OĽANO potichu zmenilo názov. Karty sa pred voľbami rozdávajú nanovo
- Strana OĽANO dnes zmenila svoj názov
- Po novom z neho vypadli subjekty, ktoré zobrali pod svoje krídla v roku 2020
- Strana OĽANO dnes zmenila svoj názov
- Po novom z neho vypadli subjekty, ktoré zobrali pod svoje krídla v roku 2020
Vlajková loď Igora Matoviča mení svoje meno. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) dnes zmenilo názov. V Registri politických strán a politických hnutí Ministerstva vnútra SR bolo do 30. januára zaregistrované pod oficiálnym názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO), Nova, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola.
OĽANO má nový názov
Teraz ostatné strany z jej názvu vypadli a jej názov je Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – OĽANO. „Ide o čisto technickú zmenu, aby pred začiatkom rokovaní o predvolebnej spolupráci boli všetci naši doterajší partneri úplne slobodní,“ uviedol pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.
Odo dňa vyhlásenia volieb nemôžu politické strany meniť svoje názvy až do vyhlásenia výsledkov. O termíne predčasných volieb sa hlasovalo dnes o 17:00. Poslanci 92 hlasmi odklepli septembrový termín,
Tri menšie politické subjekty pribudli do názvu pred poslednými parlamentnými voľbami v roku 2020, keď zároveň politikov týchto strán zobralo OĽANO na kandidátku. Zmena zdola Jána Budaja medzičasom klub OĽANO opustila.
Pred ďalšími parlamentnými voľbami sa karty rozdávajú nanovo. Menšie stredopravé strany aktuálne rokujú o spoločnom postupe s inými stranami a v OĽANO sa otvorene diskutuje o tom, že poverený premiér Eduard Heger s povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ďalšími opustia stranu a budú pôsobiť v inom politickom subjekte.
Ako informoval už pred časom šéf strany Igor Matovič, OĽANO sa pravdepodobne rozdelí na dve hnutia. Jedným bude pôvodné OĽANO, ktorého agendou zostane protikorupčná a prorodinná politika. Druhým má byť nový politický subjekt Eduarda Hegera, v ktorom sa pokúsi spojiť demokratické stredopravé politické strany. Matovič argumentuje tým, že taktikou je zabezpečiť úspech demokratických strán v parlamentných voľbách.
Čelní predstavitelia OĽANO však zároveň hovoria, že zatiaľ je všetko otvorené. Kedy sa rozhodne o ďalšom osude OĽANO, zatiaľ nie je známe. Matovič sa vyjadril, že „keď snem bude, tak bude potom, ako si my vyriešime otázku v OĽANO. Nemá zmysel snem zvolávať, ak odtiaľ bude potom odchádzať polovica ľudí a budeme ho zvolávať znova.“ Michal Šipoš dnes potvrdil, že termín snemu strany zatiaľ stanovený nebol.
Matovič: Kampaň bude zásadná, treba sa vyhnúť populizmu
Predvolebná kampaň bude zásadná, všetci v nej budeme bojovať za záchranu demokracie. V reakcii na odsúhlasenie termínu predčasných parlamentných volieb to vyhlásil líder Igor Matovič. Považuje za „veľmi dobré“ vyhnúť sa prijímaniu populistických opatrení ako súčasti kampane, píše TASR.
„Bolo by veľmi dobré, aby sme sa vyhli tomu, že sa začnú prijímať 15., 16., 19. dôchodky, bude si niekto populizmom robiť predvolebnú kampaň, lebo veľmi rýchlo by nám to spočítali ratingové agentúry, všetci by sme na to doplatili miliardami eur na úrokoch,“ povedal novinárom Matovič.
Matovič verí, že sa budú vedieť dohodnúť s lídrom Sme rodina Borisom Kollárom a šéfkou Za ľudí Veronikou Remišovou na džentlmenskej koaličnej dohode a budú do volieb fungovať tak ako doteraz. Zopakoval, že od septembra 2022 po odchode SaS bol na koaličnej rade pokoj. „Tento dobrý vzťah medzi sebou sa budeme snažiť zachovať,“ povedal. Predpokladá, že o návrhoch budú so stranou SaS rokovať „ad hoc“.
V súvislosti s podanými návrhmi zákonov, ktoré obsahujú sľuby z predvolebnej ankety OĽANO, Matovič povedal, že ide o plnenie programového vyhlásenia vlády, za ktoré hlasovalo vyše 90 poslancov. „Plniť predvolebné sľuby sa patrí,“ dodal.
Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš poznamenal, že počas utorkového hlasovania postupovali podľa dohody bývalých koaličných strán. S návrhom na termín 30. september prišla podľa neho SaS a aj prezidentka Zuzana Čaputová to akceptovala.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR