Okamžité platby musia zaviesť všetky banky. Slováci ich budú môcť využívať od tohto dátumu
- Prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne čoskoro povinné
- V krajinách, ktoré sú mimo eurozóny, majú byť povinne dostupné neskôr
- Prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne čoskoro povinné
- V krajinách, ktoré sú mimo eurozóny, majú byť povinne dostupné neskôr
PR manažérka Slovenskej bankovej asociácie Daniela Gilányi prostredníctvom tlačovej správy informovala o novom nariadení o okamžitých platbách, ktoré boli zverejnené dnes v Úradnom vestníku Európskej únie. Toto nariadenie nadobudne účinnosť 8. apríla 2024.
„Cieľom Európskej komisie je urýchlenie zavedenia týchto platieb v celom SEPA priestore, poskytovateľov platobných služieb preto aktuálne čaká implementácia nových legislatívnych požiadaviek v podobe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 260/2012 a (EÚ) 2021/1230, pokiaľ ide o okamžité úhrady v eurách,“ píše sa v tlačovej správe.
Poskytovatelia platobných služieb so sídlom v eurozóne majú od zverejnenia lehotu 9 mesiacov na prípravu k prijímaniu a 18 mesiacov na prípravu k odosielaniu SEPA okamžitých platieb v eurách.
V praxi to znamená, že prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne povinné najneskôr do 9. januára 2025 a ich odosielanie najneskôr do 9. októbra 2025. V krajinách, ktoré sú mimo eurozóny, majú byť povinne dostupné o dva roky neskôr.
Do konca roka 2025 sa tak okamžité platby stanú normálom v slovenskom bankovom sektore.
Zavedenie novej služby
„Zároveň podľa nariadenia akékoľvek poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb účtuje platiteľom a príjemcom v súvislosti so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad, nesmú byť vyššie než poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu,“ uvádza Slovenská banková asociácia
Aby sa zvýšila ochrana pred podvodmi a posilnila sa dôvera v platbách, zavádza sa nariadenie na novú službu Overenia príjemcu. Službu budú môcť využívať klienti eurozóny od októbra 2025.
„Platiteľ si bude môcť pri zadávaní platby prostredníctvom svojej banky overiť zhodu zadaného čísla účtu (IBAN) s menom príjemcu. Na základe spätnej informácie o miere zhody sa klient bude môcť rozhodnúť o autorizácii platby,“ píše asociácia ďalej.
Okamžité platby v SR
SEPA okamžité platby boli na Slovensku spustené 1. februára 2022 v súlade s národným plánom pre zavedenie okamžitých platieb, ktorý bol vypracovaný Národnou bankou Slovenska v spolupráci so Slovenskou bankovou asociáciou, Ministerstva financií SR a Štátnou pokladnicou.
„Zaviedli ich tri banky – Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou. Tieto banky majú viac ako 50-percentný podiel na platbách v SR a zároveň viac ako 50-percentný podiel na celkovom počte otvorených účtov. Ďalší členovia Slovenskej bankovej asociácie, ktorí zaviedli okamžité platby postupne, sú Oberbank AG pobočka zahraničnej banky v SR a J&T BANKA,“ píše sa ďalej.
Výhody okamžitých platieb:
- rýchlosť – prevod finančných prostriedkov od platiteľa k príjemcovi v priebehu niekoľkých sekúnd,
- elektronické platby uskutočniteľné kedykoľvek a kdekoľvek,
- lepší cash-flow manažment vďaka nepretržitej dostupnosti 24/7/365,
- jedna schéma pre národné aj cezhraničné platby v eurách,
- maximálna suma pokrýva potreby príslušných segmentov (transakčný limit 100 000 eur),
- podpora nových technológií,
- potenciál náhrady hotovosti,
- harmonizácia platieb v eurách,
- bezpečnosť a súlad s ďalšou legislatívou.
„Okamžité platby umožňujú klientom bánk realizovať rýchle bezhotovostné okamžité úhrady medzi fyzickými osobami s využitím inteligentných zariadení. Pre firmy sú okamžité platby nástrojom na zníženie počtu oneskorených platieb a urýchlenie úhrady dodávateľských faktúr,“ dodáva Slovenská banková asociácia.
Okrem toho urýchľujú a zefektívnia procesy v elektronickom obchode, najmä pri ukončení nákupu.
Zdroje: TS/SBA, eur-lex