„Odsúdia nás skôr, než nás naživo uvidia.“ Lana búra predsudky o živote Rómov na Slovensku
- Lana založila profil Kamiben, ktorý spája Rómov a Nerómov
- Búra vďaka nemu predsudky a šíri lásku
- Ako vznikol a čo ho poháňa?

- Lana založila profil Kamiben, ktorý spája Rómov a Nerómov
- Búra vďaka nemu predsudky a šíri lásku
- Ako vznikol a čo ho poháňa?
Rómovia, ktorí predstavujú jednu z najvýznamnejších menšín žijúcich na Slovensku, aj v súčasnosti stále čelia predsudkom a väčšina Slovákov sa prikláňa k názoru, že slovenský systém sociálnych dávok Rómov zvýhodňuje. Opak je však pravdou.
Ako uvádza splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško pre agentúru SITA, „je nutné si uvedomiť, že sociálny systém na Slovensku funguje na princípe potrieb, nie na základe etnicity.“
To znamená, že každý občan, ktorý spĺňa stanovené podmienky, má rovnaký nárok na dávky alebo príspevky, a to bez ohľadu na svoju národnosť či pôvod. „Podobne, ak hovoríme o porušovaní zákonov, je podstatné, aby zákon a spravodlivosť boli uplatňované na všetkých občanov rovnako, bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť,“ dodal splnomocnenec.
My sme sa teda na tento problém pozreli priamo očami Rómov, pretože sme si do rozhovoru pozvali Rómku Lanu, ktorá od svojich šestnástich rokov pomáha tejto menšine a darí sa jej to vďaka instagramovému profilu Kamiben. Začneme však pekne od začiatku.
Ahoj Lana, vedela by si sa nám na začiatok najskôr máličko predstaviť a povedať nám niečo o tom, prečo si sa rozhodla založiť instagramový profil Kamiben?
Ahojte Startitup. Volám sa Lana a vytvorila som na Instagrame profil Kamiben, ktorým búram predsudky, stereotypy a bojujem láskou za rovnocennejšiu a láskavejšiu budúcnosť na Slovensku. Kamiben je rómske slovo a v preklade znamená láska.
Práve lásku považujem za tú najdôležitejšiu a keďže Instagram je plný materializmu, predsudkov, stereotypov a prehnaného perfekcionizmu, rozhodla som sa vybalansovať to práve láskou, ktorá tam nesmierne chýbala.
Zlo funguje inteligentne a systematicky. Rozdeľuje nás na menšie a menšie skupinky, aby sme boli čo najslabší a najlepšie – aby sme boli sami. A tak nás s Kamiben spájam a dávam nás naspäť dokopy.
Snažím sa šíriť lásku rovnako inteligentne a systematicky, sofistikovane a zároveň s láskou a nesmierne sa teším, že si Kamiben Slovensko našlo.
Keďže žijem v zahraničí, nebola som si istá, či je na Kamiben Slovensko pripravené. Nesmierne sa teším, že je a že pomaly rastie a pridáva sa ku mne čoraz viac ľudí, čo veria v rovnosť rovnako ako ja.
Mohla by si nám priblížiť aj svoje detstvo a prostredie, v ktorom si vyrastala?
Vyrastala som v malom meste na východe Slovenska. Už odmalička som sa stretávala s predsudkami a vymenovať ich všetky by bolo na knihu. Počas svojho života tam som sa preto ako 16-ročná začala venovať Rómom. Bola som súčasťou niekoľkých projektov a neskôr som začala stážovať na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Navštívila som tak Rómov po celom Slovensku.
Vždy som milovala kým som, no zároveň som mala problém niekam úplne patriť a naozaj zapadnúť. Pretože som nezapadala ani úplne medzi Rómov, ani medzi Nerómov. Vždy som bola niekde v strede medzi nimi. Neskôr som si uvedomila, že je to obrovská výhoda, ktorú môžem využiť v prospech dobra a že sa môžem stať mostom medzi oboma týmito svetmi.
Čo ťa motivovalo k založeniu profilu na sociálnych sieťach zameraného na rómsku komunitu?
