Oklamal aj hollywoodske celebrity a narobil podvody za 65 miliárd. Zomrel najznámejší špekulant s pyramídovými hrami

  • Bernie Madoff bol neslávne známy svojou podvodnou činnosťou
  • Dnes zomrel za mrežami väznice
Bernie Madoff
Bernie Madoff instagram/eleconomistaes ,instagram/lalistanews
  • Bernie Madoff bol neslávne známy svojou podvodnou činnosťou
  • Dnes zomrel za mrežami väznice

Bernie Madoff je pomerne známym menom. Jeho meno ti možno nič nehovorí, no jeho „biznis“ určite. Oklamal veľké množstvo ľudí o miliardy dolárov pomocou Ponziho schémy, alebo tzv. pyramídovými hrami. Za svoje špinavé praktiky sa dostal do väzenia za mrežami ktorého dnes zomrel, vo veku 82 rokov. Príčinu smrti má určiť až posudkový lekár.

S podnikaním začal v mladosti

Posledné roky života si chcel Madoff ešte užiť na slobode. Jeho právnici sa dokonca minulý rok pokúšali o jeho prepustenie. Ako dôvod uvádzali, že ich klient trpí ochorením obličiek a ďalšími chronickými zdravotnými problémami. Žiadosť však bola zamietnutá.

Žúrovala s najväčšími celebritami a lietala súkromným lietadlom zadarmo. Podvodníčka sa roky tvárila, že je milionárka

Niet sa čomu čudovať. Bernie mal toho na rováši viac než dosť. Zničil totiž životy stovkám ľudí. Medzi ľuďmi bol neskôr taký nenávidený, že po odhalení jeho podvodov musel na súdne procesy nosiť nepriestrelnú vestu.

Aby sme však nepredbiehali udalosti, pozrime sa na jeho „finančnú kariéru“ pekne od začiatku.

Podnikať začal ako 22 ročný, pričom mal v tom čase na účte približne 5 000 dolárov, ktoré si zarobil počas prázdninových brigád. V roku 1960 založil firmu, ktorá sa zameriavala na trh s cennými papiermi.

CBS uvádza, že jeho spoločnosť sa stala jedným z najväčších hráčov trhu. Firma bola dokonca osemkrát vyšetrovaná Komisiou pre cenné papiere a burzy v USA, nakoľko dosahovala výnimočne vysoké výnosy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa La Vanguardia (@lavanguardia)

Na čiernej listine boli viacerí

Časom však začal Madoff k získavaniu financií skutočne používať nezákonné praktiky, ktoré za sebou zanechali 37 000 obetí v približne 136 krajinách. Ku oklamaným, ktorí sa zverili do rúk podvodníka patrili obyčajní dôchodcovia aj hollywoodske hviezdy.

Na zozname by sme našli aj bývalého riaditeľa štúdia Disney – Jeffreyho Katzenberga či legendárnu bejzbalovú hviezdu Sandyho Koufaxa. NY Post uvádza, že okrem jednotlivcov pripravil o peniaze aj známe školy či organizácie.

Na listine sa ocitla aj Yeshiva University, kde Madoff pôsobil v správnej rade. Tá v dôsledku jeho špinavých ťahov prišla o viac ako 100 miliónov dolárov. Medzi obeťami bola aj charitatívna nadácia režiséra Stevena Spielberga.

BBC uvádza, že Madoffovi naletel aj držiteľ Nobelovej ceny za mier Elie Wiesel, ktorého nadácia stratila 15,2 milióna dolárov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sal Y Pimienta (@salypimientahd)

Straty v podobe ľudských životov

S Madoffovým menom však nesúvisia iba finančné straty. Predpokladá sa, že mohol byť príčinou až 4 samovrážd, vrátane tej, ktorú spáchal jeho vlastný syn. Ten po sebe zanechal aj mrazivý odkaz: „Bernie, teraz vieš, ako si svojím podvodným životom zničil životy svojich synov.“

O život totiž prišiel aj jeho druhý syn, ktorý trpel rakovinou. Ten uviedol, že svojmu otcovi neodpustí ani na smrteľnej posteli.

Ďalšiu samovraždu, ktorú pripisujú na svedomie Madoffovým klamstvám bola tá, ktorú spáchal Charles Murphy, ktorého fond u Madoffa investoval viac ako 7 miliárd dolárov. V roku 2017 sa svoj život rozhodol ukončiť tak, že skočil z 24. poschodia hotela.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lux (@revistalux)

Podvody vo výške 65 miliárd dolárov

Mnohí uvádzali, že Madoff bol doslova posadnutý poriadkom a jasne stanovenými pravidlami. Čistotu však mohol následne kontrolovať akurát za mrežami väznice. Jeho starostlivo postavený a uprataný domček z karát sa zrútil 11. decembra 2008, keď ho FBI zatkla za podvod s cennými papiermi.

K zatknutiu došlo na základe pokynu jeho synov, ktorým sa noc predtým priznal, že jeho hedžový fond je len jedna veľká lož, ktorá je postavená na Ponziho schéme. V rukách spravodlivosti sa ale dlho neohrial, nakoľko bol následne prepustený.

Opätovne ho zatkli až v marci 2009, kedy bol obvinený z 11 podvodov, prania špinavých peňazí, krivých výpovedí, krivej prísahy aj krádeží.

„Vedel som, že to, čo robím, bolo zlé. Keď som ale začínal s Ponziho schémou, veril som, že sa to čoskoro skončí a budem schopný z tohto kolotoča vymaniť seba a svojich klientov. Ako roky plynuli, uvedomil som si že k môjmu zatknutiu nevyhnutne dôjde,“ cituje jeho slová NY Post.

Na základe tejto pyramídovej hry pripravil ľudí o obrovské obnosy peňazí. TASR uvádza, že podvod podľa odhadov dosiahol výšku až takmer 65 miliárd dolárov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa La-Lista (@lalistanews)

Došiel na psa mráz

A čo to Ponziho schéma vlastne je? Zakladá sa na tom, že skorší, alebo pôvodní investori sú platení peniazmi nových investorov. Pyramídová hra sa rúca, keď nie je dosť investorov alebo sa chce dať príliš veľa z nich v hotovosti vyplatiť.

Pojem je pomenovaný po podvodníkovi menom Charles Ponzi. Ten v 20. rokoch 20. storočia sľuboval investorom 50% návratnosť v priebehu niekoľkých mesiacov za investíciu do medzinárodných poštových kupónov. Ponzi teda používal prostriedky nových investorov na to, aby vyplatil „falošné výnosy“ ľuďom, ktorí investovali peniaze už skôr.

Spomínaná schéma a podvody s ňou spojené však nie sú len zahraničným fenoménom. Podobným štýlom totiž okradli ľudí aj slovenské spoločnosti.

Portál Aktuality poukazuje napríklad na prípad Františka Mojžiša, zakladateľa Drukosu a BDV družstva. „Muž, ovládaný svojimi ekonomickými víziami poškodil viac ako 25-tisíc ľudí o vyše 4 miliardy korún (131 miliónov eur). Pritom im sľuboval výnosy až do 31 percent vkladu,“ píšu Aktuality. 

Aj na tohto psa však došiel mráz a vymerali mu 8,5-ročný trest. Za mreže tak putoval rovno z pojednávacej miestnosti.

Podobne fungovali aj nebankovky BMG a AGW, ktoré sľubovali rozprávkové výnosy, no namiesto toho pripravili desaťtisíce Slovákov o životné úspory.

Zdroje: CBS NEWS, NY Post, BBC, aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá