„Odvážni“ Slováci si užívali bazén počas búrky. Koledujú si o to najhoršie

  • Ak je vonku búrka, nikdy sa nekúp na otvorenej vodnej ploche
  • Existuje niekoľko vecí, ktoré by si nemal nikdy podceniť, ak sa chodíš kúpať do prírody
Muž pláva v jazere s potápačskými okuliarmi a blesk
Ilustračné foto Unsplash/@toddquackenbush, TASR/Branislav Račko
  • Ak je vonku búrka, nikdy sa nekúp na otvorenej vodnej ploche
  • Existuje niekoľko vecí, ktoré by si nemal nikdy podceniť, ak sa chodíš kúpať do prírody

S letnou sezónou prichádza aj kúpanie – či už v mori, na kúpalisku alebo vo vodných plochách. Aj keď je skvelý nápad ovlažiť sa vodou alebo si zaplávať počas horúcich dní, netreba zabúdať na dôležité pravidlá ani pri takomto relaxe.

Pri kúpaní netreba podceňovať svoje sily, dôležitou zásadou je tiež nepiť alkohol. V rámci prevencie počas letných mesiacov to pripomína hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Alena Krčová. Varuje tiež pred kúpaním sa počas búrky či skokmi do neznámej vody.

Tieto veci netreba podceniť

„Nikdy sa nekúpte na otvorených vodných plochách počas búrky, prípadne ak sa blíži. Hrozí zasiahnutie bleskom. Nebezpečné sú aj skoky do vody. Keď skáčete do vody, v ktorej nevidno dno, nepoznáte hĺbku, prípadne sa v nej môžu nachádzať rôzne predmety, riskujete ťažké úrazy až s fatálnymi následkami,“ uviedla Krčová.

Záchranári tiež odporúčajú kúpanie len v zdravotne vyhovujúcej vode. Vchádzať by do nej mali ľudia pomaly, aby sa vyhli teplotnému šoku. „Nevchádzajte do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou,“ dodali.

Pri malých deťoch netreba zabúdať na bezpečnostné ochranné prvky ako rukávniky alebo vesta. Krčová zdôrazňuje, že deti treba mať pri vode stále na očiach. „Malé dieťa sa môže utopiť aj v plytkej vode, a to ani nie za minútu,“ upozornila.

V prípade záchrany topiaceho treba podľa záchranárov vždy dbať na vlastné zdravie, dôležité je najmä zavolať tiesňovú linku 112 alebo 155. Topiaceho možno z vody dostať napríklad konárom alebo veslom, aby sa mal čoho chytiť.

„Ak nereaguje, je potrebné dostať ho z vody aj bez pomôcok,“ dodala hovorkyňa. Po vytiahnutí osoby z vody treba začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR).

Nezodpovední „plavci“

Občianske združenie Severe Weather Slovakia, ktoré informuje o počasí, vydáva informatívne predpovede a ponúka informácie o pohybe búrok, pridalo príspevok na sociálnu sieť práve na túto tému.

V príspevku sa hovorí o videách, na ktorých sa ľudia kúpu „na nemenovanom kúpalisku aj počas búrky“. Podľa slov autora prekročila ľudská nezodpovednosť ďalší level.

Ako sme uviedli už vyššie, počas búrky sa treba kúpaniu na otvorených vodných plochách vyhýbať. Ak sa ale stane, že búrka príde nečakane, treba sa ihneď ukryť a nezostávať vo vode.

„Vždy, keď sa blíži búrka, nájdite si úkryt, nebuďte vo vode a ani je v jej blízkosti. Viete sa ukryť do bufetu, do auta, pod strechu, ale rozhodne nebuďte blízko vodného zdroja a už vôbec nie vo vode,“ uvádza autor v príspevku na sociálnej sieti.

Blesk totiž môže udrieť absolútne kdekoľvek, aj v bazéne. Nie je pravidlom, že udiera do bleskozvodu.

Otvorené prírodné kúpaliská

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, FB/Severe Weather Slovakia o.z., Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá