Ohrozené sú tisícky pracovných miest, Trumpove clá najviac zasiahnu Slovensko. USA potrebujeme, tvrdí šéfka európskej diplomacie

  • Donald Trump tvrdí, že EÚ iba využíva USA
  • Slovensko bude suverénne najzasiahnutejšou krajinou, ak USA zavedú clá na EÚ
Ilustračná foto.
TASR/AP, TASR/Dano Veselský
  • Donald Trump tvrdí, že EÚ iba využíva USA
  • Slovensko bude suverénne najzasiahnutejšou krajinou, ak USA zavedú clá na EÚ

V Bruseli sa dnes stretávajú lídri Európskej únie, britský premiér Keir Starmer a šéf Severoatlantickej aliancie (NATO) Mark Rutte. Rokovať budú o budúcnosti európskej obrany.

Ešte pred samotným oficiálnym stretnutím šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová vyhlásila, že „potrebujeme Ameriku a Amerika potrebuje nás“ s tým, že v obchodných vojnách „niet víťazov“, informuje TASR. 

Trump tvrdí, že EÚ využíva USA

Reagovala tak na vyjadrenia amerického prezidenta Donald Trumpa, že jeho vláda zavedie clá na tovar dovážaný z EÚ. „Oni nás skutočne využívajú, viete, máme deficit 300 miliárd dolárov. Neberú od nás ani naše autá, ani naše poľnohospodárske produkty, neberú skoro nič a my berieme všetko, milióny áut, ohromné množstvo poľnohospodárskych produktov,“ povedal s tým, že tak urobia „už čoskoro“, píše BBC

Staronový americký prezident tiež naznačil, že Británia by sa takýmto opatreniam mohla zatiaľ vyhnúť.

Kallasová je presvedčená, že užšia spolupráca s NATO a posilnenie vzťahov s Britániou a USA sú pre euroblok veľmi dôležité. V súvislosti s pokračujúcou ruskou vojnou na Ukrajine musí podľa nej z hľadiska posilnenia európskej obrany urobiť EÚ viac. „Bude si to však vyžadovať ťažké rozhodnutia od rozličných členských krajín,“ dodala.

Tusk: „Obchodné vojny sú zbytočné a hlúpe“

Obchodné vojny označil za „zbytočné a hlúpe“ aj poľský premiér Donald Tusk, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa vyhli týmto úplne zbytočným a hlúpym colným múrom alebo obchodným vojnám,“ vyhlásil.

Donald Tusk
zdroj: TASR/AP

Slovensko bude suverénne najzasiahnutejšou krajinou

Obchodné opatrenia voči Európskej únii zo strany USA by mali vážne následky pre Slovensko. Podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) by slovenský automobilový priemysel bol jednoznačne najviac zasahovaný, pričom v prípade zvýšenia ciel by straty mohli dosiahnuť až 300 miliónov eur ročne.

APZD varovala, že „slovenské podniky budú nútené čeliť dramatickému predraženiu svojich výrobkov, čo zníži ich predaj na americkom trhu a ohrozí stovky pracovných miest na Slovensku“.

Ak by sa zaviedlo 10 % clo na európske automobily, slovenské autá by na americkom trhu zdraželi a ich predaj by mohol klesnúť až o 6 % až 9 %. Len v tomto segmente by to mohlo znamenať stratu exportu vo výške 150 až 300 miliónov eur ročne.

Ohrozené sú tisícky pracovných miest

Odborníci varovali, že pokles dopytu po automobilových produktoch môže ohroziť tisíce pracovných miest. Andrej Lasz zdôraznil, že automobilky a ich dodávatelia sú kľúčovými zamestnávateľmi, najmä v menej rozvinutých regiónoch Slovenska. Ak clá pribrzdia export, „prví dotknutí budú podľa neho pracovníci vo výrobe“.

automobilka automobilky
zdroj: TASR/ AP/ Csaba Krizsan

Dvojitý úder

Asociácia odhadovala, že ak by sa obchodné vojny prehĺbili, slovenský export by do konca roka 2029 mohol klesnúť až o 4,4 miliardy eur. Zároveň uviedli, že odstúpenie USA od Parížskej klimatickej dohody môže spôsobiť, že americké firmy budú mať menej prísne emisné limity. „Európski výrobcovia tak budú čeliť dvojitému úderu,“ dodal Lasz.

Na problém upozornil v priebehu minulého týždňa aj slovenský minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD): „Slovenskému vývozu do USA dominujú autá. Vyviezli sme do USA produkciu asi za 4,5 miliardy eur, z čoho 90 % tvoria stroje a automobily. V rámci krajín V4 má Slovensko najväčší podiel exportu do Spojených štátov, a to až 5,8 %. Je teda veľmi dôležité, či budú zo strany USA zavedené colné tarify.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá