Odpad je problémom minulosti a súčasnosti. Patrí budúcnosť Zero Waste?

  • Život človeka je spojený s každodenným vytváraním odpadov
  • Ako riešiť v budúcnosti ich nadprodukciu?
  • Životný štýl Zero Waste prichádza s riešením
zdroj: doma.sk / FB - Zero Waste Slovakia
  • Život človeka je spojený s každodenným vytváraním odpadov
  • Ako riešiť v budúcnosti ich nadprodukciu?
  • Životný štýl Zero Waste prichádza s riešením

Pri dnešnom uponáhľanom spôsobe života si málokto z nás stihne uvedomiť tie stránky, ktoré síce tvoria jeho dennú súčasť, ale nenachádzajú sa na popredných priečkach. Medzi takéto stránky života nepochybne patrí aj denná produkcia odpadu každým z nás. Je zrejmé, že pri takejto hierarchii ponímania si nemáme čas uvedomiť ani to, aké negatívne dopady majú odpady na tvorbu a ochranu životného prostredia.

Ako ďalej? 

V poslednom období sa stretávame, a to nielen medzi odborníkmi, s rôznymi podnetmi a návrhmi, ktoré by existujúci negatívny trend v tejto oblasti mali zastaviť. Slovensko totiž patrí medzi krajiny Európskej únie s najväčšou produkciou odpadov na obyvateľa, ale s najnižším percentom jeho triedenia a recyklácie.

https://www.facebook.com/zerowasteslovakia/photos/a.671951666320006/809939805854524/?type=3&theater

Vo väčšine uvedených podnetov a návrhov sa preto hľadá východisko v prvom rade v recyklácii odpadov. Výhodou je, že sa zmenší množstvo odpadu na skládkach a ušetria sa zdroje na výrobu nových vecí. Na druhej strane je recyklácia pomerne energeticky náročná a má pri určitých druhoch odpadov taktiež negatívny dopad na životné prostredie.

Z uvedeného teda vyplýva, že jediným najefektívnejším spôsobom riešenia problematiky odpadov je eliminácia ich vzniku. Práve z tejto základnej zásady vychádza aj filozofia životného štýlu Zero Waste.

O čom to celé je?

Filozofia životného štýlu Zero Waste („Nulový odpad“) prináša nový, globálnejší pohľad na riešenie problematiky odpadov. Jednoducho povedané, ukazuje nám, ako žiť bez plytvania a bez smetí. Podstata životného štýlu je pritom postavená na piatich základných pravidlách v tomto poradí:

1) Odmietni, čo nepotrebuješ

2) Zredukuj, čo skutočne potrebuješ

3) Znovu použi a oprav

4) Zrecykluj, čoho sa nemôžeš zrieknuť, zredukovať to, či znovu použiť

5) Skompostuj zvyšok

Samotní autori tejto filozofie sú realisti a vedia, že dosiahnuť skutočnú nulu z hľadiska produkcie odpadu nie je možné. Úpravou životného štýlu každého z nás podľa uvedených pravidiel sa však k tejto méte dá prepracovať veľmi blízko.

https://www.facebook.com/zerowasteslovakia/photos/a.671951666320006/809598829221955/?type=3&theater

Názory ľudí sa rôznia

Tak, ako pri každej novinke, aj názory ľudí na Zero Waste sú rôzne. Tým skôr narodeným táto filozofia pripomína návrat k detským rokom, kedy ich rodiny boli vzhľadom ku skromným finančným pomerom nútené žiť už vtedy v rámci tohto životného štýlu.

Iní zas poukazujú na neefektívnosť Zero Waste dovtedy, kým budú naše životné prostredie znečisťovať veľké konglomeráty, prípadne poukazujú na negatívne dôsledky z hľadiska zamestnanosti. Je však aj veľa tých, ktorí túto filozofiu hodnotia pozitívne ako veľkú devízu do budúcnosti, a to hlavne z pohľadu mladej generácie.

Odkaz autorov tejto filozofie pre negatívne zmýšľajúcich ľudí spočíva práve v potrebe pozitívneho prístupu a hľadaní pozitívnych stránok. Podľa nich prijatie takejto filozofie života úzko súvisí aj so zmenou životného štýlu každého z nás. A práve Zero Waste má k tomu poslúžiť ako odrazový mostík.

Zdroj: zerowasteslovakia.sk

Čítajte viac z kategórie: Životné prostredie

Najnovšie videá

Trendové videá