Keď som si uvedomila, že „nezapadám“ ani medzi Rómov a Nerómov a že túto moju pozíciu viem využiť, vytvorila som Čiernobielo. Bol to môj malý projekt, ktorý som vytvorila keď som stážovala na Úrade splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Bol to čiernobiely deň, kde som si pozvala svojich hostí Rómov ale aj Nerómov a hovorili sme o svojich pozitívnych zážitkoch, priateľstvách. Všetci sme boli oblečení v čiernobielom a v pozadí sa prehrávali čiernobiele fotky nás všetkých.
Bol to čiernobiely deň, kde neexistovali farby (rasy) a boli sme tam len jednoducho spolu. Bezfarebne a šťastní.
Na tomto princípe spájania som vytvorila Kamiben a len som tak zväčšila to moje Čiernobielo a vytvorila ho v online priestore ako Kamiben – bezpečné miesto, kde je len láska, rovnosť a každý môže byť slobodne tým, kým je.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Hovorila si, že už v mladosti si pomáhala rómskym komunitám, čo ťa však motivovalo pokračovať v tom a venovať sa tomu naplno?
Priznám sa, že práve po presťahovaní a až čase strávenom v zahraničí som si uvedomila, že som Slovenka. Keďže Rómov niektorí ľudia nepovažujú za Slovákov a aj mňa často posielali „domov do Indie“ a dokonca sa znormalizovalo slovo „spoluobčan“, nikdy som sa ako Slovenka necítila. Svoju slovenskú národnosť som pocítila až v zahraničí, keď som si na sebe a svojej domácnosti uvedomila tú slovanskú kultúru.
Každá kultúra má totiž to svoje, ktorým je výnimočná a ja viem na sebe úplne jasne identifikovať, že som slavic. Mám slovanské známky správania, prejavu, gestikulácie, jedlo, starostlivosť o domácnosť a mnoho iného.
Príde mi teda, že až v zahraničí som pochopila celkovú svoju identitu. Našla som seba, lásku k sebe a hlavne som našla rovnosť, ktorú si želám pre každého.
Aké sú podľa teba najčastejšie mýty o Rómoch, s ktorými sa stretávaš?
Medzi najčastejšie mýty a predsudky určite patrí, že Rómovia neštudujú a nepracujú. Celkovo, že sa nezaujímajú o náš život a budúcnosť. Opak je však pravdou, pretože čoraz viac Rómov študuje, pracuje a zamiešavame sa do spoločnosti, ktorá na nás často nie je pripravená a musíme si vybojovať svoju šancu.
Rómovia majú doteraz problém byť obslúžení, prijatí do zamestnania alebo si prenajať byt. Toto sú predsa základné potreby každého občana na Slovensku, aj vo svete, no Rómovia majú s týmto všetkým doteraz omnoho menšiu šancu. Často nás totižto prezradí naše priezvisko.
Práve kvôli priezvisku sa niekedy Rómovia nedostanú ani len na pracovný pohovor a ani napríklad na prehliadku bytu. Odsúdia nás ešte skôr, ako nás vôbec naživo uvidia.
Aj napriek tomu ale vzdelaných a pracujúcich Rómov stále pribúda a vedela by som vymenovať mnohých, čo sa na Slovensku aj napriek prekážkam uplatnili. Myslím si, že je len otázkou času, keď bude úplne bežné, že váš lekár alebo učiteľ vašich detí bude alebo možno už aj je práve Róm.
Myslíš, že sa postavenie Rómov na Slovensku v posledných rokoch zlepšilo?
Na Slovensku nám pribúda čoraz viac zmiešaných párov, a tým pádom aj zmiešaných detí. Slovensko teda je a ešte aj bude krajina s rozmanitejšou budúcnosťou.
Láske sa jednoducho nedá zabrániť a je oveľa silnejšia, ako si myslíme. Je len na nás dospelých, aby sme im, a to nielen zmiešaným, ale všetkým deťom, pripravili krajšie, rovnocennejšie a láskavejšie Slovensko.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nezabúdajme, že zlo je veľmi inteligentné a rado nás rozdeľuje. Sme malá krajina a o to viac potrebujeme držať spolu. Zlo, nenávisť a materializmus sa systematicky predralo úplne všade a je v podstate to jediné, na čo všetci všade narážame. Práve preto je konečne na rade láska, nádej a svetlo. Lenže tým dokážeme dať silu len my a práve preto som vytvorila Kamiben. Aby sa ku mne mohli pridať všetci tí, čo v rovnosť a lásku veria.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Instagram/kamiben_lg, SITA