Office Yoga – Návod na zdravý a produktívny život bez vyhorenia
- Tento problém sa týka nás všetkých. Chceme byť úspešní, pracujeme od nevidím do nevidím, no zabúdame na to podstatné. Žiť život a na chvíľu vypnúť. Obeťou nám je naše zdravie, vrcholom je chronická bolesť alebo vyhorenie, s ktorými sa stretáva čoraz viac Slovákov v produktívnom veku. Dá sa tomu predísť? Dá, a Katka Ježovicová vie, ako na to.
- Tento problém sa týka nás všetkých. Chceme byť úspešní, pracujeme od nevidím do nevidím, no zabúdame na to podstatné. Žiť život a na chvíľu vypnúť. Obeťou nám je naše zdravie, vrcholom je chronická bolesť alebo vyhorenie, s ktorými sa stretáva čoraz viac Slovákov v produktívnom veku. Dá sa tomu predísť? Dá, a Katka Ježovicová vie, ako na to.
S jogou sa zoznámila pred ôsmimi rokmi a ako to tak býva, dôvodom boli zdravotné problémy. Stáročiami overené metódy jogy jej pomohli, no ona chcela viac – predať svoje skúsenosti druhým. Jej cesta k lektorke sa začala bikram jogou vo Viedni, pokračovala naprieč USA štúdiom fyzioterapie a jogy vo významných jogových štúdiách a nakoniec Ruskom, kde odhalila tajomstvo tradičnej hatha jogy. Katarína Ježovicová dnes už šiesty rok pôsobí na Slovensku, kde našla spôsob, ako zaplniť dieru na trhu. Neexistovali tu jogové štúdiá, ktoré by sa približovali k európskemu štandardu, preto vytvorila jedinečný koncept Joga Zdravo s maximálne odborným a individuálnym prístupom.
Foto: facebook.com/katarina.jezovicova
My sme si s Katkou vyskúšali jej nový koncept Office Yoga, ktorá je ako na mieru ušitá všetkým pracovne vyťaženým ľuďom. Po niekoľkých rokoch obetavej práce často nastáva nepríjemný zlom. To, čo by malo prichádzať, teda uspokojenie z dosiahnutých úspechov a nadšenie pre ďalšie výzvy, neprichádza. Namiesto toho na dvere zaklope burn out, teda pocit vyhorenia, a s ním tiež časté problémy s chrbticou, psychosomatické dôsledky nadmerného stresu a celková nespokojnosť so životom.
Veľkým problémom je aj nesprávna životospráva. V office sme takí vyťažení, že často nemáme čas na poriadny obed, zjeme len donesené jedlo a počas toho ťukáme do klávesnice. Niekedy nie je čas ani na večeru, pretože pre mnohých neplatí osemhodinová pracovná doba a my nevytiahneme päty z kancelárie skôr než o ôsmej. Namiesto jedenia sa prejedáme hlúposťami a keď príde hlad, natlačíme do seba čo príde pod ruku. Toto všetko však rieši prenastavenie návykov a samozrejme joga. Dvakrát si totiž rozmyslíme, či si pred cvičením dáme mastný rezeň alebo ľahké jedlo.
„Kreatívni ľudia a ľudia v biznise majú úžasnú fantáziu, ale veľmi sa narobia a preto potrebujú kompenzáciu. Chýba im harmónia a ťažko sa dostávajú späť. Preto som vymyslela koncept Office Yogy, ktorý ponúkame firmám pre zamestnancov ako benefit či teambuiling. Kľúčom je naučiť sa v práci správne sedieť, vedieť sa ponaťahovať, uvoľniť chrbticu a napäté svaly, no zároveň sa uvoľniť vnútorne. Keď nás totiž bolí fyzické telo, sme v celkovom v kŕči a koncentrácia nám tak ľahko uchádza. Práve joga pomáha dostať sa späť a keď sa človek cíti uvoľnene, hneď sa mu lepšie tvorí,“ popísala Katka podstatu konceptu.
V našom Startitup office sme si s Katkou vyskúšali niekoľko jednoduchých cvikov na uvoľnenie napätia a celkový strečing unaveného a oslabeného tela po dni strávenom na kancelárskej stoličke. Paradoxom je, že tieto cviky sa dajú cvičiť aj na stoličke, takže je možné aplikovať ich kedykoľvek počas pracovného dňa :). Nezaváhalo pritom ani mužské osadenstvo, napriek tomu, že muži majú často voči joge predsudky a nesprávne ju vnímajú ako cvičenie určené ženám.
„Muži často hovoria, že ja tú nohu za hlavu nedám. Je to však hlavne strečing a uvoľňovanie. Čoraz viac však zisťujú, že existuje aj niečo iné za tým hmotným, čo vidíme. Zrazu cítia, že joga ich môže uchrániť pred pracovným aj osobným vyhorením. Keď však už burn out prežijú, nedá sa to spraviť mávnutím čarovného prútika a trvá aj rok, kým sa dostanú späť. Nehovoriac o tom, že by mali zostať doma a nepracovať, no to si väčšina z nich nedovolí, preto hľadáme alternatívu ako im pomôcť a spraviť z nich opäť radostných kreatívnych ľudí,“ vysvetlila jogínka a biznismenka Katka, ktorej najčastejšími klientmi sú kreatívci, podnikatelia a ľudia vo vedení korporácií.
Gro celého cvičenia stojí na zdravej chrbtici, ktorá je základom zdravia a vitality. To si však málokto uvedomuje a nerobíme nič preto, aby sme si od celodenného skrúcania sa na stoličke uľavili. Prídeme domov, a opäť len sedíme, nerobíme žiadne kompenzačné cvičenia, nestriedame polohy. V kancelárii sme zosunutí na stoličke, prípadne ešte s prekríženými nohami, čím sa nám kriví spodná chrbtica a deformujú bedrá. Neuvoľňujeme si krčnú chrbticu ani stuhnutý lakeť z celodenného stláčania myšky. A čo je najdôležitejšie, nevenujeme pozornosť prevencii.
„S chrbátom máme problém už v mladom veku, je to civilizačné ochorenie dneška. Keď som pôsobila v USA, mnohí tam cvičili preventívne. Ľudia nečakali, kým im praskne platnička. Možno len treba počúvať telo, a keď sa cítime zle, siahnuť aspoň po tejto jednej možnosti. Zvoliť jogu a zotrvať v tom aspoň nejaký ten mesiac,“ dodala Katka. Ďalším dôležitým aspektom je nesprávne dýchanie. Dýchame plytko len po hrtan, a často nevedomky zadržiavame dych. Vôbec nevyužívame bránicu. Práve dychové cvičenie Pranayama učí správnemu nadychovaniu a vydychovaniu cez nos, ktoré odbúrava stres a ovplyvňuje emócie.
Môžeme len potvrdiť, že aspoň polhodinka jogy dvakrát týždenne má veľký efekt na spokojnosť a kreativitu, a ani ten chrbát nás už tak nebolí. Po prvom cvičení síce zvyčajne môžeš byť dolámaný a trochu deprimovaný z tvojej žalostnej kondície, no uvidíš, že druhýkrát to už bude lepšie. Fyzické aj psychické výsledky prichádzajú veľmi rýchlo a ak vytrváš, budeš šťastnejší v pracovnom aj osobnom živote. Je to ľahké :).
Zdroj fotografií a titulnej fotografie: Startitup, Fotografie boli zhotovené Nikonom.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti