála Santa Vergine Maria Assunta.
Veľa pamätihodností čaká aj v mestečku Cafalú ležiacom pod veľkou skalou. Sú tu časti chrámu Tempio di Diano, domy z dvanásteho storočia, ale aj Dóm Duomo di Cefalú, vrátane Múzea Mandralisca.
Hneď potom vyraz k antickému mestu Agrigento, kde je známy areál Valle dei Templi označovaný ako Údolie chrámov. Ten je, mimochodom, na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.
Top výhľad si užiješ z horskej dedinky Caltabellota nachádzajúcej sa na skalnatom útese. Svoju atmosféru má mesto Taormina, kde je vidieť napríklad staré rímske divadlo. Obdobné divadlo sa nachádza aj v meste Syrakúzy. To bývalo kedysi najväčším antickým divadlom sveta a malo až 15 000 miest.
Sopka a veľa zelene
Neprehliadnuteľnou prírodnou súčasťou Sicílie je pochopiteľne sopka Etna. Pokiaľ by si chcel vyliezť na horu, ktorá nie je sopkou, tou najvyššou je Pizzo Cabronara so svojou výškou 1 979 metrov nad morom. Veľa zelene a rozmanitej prírody ti ponúkne prírodný park Madonie.
Zotrvať však nemusíš iba na Sicílii. Urobiť si môžeš výlet na Liparské ostrovy, kde ten najväčší nesie názov Lipari. Napríklad na ostrove Vulcano objavíš obrí kráter nazývaný Gran Cratere.
Nemožno sa preto diviť, že pešia turistika a výlety do prírody sú veľmi obľúbenou činnosťou. Napríklad na spomínanú sopku Etnu môžeš vyraziť buď lanovkou, pešo, alebo dáš prednosť terénnemu autu.
Okolo Etny je veľmi rozšírená aj cykloturistika. Naopak prímorským oblastiam dominujú predovšetkým vodné športy, ale aj potápanie a spoznávanie podmorského dna.
Práve na to slúžia Liparské ostrovy, poprípade daj prednosť ostrovu Isola Bella. A vzhľadom na to, že Sicília, to sú predovšetkým Taliani, možno očakávať aj patričný temperament a nekonečnú nočnú zábavu.
Nie je to len o cestovinách
Sicílska kuchyňa nie je rýdzo talianska, ako by sa mohol človek domnievať. Miestna gastronómia nesie prvky mnohých kultúr, ktoré toto miesto ovplyvnili. Keď sa zahľadíš na hlavné ingrediencie kuchyne na Sicílii, potom tvojmu oku neunikne tuniak, kalamáre a ostatné morské plody.
Svoj kvalitu tu má aj olivový olej, paradajky, bazalka, cesnak, olivy, množstvo sicílskeho ovocia, ovčie syry a kravské mlieko. Vďaka tomu vznikajú na Sicílii naozaj tradičné a lahodné pokrmy, akými sú napríklad Pasta alla Norma, čo sú cestoviny s baklažánom a syrom Ricotta.
Pokiaľ by si dostal chuť na cestoviny s ančovičkami a sardelami, ochutnaj Pasta con le Sarde. Pre Sicíliu je nezameniteľný druh pizze označovaný ako Sfincione.
Ďalej je možné pokračovať zeleninovým šalátom Caponata, vyprážanými ryžovými guľami Arancime, krémovou polievkou Maccu, hovädzím na víne Vitello alla Marsaka alebo mäsovým sendvičom Milza.
Na Sicílii si môžeš, samozrejme, užiť aj lokálne dezerty. Napríklad zákusok Cassata, zmrzlina Gelato, kúsky marcipánu Frutta Martorana a chrumkavé trubičky Cannoli.
K dobrému jedlu sa na Sicílii pripíja miestnym vínom, ktoré má veľmi dlhú tradíciu. Je to napríklad odroda Malvasia delle Lipari, Nero d’Avola a Cerasuolo di Vittoria.
Príjemné teploty
Sicília je rýdzo subtropickým rajom, čo je predpokladom krásnej a teplej letnej dovolenky. Vďaka stredomorskej klíme sa môžeš tešiť na príjemné počasie. Od júna do septembra panujú na Sicílii teploty od 26 do 30 stupňov Celzia v tieni. Zaujímavé je aj to, že rovnakú teplotu má aj voda, takže relaxácia na pláži pri mori sa stáva pôžitkom.
Pokiaľ plánuješ na Sicíliu vyraziť v zimnom období, nemusíš sa obávať ničoho dramatického, pretože celoročný priemer teplôt je okolo 17 stupňov Celzia. Najchladnejšie tu je pochopiteľne v januári, keď teploty klesajú k 12 stupňov Celzia. Teplota mora sa potom pohybuje od 14 do 19 stupňov Celzia.
Letenky za bezkonkurenčnú cenu
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Sicília je jedinečná, plná prírodných aj historických krás
- Poskytuje mnohé dobrodružstvá a ponúka aj poznanie lahodnej talianskej kuchyne
- Zároveň je ostrovom troch morí, domovom sopky Etny a okrem toho je obklopená niekoľkými malými ostrovčekmi, ktoré sú doteraz takmer nedotknuté a stále skryté v tieni Sicílie
- Spiatočnú letenku si sem môžeš kúpiť aj za 43 eur
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom