Odvody sa v roku 2025 zásadne zvýšia. Daňový odborník potvrdil nové sumy (PREHĽAD)
- SZČO sa ani v roku 2025 nevyhnú vyšším odvodom
- Takto vyzerajú nové sumy
- Upozorňuje na to daňový odborník Jozef Mihál
- SZČO sa ani v roku 2025 nevyhnú vyšším odvodom
- Takto vyzerajú nové sumy
- Upozorňuje na to daňový odborník Jozef Mihál
Bývalý minister práce Jozef Mihál je dlhoročným odborníkom na dane či príspevky od štátu. Najnovšie upozorňuje na to, že od roku 2025 budú SZČO platiť viac na odvodoch.
„O 70 eur mesačne budete od roku 2025 platiť viac na odvodoch, ak ste SZČO. Za celý rok 2025 rok budú vaše odvody vyššie o 840 eur. Celkovo za rok 2025 zaplatíte na odvodoch temer 5 000 eur,“ upozorňuje odborník na dane a príspevky od štátu.
„Záplata“ pre diery v štátnom rozpočte
Mihál vo svojom príspevku naráža na aktuálnu situáciu s odvolaním generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku a generálnej riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej. Upozorňuje aj na prepustenie Dušana Kováčika.
„Že vás nevyrušuje odvolanie Drličku či Kusej? Že vám neprekáža, že Kováčik behá (teda skôr polihuje, pri jeho figúre) na slobode? Toto vám už vadiť bude, ide o vaše peniaze,“ uvádza v príspevku Mihál.
Podľa zákulisných informácií z ministerstva financií plánuje vládna koalícia riešiť veľké diery v štátnom rozpočte. Patrí sem napríklad zvýšenie platov v štátnej správe, rodičovské a 13. dôchodky, zmeny vo verejnom obstarávaní a podobne. Vláda chce tieto problémy riešiť aj zvýšením minimálnych odvodov SZČO, píše Mihál.
Vyššie odvody o takmer 70 eur
Mihál pripomína, že podľa súčasných zákonov SZČO platia minimálne odvody vypočítané z vymeriavacieho základu 50 % priemernej mzdy.
V roku 2025 mali platiť odvody z vymeriavacieho základu 715 eur, čo by znamenalo 344,27 eura mesačne. To by oproti roku 2024 znamenalo zvýšenie odvodov o 30,34 eura.
Ak sa minimálne odvody zvýšia o 20 %, minimálny vymeriavací základ bude 858 eur a samotné odvody budú 413,12 eura mesačne.
Odvody tak budú o 68,85 eura mesačne vyššie, ako by pôvodne mali byť, a o 99,19 eura vyššie oproti roku 2024. Za celý rok 2025 SZČO zaplatia na odvodoch 4 957,44 eur.
Posledný deň na úhradu „nových“ odvodov
Mihál pripomína aj novú výšku poistného, ktorú musia živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) uhradiť do 8. augusta. Týka sa to ľudí, ktorí si podali daňové priznanie za rok 2023 v riadnom termíne do 31. marca 2024. V pondelok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Martin Kontúr.
„Sociálna poisťovňa počas uplynulého mesiaca informovala 175.865 SZČO o vzniku, zániku alebo o zmene výšky ich odvodovej povinnosti, ktorá sa na nich vzťahuje od 1. júla 2024. Listom, teda v papierovej forme im zaslala 142.307 zásielok a elektronicky do elektronických schránok ďalších 33.558,“ uviedol Kontúr.
Dodáva, že viac ako 32.749 oznámení sa týkalo vzniku alebo zániku sociálneho poistenia a 143.116 SZČO dostalo informáciu o zmene vo výške poistného. Väčšina živnostníkov, konkrétne 132.754, bude platiť minimálne poistné. Maximálnu výšku poistného bude od júla 2024 uhrádzať 90 osôb.
Povinnosť uhradiť novú výšku poistného nemajú podľa Kontúra živnostníci, ktorí si za minulý rok podávajú daňové priznanie v predĺženom termíne. Táto skupina SZČO dostane od poisťovne informáciu o poistnom do 21. októbra a novú sumu zaplatia prvý raz do 8. novembra 2024.
SP odporúča, aby si živnostníci upravili výšku platby v trvalom bankovom príkaze a skontrolovali si aj variabilný a špecifický symbol k platbe. Včasným nastavením správnej platby sa podľa nej predíde vzniku dlhu voči poisťovni a predpísaniu penále za omeškanie.
Ak živnostníci neuhradia poistné vôbec alebo ho zaplatia v nižšej sume, tak im SP predpíše dlžné poistné. Poisťovňa predpisuje dlžné poistné podľa Kontúra len vtedy, ak jeho výška prekročí hranicu piatich eur.
„Ak SZČO uhradí poistné s oneskorením alebo v nižšej sume, Sociálna poisťovňa má zo zákona povinnosť predpísať aj penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného do dňa, v ktorom bola pohľadávka uspokojená poukázaním dlžnej sumy na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici, zaplatením dlžnej sumy v hotovosti, zaplatením dlžnej sumy exekútorovi alebo do dňa, v ktorom začala Sociálna poisťovňa vykonávať kontrolu,“ uzavrel hovorca.
Zdroje: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, TASR