Ohromný úspech: Prvá Slovenka na Evereste bez pomocného kyslíka. Lenka Poláčková prepisuje históriu
- Lenka Poláčková vyšla na Mt. Everest bez kyslíka
- Momentálne sa vracia do základného tábora
- Lenka Poláčková vyšla na Mt. Everest bez kyslíka
- Momentálne sa vracia do základného tábora
Ultratrailová bežkyňa Lenka Poláčková sa v utorok stala prvou Slovenkou, ktorá vystúpila na najvyššiu horu sveta Mount Everest bez použitia pomocného kyslíka. Informuje o tom jej profil na sociálnej sieti Instagram, uvádza TASR.
Stalo sa tak iba deväť dní po tom, čo na Mount Everest ako vôbec prvá Slovenka vystúpila horolezkyňa Lucia Janičová. Tá dosiahla štít vo výške 8 848 metrov z nepálskej strany južnou trasou, avšak s podporou kyslíka.
Poláčkovú sprevádzal na výstupe aj jej manžel Jan Poláček, ktorý použil pomocný kyslík, a skúsení šerpovia Prakaš Šerpa a Sona Šerpa. Teraz majú všetci pred sebou zostup.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Momentálne cestuje do základného tábora
„Cesta naspäť do základného tábora bude trvať niekoľko dní. Držte nám všetkým palec. Ozveme sa hneď, ako budeme všetci spolu v bezpečí dole v základnom tábore,“ píše sa na instagramovom profile Poláčkovej.
Poláčková už dva dni pred tým, ako zdolala vrchol hory Janičová, napísala na Instagrame, že dosiahla výšku 7 900 metrov nad morom.
„Áno, keby som chcela, mohla som včera zo South Col (sedlo medzi Mount Everestom a štítom Lhoce – pozn. TASR) vystúpiť s kyslíkom na vrchol, avšak o tom môj výstup na Everest nie je,“ napísala vtedy s tým, že si radšej oddýchne a počká na optimálny deň na výstup.
Lenka Poláčková začínala ako herečka a moderátorka, neskôr sa naplno začala venovať náročným behom, najmä ultratrailovým. Ako pripomína na svojom webe, dvakrát prebehla Slovensko, Pyreneje, americký štát Colorado s jeho Skalnatými vrchmi či 2 000 kilometrov cez celé Alpy. Absolvovala aj stokilometrové či stomíľové preteky.
Nepál chce obmedziť počet turistov
Nepálsky najvyšší súd nariadil vláde, aby obmedzila počet povolení na výstup na Mount Everest a ďalšie vysoké hory. Agentúre AFP to v piatok povedal právnik, ktorý sa zasadzoval o takéto obmedzenie, informuje TASR.
Súd takto rozhodol už koncom apríla, verdikt bol však zverejnený len tento týždeň. Podľa zmieneného právnika Dipaka Bikrama Mišru súd verdiktom reagoval na obavy verejnosti o hory a životné prostredie. „Nariadili obmedzenie počtu horolezcov… a prijali tiež opatrenia na nakladanie s odpadom a ochranu životného prostredia v horách,“ priblížil.
Vo verdikte sa uvádza, že kapacita hôr „sa musí rešpektovať“ a mal by sa stanoviť maximálny počet povolení na výstup. Rozsudok však nebol zverejnený v plnom znení, pričom v jeho zhrnutí nefigurujú nijaké konkrétne čísla týkajúce sa obmedzenia povolení na výstup.
Súd okrem toho nariadil aj obmedzenie používania vrtuľníkov v horách, a to len na záchranné akcie. Vrtuľníky sa v posledných rokoch často využívali na prepravu horolezeckých tímov do základných táborov či cez nebezpečný terén.
Nepál v súčasnosti udeľuje povolenia na výstup na Everest všetkým, ktorí o to požiadajú a zaplatia 11 000 dolárov (10 215 eur). Vlani výstup povolil rekordnému počtu 478 horolezcov.
V dôsledku preľudnenia pod samotným vrcholom najvyššej hory sveta museli v roku 2019 expedície čakať na výstup celé hodiny v mrazivých teplotách a pri riziku, že dôjde k vyčerpaniu kyslíka, v dôsledku čoho by mohli horolezci skolabovať.
AFP pripomína, že prinajmenšom štyri z celkových 11 úmrtí, ku ktorým v tom roku došlo na Evereste, sa pripisujú práve preľudneniu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: TASR