Ohrozí znižovanie trestov miliardu pre Slovensko? „Nevidím žiaden problém,“ tvrdí Huliak
- Podľa progresívcov môže naša krajina prísť o obrovskú čiastku z Plánu obnovy
- Poslanci Rudolf Huliak, Martina Holečková, Beáta Jurík a ďalší reagujú
- Podľa progresívcov môže naša krajina prísť o obrovskú čiastku z Plánu obnovy
- Poslanci Rudolf Huliak, Martina Holečková, Beáta Jurík a ďalší reagujú
Slovenskom posledné dni rezonujú správy o tom, že aj kvôli schválenej novele Trestného zákona, môže naša krajina prísť o poriadne veľké peniaze. Európska komisia (EK) zaslala Slovensku dva listy, v ktorých varuje, že krajina môže prísť o peniaze z Európskej únie (EÚ). Schvaľovanie novely Trestného zákona malo byť v rozpore s európskym právom, píše TASR.
Ešte minulý týždeň informovalo hnutie Progresívne Slovensko o tom, že EK pozastavuje hodnotenie štvrtej platby z plánu obnovy pre Slovensko. Ide o viac ako 900 miliónov eur, o ktoré môže krajina prísť.
Richard Raši, minister investícií, skonštatoval, že nehrozí pozastavenie eurofondov a list od Európskej komisie videl iba v médiách píšu aktuality.sk. „List vykomunikuje ministerstvo spravodlivosti. Eurofondy budú na Slovensku aj naďalej,” uviedol.
Nemyslí si, že bude nutné meniť trestné kódexy a spolieha sa na ministerstvo spravodlivosti.„Čistota a čerpanie eurofondov sú zabezpečené,” dodal Raši s tým, že nemá informácie o porušení práva Európskej únie.
Startitup v parlamente medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, čo si myslia o spore o miliardu eur z eurofondov.
Huliak: Sú to všetko formy vydierania, nevidím žiaden problém
„Prosím vás pekne, prestaňte už veriť týmto strašeniam z opozície. Sú to všetko formy vydierania, hnania ľudí zbytočne na tie protesty a robia z nás strašiakov. Všetky veci naši ministri kooperujú s ministrami európskych štátov, ostatných a takisto komisiami v Bruseli,“ tvrdí pre Startitup poslanec Rudolf Huliak (nominant SNS).
„Takže ja nevidím žiaden problém. Toto je len zavýjanie vetra v pootvorených dverách, nič iné,“ dodal politik.
Iný názor na vec má poslankyňa Martina Holečková (KDH). „Treba sa pýtať najmä vládnej garnitúry, pretože je to vizitka toho, čo oni robia na Slovensku. Európska komisia dopredu upozorňovala, že keď sa budú diať takéto zmeny, ako sa dejú, tak je to problém. A jednoducho plnú zodpovednosť nesie vláda Roberta Fica,“ hovorí Holečková.
Podľa poslanca Michala Barteka (Hlas-SD) ide o „obyčajné politikárčenie zo strany opozície“. „Jeho svedkami sme už od začiatku tohto volebného obdobia. Tie výhrady či už Európskej komisie alebo aj ďalších inštitúcií, ktoré boli k novele Trestného zákona, boli zohľadnené v pozmeňujúcich návrhoch,“ myslí si mladý poslanec, ktorý sa zviditeľnil najmä tým, že pred časom skladal svoj poslanecký sľub v kroji.
„A v podstate aj tá procedúra, ktorá je vzhľadom na Plán obnovy, je bežná a štandardná procedúra, kedy Európska komisia veľmi aktívne komunikuje s jednotlivými členskými štátmi. A nie je to nič mimoriadne, že posiela nejaké výhrady. Tento proces je absolútne bežný a deje sa to vo viacerých členských štátoch. Ja vám môžem viac menej garantovať, že takýto čierny scenár určite nenastane,“ vyhlásil Bartek.
Beáta Jurík: Neviem, akým spôsobom boli výhrady Európskej komisie zapracované do novely
„Hlavným problémom je, samozrejme, porušovanie legislatívnych aktov, ktoré sa týkajú ochrany finančných záujmov Európskej únie. Pretože tým, že znižujeme tresty za korupciu, tak peniaze, ktoré by prišli z Európskej únie na Slovensko, nie sú dostatočne chránené,“ vysvetľuje poslankyňa Beáta Jurík (Progresívne Slovensko).
„Respektíve vyzerá to tak. A toto je niečo, čo Európska komisia vyčíta alebo na čo sa pýta Slovenska, že ako teda budeme môcť efektívne chrániť tieto finančné záujmy,“ tvrdí politička.
„Neviem, akým spôsobom boli výhrady Európskej komisie zapracované do novely. Na to by asi mal odpovedať minister Susko,“ uzatvára Jurík.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR