Ohavný incident: Vo vlaku púšťali prejav nacistického vodcu. Cestoval ním rabín
- Incident sa odohral v Rakúsku
- Vo vlaku sa v tom čase nachádzal aj viedenský rabín Schlomo Hofmeister
- Incident sa odohral v Rakúsku
- Vo vlaku sa v tom čase nachádzal aj viedenský rabín Schlomo Hofmeister
U našich susedov sa odohral vskutku ohavný incident. Pasažieri rakúskeho vlaku smerujúceho z mesta Bregenz do metropoly Viedeň zostali v nedeľu šokovaní po tom, čo sa z reproduktorov vlakového komunikačného systému ozvali úryvky z prejavu nacistického vodcu Adolfa Hitlera. TASR správu prevzala zo stanice CNN, ktorá o tom informovala v pondelok.
Vo vlaku s rabínom púšťali prejav Adolfa Hitlera
Cez vlakový komunikátor odzneli aj nacistické heslá „Heil Hitler“ či „Sieg heil“, potvrdili viacerí cestujúci. Vo vlaku sa v tom čase nachádzal aj viedenský rabín Schlomo Hofmeister, ktorý neskôr na sociálnej sieti Twitter napísal, že bol šokovaný aj neschopnosťou kompetentných okamžite zakročiť a prejav vypnúť.
Incident sa približne 25 minút pred príchodom do Viedne, v meste St. Pölten, začal „zvláštnou hudbou, úryvkami konverzácie a smiechu, ktoré sa vzápätí zmenili na Hitlerov prejav, prehrávaný stále hlasnejšie a hlasnejšie“, spresnil Hofmeister v pondelok pre CNN.
Ako dodal, spočiatku si myslel, že ide o „omyl alebo o zlý vtip; napokon však pocítil nevoľnosť“; nebolo totiž bezprostredne jasné, či sa niekto zmocnil len ozvučovacieho systému, alebo celého vlaku.
„Niekto nelegálne otvoril komunikátor duplicitným kľúčom a cez reproduktor pustil Hitlerov prejav,“ uviedli v pondelok pre CNN Rakúske spolkové železnice (ÖBB) prostredníctvom svojho hovorcu. Ako dodali, incident bol nahlásený rakúskej polícii, ktorá prípad vyšetruje.
Zo záberov z bezpečnostných kamier vlaku mali byť medzičasom identifikovaní dvaja ľudia, ktorí sa na incidente podieľali.
Vo vlaku sa v čase incidentu nachádzala aj novinárka Colette Schmidtová, ktorá na Twitteri požiadala o jeho objasnenie. Ako spresnila, Hitlerov prejav znel vo vlaku približne 20 sekúnd a po ňom nasledovali nacistické heslá, pričom záznam sa opakoval. Incident označila za „veľmi, veľmi desivý“, cituje CNN.
Smutné výročie
Nedávno si svet pripomenul smutné výročie. Pálenie kníh z 10. mája 1933 je najznámejším pálením kníh v histórii ľudstva. V plameňoch nacistického ohňa zhoreli diela svetoznámych autorov ako Sigmunda Freuda, Franza Kafku, Jacka Londona, Thomasa Manna, Ericha Maria Remarquea, Ernesta Hemingwaya, Bertolta Brechta, Stefana Zweiga, Karla Marxa i mnohých ďalších.
Všetko sa to dialo pod dohľadom fanatického ríšskeho ministra propagandy Josepha Goebbelsa, ako aj nacistických študentských spolkov v Nemecku.
Od najväčšieho pálenia kníh svetoznámych autorov na námestí Opernplatz v Berlíne uplynulo minulú stredu 10. mája 90 rokov, informuje TASR
Pálenie kníh z 10. mája 1933 je najznámejším pálením kníh v histórii ľudstva. Počnúc týmto dátumom nacistami ovládané študentské skupiny a spolky verejne pálili knihy autorov, ktorých obviňovali zo šírenia protinemeckého ducha.
Aktu predchádzalo zostavenie čierneho zoznamu neželaných autorov. Na symbolickom akte hrozivého významu spálili študenti univerzít v prvý večer viac ako 25 000 kníh, čím predznamenali éru štátnej cenzúry a kontroly kultúry.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR