Okolie Eiffelovej veže sa dočká novej a najväčšej zelenej záhrady v meste
- Od roku 2024 bude Eiffelovku obklopovať nový, takmer 2 km dlhý park
- V Paríži tak pribudne veľké množstvo zelene a priestoru na relax
- Od roku 2024 bude Eiffelovku obklopovať nový, takmer 2 km dlhý park
- V Paríži tak pribudne veľké množstvo zelene a priestoru na relax
Jeden z najznámejších turistických priestorov na svete, slávny park v okolí Eiffelovej veže sa dočká novej a modernej podoby. Len pred pár dňami bolo vedením mesta Paríž oznámene, že víťazným návrhom novej podoby parku s názvom OnE I, je projekt od britského architektonického štúdia Gustafson Porter + Bowman, po vybudovaní ktorého vznikne najväčšia zelená plocha v meste.
Tá by podľa informácií Architecturaldigest.com mala byť dokončená v roku 2024, kedy bude Francúzsko hostiť Letné olympijské hry. Na projekt by malo byť preinvestovaných šialených 72 miliónov eur s cieľom prispieť k snahe krajiny organizovať „najudržatelnejšie“ olympijské hry doposiaľ.
„Radi by me poďakovali mestu Paríž za to, že zorganizovali súťaž, ktorá bola pútavá a vzdelávacia, náročná a odmeňujúca. Vďaka otvoreným a priebežným diskusiám zohrávalo mesto zásadnú úlohu pri podnecovaní myšlienok a iniciatív o návrhoch tohto projektu. Nikdy me sa nestretli s podobným responzívnym prístupom k súťaži.“ uviedla na portáli Archinect.com spoločnosť GP + B.
https://www.instagram.com/p/Bx2EyqNnnLH/?utm_source=ig_web_copy_link
„Táto súťaž je pre mňa obzvlášť významná, pretože som študovala v Paríži na L’École Nationale Supérieure de Paysage. Každý deň som cestou do školy míňala Eiffelovú vežu. Eiffelova veža mi pripomína, že dedičstvo znamená ponechať niečo lepšie pre budúce generácie. Náš návrh zjednocuje oslavu histórie s vylepšením budúcnosti,“ vysvetľuje pre portál Architectsjournal.co.ukspoluzakladateľka štúdia Kathryn Gustafson.
Podľa informácií portálu Thelocal.fr by mala vzniknúť až 1,6 kilometrov dlhá zelená plocha obklopujúca Eiffelovu vežu, ktorá by mala umožňovať cyklistom a chodcom voľnejší pohyb, ktorý je v súčasnosti dosť problematický.
Podľa architektonického štúdia GP + B navštívi Eiffelovu vežu a okolitý park ročne až 30 miliónov ľudí, z čoho sa až 7 miliónov rozhodne vystúpiť na vežu a vychutnať si nádherný výhľad. Najčastejšími problémami sú preplnenie, zhoršená dostupnosť, nedostatok služieb a prehustený park. Jedna z najznámejších pamiatok na svete ako aj jej okolité parky, trpia, a preto sa stali obeťami svojej popularity.
https://www.instagram.com/p/BxxFGQmpBYw/?utm_source=ig_web_copy_link
Nový projekt ráta s úplným odstránením ciest, ktoré momentálne vo viacerých miestach križujú park a narúšajú tak jednoliatosť zelene. Cesty by mali nahradiť chodníky pre cyklistov a peších, ktoré bude zo všetkých strán obklopovať zeleň s krásnym výhľadom na vežu. Týmto krokom sa však dopravná priepustnosť v okolí veže nijak nezníži, pretože cestná doprava bude presmerovaná do tunelov, aby nenarušovala priestor okolo veže a okolitých parkov, uvádza sa v súhrnnej správe projektu.
Projekt prišiel s viacerými skvelými riešeniami, no a jedným z nich je aj umiestnenie pokladní a úschovní batožiny, ktoré budú pre zachovanie jednoliatosti bezprostredného okolia veže zapustené do zeme a prekryté budú ako inak, trávnatou plochou. Kto už raz Eiffelovu vežu navštívil vie, že počas letných mesiacov sa tvoria dlhé rady turistov čakajúcich na vstup, čo v horúčavach vôbec nie je nič príjemné. Aj na tento faktor projekt OnE I myslel, a preto bude v okolí veže vysadených niekoľko stromov, ktoré by mali poskytovať prirodzený tieň.
https://www.instagram.com/p/BxvKJc8AhmT/?utm_source=ig_web_copy_link
Hlavný a nosným prvkom je snaha prepojiť už existujúce parky resp. zelené záhrady a vytvoriť tak jednú neprerušovanú líniu záhrad,chodníkov a fontán dlhú 1,6 kilometrov, čo do výraznej miery prispeje k nálepke „najekologickejšie olympijské hry“ a zníži tvorbu skleníkových plynov.
„Paríž, mesto Klimatickej Dohody, potvrdzuje svoje miesto medzinárodného lídra v ochrane životného prostredia. V tomto meste musíme mať veľké otvorené priestranstvá, aby sme sa mohli nadýchnuť,“ povedala starostka Paríža Anne Hidalgo pre portál Architecturaldigest.com.
Ak ťa zaujíma kompletný zoznam všetkého, čo bude v rámci projektu vybudované, aké zmeny a novinky projekt prinesie, prečítať si to môžeš TU.
Zdroje: architectsjournal.co.uk; architecturaldigest.com; thelocal.fr; archinect.com; TS GP+B;
Čítajte viac z kategórie: Architektúra