Okrem zlata a slávy si odnášajú milióny dolárov. Koľko zarábajú športovci na olympiáde?
- Reprezentovať krajinu na olympiáde je pre každého športovca obrovská česť
- Vedel si však, že v prípade výhry si väčšina z nich finančne prilepší?
- Reprezentovať krajinu na olympiáde je pre každého športovca obrovská česť
- Vedel si však, že v prípade výhry si väčšina z nich finančne prilepší?
Zúčastniť sa olympiády je pre každého športovca snom. Súťažia tu oba skutoční profesionáli, ktorí sa snažia svoju krajinu reprezentovať čo najlepšie. Vedel si však, že v prípade umiestnenia sa na stupňoch víťazov čaká na týchto športovcov lákavá zaujímavá odmena?
Výhra zlatej, striebornej alebo bronzovej medaily na olympijských hrách je odmenou za roky driny, obetavosti a vyčerpania. Na tohtoročných hrách súťaží približne 11-tisíc športovcov, ktorí okrem cenných kovov získajú aj nemalé peniaze a iné zaujímavé ceny.
Štedrí sponzori
Ako príklad by sme mohli použiť Filipíny, ktoré tento rok získali svoju prvú zlatú olympijskú medailu vôbec. Vybojovala ju vzpieračka Hidilyn Diaz a za svoj skvelý výkon obdrží až 600-tisíc dolárov. Finančnú odmenu je venuje Filipínska športová komisia a najväčší podnikatelia Filipín. Podľa portálu CNBC jej však boli ponúknuté aj dva domy a bezplatné lety na celý život.
Hoci by sme možno predpokladali, že najväčšie odmeny dostanú napríklad Američania, opak je pravdou. Najštedrejšou krajinou je Singapur.
Ak člen tejto výpravy získa na olympiáde prvé miesto, prilepší si až o 737-tisíc dolárov. Strieborní olympionici získajú 369-tisíc dolárov a bronzoví 184-tisíc eur. Je však potrebné dodať, že športovci zo Singapuru sú povinní vrátiť časť svojej výhry národnému športovému zväzu, čím podporia budúce tréningy a rozvoj športu v krajine.
Údaje všetkých krajín nie sú známe, no portálu CNBC sa podarilo zhromaždiť údaje z 12 krajín, ktoré zoradil do postupnosti od najvyšších odmien po tie najnižšie. Na druhom mieste je Kazachstan, za ktorým nasleduje Malajzia. USA, Japonsko, Kanada a Austrália sa nachádzajú na chvoste tabuľky. Tieto krajiny predbehlo aj Maďarsko, ktoré možno označiť za dosť štedré.
To, že sú Spojené štáty na chvoste tabuľky však má dôvod. V Tokiu súťaží viac ako 600 amerických športovcov. K dnešnému dňu krajina získala dokopy 37 cenných kovov – 13 zlatých, 14 strieborných a 10 bronzových.
Nie je teda možné, aby krajina ocenila svojich víťazov státisícmi. Zlatí medailisti za svoj úspech dostanú 37 500 dolárov, strieborní 22 500 dolárov a bronzoví 15-tisíc dolárov. Okrem toho však Američania dostávajú aj zdravotné poistenie, prístup ku špičkovým zdravotníckym zariadeniam a podporu počas štúdia na univerzite. Všetky tieto položky sú v USA za bežných okolností veľmi drahé.
Nie lacná záležitosť
Za lacnú nemôžeme označiť ani samotnú olympiádu. Mala sa konať v roku 2020, no kvôli pandémii musela byť presunutá na tento rok. Medzinárodný olympijský výbor sa snažil pôvodný termín dodržať, no vlna kritiky, s ktorou sa výbor stretol, nakoniec organizátorov presvedčila. Asi s najväčšou vyhrážkou prišla Kanada, ktorá sa vyjadrila, že ak by sa hry konali v 2020, boli by bez kanadskej výpravy.
Pôvodné plány boli naozaj veľkolepé. Na letisku mali na športovcov čakať roboti, mala vzniknúť aplikácia, ktorá by reč preložila do 30 jazykov a medzi hotelom a športoviskami sa mali športovci presúvať autonómnymi taxíkmi. Nejde ani o zlomok plánov, ktoré mali z hier v Tokiu urobiť tie najdrahšie v histórii. Ako to však vyzerá dnes?
Veľkú časť nákladov mali vyrovnať príjmy zo vstupeniek. To však padlo, pretože OH sa prvýkrát konajú bez prítomnosti divákov. O tom, že to tak bude, organizátori informovali už v marci, no v tom čase bolo predaných už viac ako milión vstupeniek. Vstupenky sa predávali aj medzi domácimi, no tí dostali taktiež zákaz. Organizačný výbor očakával, že z predaja získa v prepočte takmer 700 miliónov eur.
Organizátori očakávali veľké peniaze aj z turistického ruchu, keďže v roku 2019 navštívilo Japonsko približne 32 miliónov zahraničných turistov, ktorí v krajine nechali až 44 miliónov dolárov. Ani toto očakávanie sa však nenaplnilo.
Napokon sa ukázalo, že finančné straty nie sú vôbec také strašné, keďže okrem tokijskej metropolitnej vlády a japonskej vlády pomohli aj sponzori. Zmluvy boli podpísané so 68 lokálnymi partnermi, z ktorých neodstúpil ani jeden.
V decembri 2020 boli celkové náklady vyčíslené na 15,4 miliardy dolárov. Presunutie olympiády na ďalší rok stálo organizátorov približne 3 miliardy dolárov. Časť týchto peňazí putovala najmä do médií a partnerom. Americká televízna sieť NBC prezradila, že predala reklamný priestor počas olympiády za rekordnú sumu vyše 1,2 miliardy dolárov.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: Reuters, CNBC