Odvádza ho takmer každá rodina: Pri „podaní rúk“ sa Sulík a Heger rozhodli zrušiť kľúčový poplatok
- Heger so Sulíkom sa dohodli na zrušení koncesionárskych poplatkov
- Rozhodnutie kritizuje mnoho strán
- V hre je vraj nezávislosť televízie a rozhlasu
- Heger so Sulíkom sa dohodli na zrušení koncesionárskych poplatkov
- Rozhodnutie kritizuje mnoho strán
- V hre je vraj nezávislosť televízie a rozhlasu
Strany OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa dohodli na podpore schválenia štátneho rozpočtu na budúci rok. Na spoločnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to oznámili premiér Eduard Heger (OĽANO) a predseda opozičnej SaS Richard Sulík.
Súčasťou rozpočtu budú výdavkové limity, ako to požaduje Európska komisia (EK) a plán obnovy. Tiež mimoriadne zdanenie ruskej ropy, prepravy plynu, vyššie zdanenie liehu a hazardu.
Na druhej strane došlo k dohode aj na znížení daňového zaťaženia. Ide napríklad o trvalé zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na športoviská a gastro sektor, teda aj po 31. marci budúceho roka, ako to bolo pôvodne plánované. Zrušiť sa majú aj koncesionárske poplatky, čo však vyvolalo búrlivú debatu.
Najprv treba viesť diskusiu
„Táto zmena môže mať veľký vplyv na ďalšie fungovanie RTVS a je potrebné čím skôr otvoriť odbornú diskusiu medzi Ministerstvom kultúry SR, Výborom NR SR pre kultúru a médiá a RTVS,“ uvádza v stanovisku RTVS.
K téme sa vyjadril aj samotný generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. „Zrušenie úhrad za služby verejnosti, teda koncesionárskych poplatkov, je témou, o ktorej sa v minulosti diskutovalo pomerne často. Teraz sa zrušenie koncesií stalo jedným z bodov, ktoré podmienili dohodu o podpore štátneho rozpočtu. Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok,“ uviedol v stanovisku.
Ďalej však upozorňuje, že je vopred nutné viesť diskusiu. „Podmienka zrušenia koncesií však potrebuje dôslednú odbornú analýzu a diskusiu o dopade takéhoto riešenia na ďalšiu existenciu verejnoprávneho vysielateľa. Vždy som bol zástancom koncesií a považujem ich stále za garanciu nezávislosti RTVS,“ pokračuje Machaj.
„Bolo by veľmi nešťastné, keby takého rozhodnutie politických elít problémy ohľadom systémového financovania verejnoprávneho vysielateľa ešte prehĺbilo. Je preto veľmi dôležité, aby po takomto rozhodnutí nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, ktorá by garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov,“ upozorňuje generálny riaditeľ.
„Očakávam preto, že sa na pôde ministerstva kultúry a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje,“ požaduje následne.
„Pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média,“ zakončuje stanovisko.
Nechoďme cestou Maďarska
Podobný názor zastáva aj predseda Rady RTVS Igor Gallo. Obáva sa, že telerozhlas na takto prijímané neprediskutované rozhodnutie doplatí. „Hoci financovanie verejnoprávneho vysielateľa bez koncesionárskych poplatkov je legitímna úvaha, v aktuálnom kontexte bez predchádzajúcej odbornej diskusie a detailov je zbytočným politickým dobrodružstvom,“ myslí si predseda.
Gallo pripomína, že i Ministerstvo kultúry SR, vedené nominantkou OĽANO Natáliou Milanovou presadzovalo doteraz zachovanie koncesionárskych poplatkov ako hlavný zdroj príjmu RTVS. Pripomenul, že v aktuálne schválenom rozpočte RTVS na rok 2023 sa ráta s výberom úhrad vo výške 74,4 milióna eur.
„Preto informácia o ich rušení, bez uvedenia akýchkoľvek iných detailov, spôsobila veľkú neistotu a obavu o budúcnosť RTVS,“ zdôraznil. Vyjadril zároveň nádej, že predstavené opatrenie nie je začiatok cesty „Made in Hungary“ s cieľom vytvoriť podmienky na zoštátnenie.
Zrušenie spomínaných poplatkov kritizuje i exministerka kultúry a nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Ľubica Laššáková (Hlas-SD). „Návrh SaS zrušiť koncesionárske poplatky ničí verejnoprávny charakter RTVS,“ tvrdí Laššáková.
„Napojenie financovania RTVS na štátny rozpočet z nej robí slúžku tým, ktorí sú pri moci a rozhodnú, v akej výške ju budú financovať. Kupujú si tak jej lojalitu a nezávislosť,“ uviedla poslankyňa.
Zdôraznila, že takáto vážna téma by mala byť predmetom odborných diskusií a nie politického handrkovania. Osobný vstup do témy čaká od dočasne poverenej ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽANO), obáva sa však, že sa ho nedočká.
SaS tvrdí, že ide o úspech
Strana SaS však dohodu o štátnom rozpočte „považuje za úspech“. Predseda strany Richard Sulík taktiež uvádza, že zrušenie koncesionárskych poplatkov je službou ľudu.
„To, čo sa nám nepodarilo v koalícii, sa nám podarilo z opozície. Trvalé zníženie DPH na 10 % pre gastro je zadosťučinenie pre ťažko skúšaný sektor. Za toto opatrenie sme bojovali dva roky a dokonca ho aj opakovane navrhovali,“ vyjadril sa v stanovisku.
„Rovnako to platí aj v prípade zrušenia koncesionárskych poplatkov a zavedenia systémového nastavenia financovania RTVS či pokrytia nákladov na zvýšené ceny energií,“ pokračuje bývalý minister hospodárstva. „Sme preto pripravení podporiť rozpočet, ktorý vďaka našim zmenám pomáha ľuďom aj tak, že im znižuje dane,“ zakončil.
Zdroje: TASR, TS/RTVS, TS/SAS