Okolím Bratislavy sa prehnalo silné krupobitie. V pozore by mali byť aj ďalšie časti Slovenska
- Na západe Slovenska padli veľké krúpy
- Našou krajinou postupuje masívna búrka, ktorá môže spôsobiť materiálne škody na majetkoch
- Na západe Slovenska padli veľké krúpy
- Našou krajinou postupuje masívna búrka, ktorá môže spôsobiť materiálne škody na majetkoch
Nad Záhorím sa vytvorila veľmi silná búrka, ktorá momentálne prechádza cez Malé Karpaty a smeruje naprieč Podunajskou nížinou. Táto búrka má potenciál spôsobiť materiálne škody, najmä vďaka možnému výskytu väčších krúp. Informovalo iMeteo.sk.
Situácia na Záhorí je v týchto chvíľach veľmi intenzívna. Vznikajú početné búrkové bunky, pričom jedna z nich, ktorá vznikla pred 16.00 h, má mimoriadne extrémne vlastnosti. Vrchná hranica tejto búrkovej bunky dosahuje výšku až 17 km, čo je pre búrkovú bunku veľmi neobvyklé, uvádza portál. Vyššie búrkové bunky majú väčší potenciál na spôsobenie škôd, pretože v nich môžu vznikať väčšie krúpy.
Okolie Bratislavy v popoludňajších hodinách zasiahlo krupobitie s krúpami o veľkosti približne 1 cm. Postihnuté boli mestá a dediny ako Pezinok, Limbach či Vinosady. Krupobitie spôsobilo aj škody na úrode, čo zasiahlo miestnych poľnohospodárov a záhradkárov.
Búrková bunka postupuje cez Podunajskú nížinu smerom k juhovýchodu a predstavuje hrozbu vo forme veľmi veľkých krúp.
Zvýšené výstrahy pred búrkami a povodňami sa týkajú aj juhozápadu
So zvýšenou výstrahou pred búrkami, ktorú v piatok popoludní vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre juhozápadné okresy SR, platí aj zvýšená výstraha pred prívalovými povodňami.
Do 18.00 h sa týka mimobratislavských okresov v Bratislavskom kraji (Malacky, Pezinok a Senec) i pre okres Galanta v Trnavskom kraji. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín,“ uvádza SHMÚ. V okrese Bratislava, Dunajská Streda i Komárno pretrváva prvostupňová výstraha pred povodňami z trvalého dažďa.
Na juhozápade platia výstrahy pred búrkami s prudkým lejakom, v okresoch Šaľa a Galanta je výstraha do 19.00 h zvýšená na druhý stupeň.
Zvýšená výstraha pred búrkami s intenzívnymi zrážkami platí do 20.00 h aj pre východnú polovicu krajiny vrátane Liptova, Horehronia a Gemera. V tejto súvislosti vydal SHMÚ výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami pre okresy Gelnica, Spišská Nová Ves a Bardejov. Platí tiež do 20.00 h.
Ako vzniká krupobitie
Krupobitie je dramatický a často deštruktívny prírodný jav, ktorý sa odohráva v atmosfére našej planéty. Pre niektorých je to fascinujúci úkaz, pre iných hrozba, ktorá môže spôsobiť obrovské škody na majetku, poľnohospodárskych plodinách a vozidlách. Aby sme porozumeli tomu, ako tento fenomén vzniká, musíme sa ponoriť do sveta meteorológie a atmosférickej fyziky.
Základy tvorby krupobitia
Krupobitie sa tvorí v búrkových oblakoch, konkrétne v tých, ktoré sú známe ako kumulonimbusy. Tieto oblaky sú charakteristické svojou vysokou vertikálnou rozsahom, ktorá môže dosahovať až do výšky 12 až 20 kilometrov. Na vznik krupobitia sú potrebné tri hlavné podmienky:
- Nestabilné vzduchové masy: Pri výskyte krupobitia hrá dôležitú úlohu nestabilita atmosféry. Teplý a vlhký vzduch stúpa nahor, kde sa stretáva so studenými vrstvami atmosféry. Tento proces vedie k tvorbe silných stúpajúcich prúdov.
- Dostatočné množstvo vlhkosti: Vzduch, ktorý stúpa, musí obsahovať dostatočné množstvo vlhkosti, aby mohlo dôjsť k tvorbe oblakov a následne aj k vzniku ľadových častíc.
- Silné stúpavé prúdy: Kľúčovým faktorom pre vznik krupobitia sú silné stúpavé prúdy, ktoré dokážu udržať ľadové častice v oblaku dostatočne dlho, aby mohli narásť do veľkých rozmerov.
Proces tvorby krúp
Tvorba krúp prebieha v niekoľkých fázach. Najskôr sa malé kvapôčky vody v oblaku dostanú do vyšších a chladnejších vrstiev atmosféry, kde zamrznú. Tento proces vytvára malé ľadové jadierka. V silných stúpavých prúdoch sú tieto ľadové častice vynášané späť do teplejších oblastí oblaku, kde sa na ne nalepujú ďalšie kvapôčky vody. Tento cyklus sa opakuje niekoľkokrát a každá nová vrstva vody, ktorá sa na jadro nalepí, zamrzne.
Krúpy narastajú až dovtedy, kým nie sú stúpavé prúdy dostatočne silné na to, aby ich udržali vo vzduchu. Keď sa už krúpy stanú príliš ťažkými, spadnú na zem ako krupobitie. Tento proces môže trvať od niekoľkých minút až po niekoľko desiatok minút, v závislosti od intenzity búrky.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, imeteo.sk