Ohňostroj do TANAPu nepatrí, desí zvieratá. Navyše ti hrozí poriadne mastná pokuta
- Už o týždeň vypuknú silvestrovské oslavy
- Správa Tatranského národného parku však varuje Slovákov
- Zvieratá sa pri hluku správajú nekontrolovateľne
- Už o týždeň vypuknú silvestrovské oslavy
- Správa Tatranského národného parku však varuje Slovákov
- Zvieratá sa pri hluku správajú nekontrolovateľne
Správa Tatranského národného parku (TANAP) apeluje necelý týždeň pred silvestrovskými oslavami na to, že do národného parku ohňostroj a petardy nepatria.
Ako uviedla na svojej internetovej stránke, mnohí silvestrujúci v Tatrách si ešte stále nedokážu oslavu príchodu nového roka predstaviť bez zábavnej pyrotechniky, píše SITA.
A to aj napriek tomu, že zákon o ochrane prírody a krajiny nedovoľuje v národnom parku používanie zariadení, ktoré spôsobujú svetelné a hlukové efekty, ako sú najmä ohňostroje či petardy.
Ohňostroj škodí zvieratám
Keď nepomáhajú reštriktívne opatrenia, pracovníci Správy TANAPu apelujú na ľudskosť. Snažia sa tak zmierniť antropický tlak na divo žijúce zvieratá.
„Jedna silvestrovská oslava môže nepriamo spôsobiť smrť zvieraťa, o ktorej oslavujúci nemusia ani vedieť. Buďme menej egoistickí. Pamätajme si, že v tatranskej prírode sme iba návštevníkmi,“ poznamenala zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová s tým, že domácimi sú v nej zvieratá, ktoré tam žijú po celý rok.
Tatry svojimi údoliami a skalnými stenami vytvárajú podľa ochranárov dobré akustické podmienky na šírenie zvuku, napríklad aj z delobuchov. Pripomenuli, že ten je počuť na veľké vzdialenosti, pričom jeho intenzita klesá so vzrastajúcou vzdialenosťou od zdroja len veľmi pomaly. Väčšine ľudí prekážajú počas silvestrovskej noci v mestách petardy a ohňostroje.
„Vidia, ako sužujú najčastejšie práve psy, neuvedomujú si však, že rovnako trpia aj voľne žijúce zvieratá. U chráneného živočícha, ako je kamzík vrchovský tatranský, môže nadmerný hluk v podobe výbuchov, ešte umocnený efektom odrazov od skalných útvarov, spôsobiť stres, ktorý má za následok jeho nekontrolované správanie sa,“ zhodnotila Feriancová.
Celé čriedy pritom často utekajú a dostávajú sa do kritickej situácie, napríklad do hlbokého snehu, v ktorom ich pobyt vysiľuje. V exponovaných žľaboch im zase hrozí pád či odrhnutie lavíny. Námaha v zimnom období tiež znižuje schopnosť kamzíkov i ostatných druhov žijúcich v Tatranskom národnom parku čeliť nepriaznivým podmienkam.
Tragicky sa podľa Správy TANAPu skončil napríklad prelom rokov 2017 a 2018 pre telemetricky monitorovanú kamzicu Jesicu. „Pravdepodobne silvestrovská zábava pri ubytovacom zariadení vo Velickej doline spôsobila, že utiekla do lavinózneho terénu, kde na extrémne zľadovatenom povrchu zahynula,“ pripomenula.
Používanie pyrotechniky ťa môže vyjsť poriadne draho. Na mieste môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v odôvodnených prípadoch môže byť vysoká až do 3-tisíc eur. Odporúča sa tiež zdržať sa používania zariadení, ktoré sú založené na svetelných a hlukových efektoch. V tlačovej správe o tom informovala ŠOP SR.
Pyrotechniku si už len tak nekúpiš
Od budúceho roka sa obmedzí predaj a upraví používanie vybraných kategórií pyrotechnických výrobkov, predovšetkým z kategórií F2 a F3, a to petárd, zábleskových petárd, batérií petárd, batérií petárd s externou oporou, výmetníc, mín alebo rímskych sviec. Vyplýva to z novely zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii, ktorú poslanci schválili ešte v predchádzajúcom volebnom období. Zmeny do parlamentu predložili zákonodarci vtedajšieho parlamentného hnutia Sme rodina. Taktiež sa spresnil čas používania zábavnej pyrotechniky, a to 31. decembra od 18.00 do 24.00 a 1. januára od 00.00 do 02.00.
Osoba, ktorá bude chcieť spraviť ohňostroj s pyrotechnickými výrobkami kategórie F2, F3, F4, musí požiadať obec o súhlas. Ďalej sa doplnila povinnosť banských úradov a obcí informovať obyvateľov o skutočnosti, že vydali súhlas na použitie zábavnej pyrotechniky na ich území mimo vyhradených dní, teda počas roka. Táto vedomosť by tak mala podľa predkladateľov pomôcť ľuďom pripraviť sa na túto skutočnosť. Zároveň sa to týka pyrotechnických výrobkov, ktorých použitie je povolené výlučne profesionálnym odpaľovačom ohňostrojov.
Poslanci tvrdia, že takáto zábavná pyrotechnika poškodzuje a ohrozuje fyzické i duševné zdravie ľudí. Najmä pri neodbornej manipulácii s pyrotechnickými výrobkami dochádza k vážnym úrazom s dočasnými alebo trvalými následkami. Neočakávané použitie extrémne hlučnej zábavnej pyrotechniky aj so svetelným efektom pôsobí podľa predkladateľov negatívne na starších ľudí, deti, ľudí s poruchami duševného zdravia či mentálne hendikepovaných ľudí. V návrhu ďalej uvádzajú, že pyrotechnika môže poškodiť súkromný aj verejný majetok, a tiež fyzické a duševné zdravie zvierat. „Vo všeobecnosti patria medzi najcitlivejšie zvieratá voči pyrotechnike psy a kone. Podľa dostupných štúdií trpí až 45 percent psov fóbiou z ohňostrojov a takmer 80 percent koní úzkosťou spôsobenou výbuchmi, ktoré u tretiny z nich spôsobia zranenia v dôsledku paniky a pokusu o útek, keď sa snažia preskočiť plot,“ uviedli predkladatelia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA