Olena Zelenská: Lov na mňa a na moju rodinu mi pripadá ako zlý akčný film
- Manželka ukrajinského prezidenta hovorí, že sa cíti ako v zlom akčnom filme
- O výhre Ukrajiny však nepochybuje, rada doma privíta všetkých Ukrajincov
- Manželka ukrajinského prezidenta hovorí, že sa cíti ako v zlom akčnom filme
- O výhre Ukrajiny však nepochybuje, rada doma privíta všetkých Ukrajincov
Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit povedala, že sa cíti ako „zlom akčnom filme“. Takisto však vyjadrila presvedčenie, že Ukrajina v konflikte s Ruskom zvíťazí. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky Die Zeit.
Zlý akčný film
„Lov na mňa a na moju rodinu mi pripadá ako zlý akčný film,“ povedala v rozhovore pre Die Zeit. „Rusi chcú môjho manžela dostať pod tlak tým, že sa vyhrážajú jeho rodine,“ povedala. „Je to realistický plán, preto máme silnú ochranu,“ dodala.
Prvá dáma má však podľa svojich slov v pamäti, čoho sa už „votrelci na Ukrajine dopustili“ – zabíjanie nevinných detí, ničenie rodín či streľbu na neozbrojených Ukrajincov.
Zelenská v rozhovore pripomenula aj situáciu obyvateľov ukrajinských miest ako Mariupol, Charkov či Irpin, ktorí už „mnoho dní nič nejedli či nepili“ a „nemôžu vyjsť z pivníc, pretože by boli zastrelení„.
O ich výhre je presvedčená
Zelenského manželka však podľa Die Zeit vyjadrila nádej. „Zvíťazíme a som si istá, že Ukrajinci sa vrátia, opätovne postavia mestá zničené ruskou inváziou a budú pracovať na obnove hospodárstva a infraštruktúry,“ povedala. Ukrajinci sú podľa jej slov neuveriteľne schopní a Európe by v prípade porážky od Ruska chýbali.
Zelenská v rozhovore pre Die Zeit vyjadrila vďačnosť manželke francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Brigitte Macronovej a poľskej prvej dáme Agate Dudovej. Obe tieto ženy podľa Zelenskej pomohli pri evakuácií detí z Ukrajiny.
Zakázané zbrane
Ruskí vojaci používajú na Ukrajine zakázané protipechotné míny. Ako referuje spravodajský web CNN, tvrdí to medzinárodná mimovládna organizácia Human Right Watch. „Je známe, že Rusko vlastní tieto nášľapné míny, ktoré môžu bez rozdielu zabíjať a mrzačiť ľudí v dosahu 16 metrov,“ uviedla organizácia a dodala, že ukrajinská armáda nedisponuje takýmito mínami.
„Krajiny na celom svete by mali rázne odsúdiť ruské používanie zakázaných protipechotných nášľapných mín na Ukrajine,“ povedal predstaviteľ Human Right Watch Steve Goose. „Tieto zbrane nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami a zanechávajú smrtiace dedičstvo pre nadchádzajúce roky,“ dodal.
Medzinárodná zmluva o zákaze mín z roku 1997 komplexne zakazuje používanie, výrobu, skladovanie a presun protipechotných mín. Rusko nie je medzi 164 krajinami, ktoré sa pripojili k zmluve, uviedla Human Right Watch. Ukrajinská asociácia odmínovačov minulý týždeň predbežne odhadla, že ruské vojská v doterajšom priebehu invázie na Ukrajinu zamínovali približne takú veľkú oblasť ako rozloha Rakúska.
Bojujú kvôli peniazom
Rusko údajne ponúka sýrskym mužom za boj v prvej línii na Ukrajine až 5000 libier (5 900 eur) mesačne. Informáciu v stredu priniesla britská televízia BBC, ktorá sa odvolala na tvrdenia jedného Sýrčana, ktorý túto ponuku prijal.
Sýrsky bojovník, ktorý sa podľa BBC dobrovoľne prihlásil do boja, povedal, že verí, že Rusko pácha zločiny na Ukrajine, no zároveň pomáha chudobným Sýrčanom, ktorí nemajú peniaze ani na jedlo.
Muž uviedol, že sa prihlásil dobrovoľne len pre peniaze. Jeho rodina si síce neželá, aby išiel bojovať, avšak Rusi mu údajne povedali, že ak na Ukrajine padne, jeho rodina dostane 37 000 libier (43 700 eur).
Nemenovaný Sýrčan pre BBC ďalej povedal, že vie o najmenej 200 ľuďoch, ktorí sa dobrovoľne prihlásili podobne ako on. Ukrajinská vláda a tiež sýrske mimovládne organizácie tvrdia, že v Sýrii bolo zriadených 14 ruských náborových stredísk, informovala BBC.
Agentúra AP v tejto súvislosti citovala britského vicepremiéra Dominica Raaba, ktorý pre televíziu Sky News povedal, že ruský nábor v Sýrii je „znepokojujúcim znamením“, avšak podľa neho to dokazuje, „ako sa stali Rusi závislí od zahraničných bojovníkov pre slabosť a krehkosť (svojich) profesionálnych síl“. Podľa Raaba je ruská armáda na Ukrajine „odkázaná“ na brancov, čo sa prejavuje na bojisku.
Zdroje: TASR, SITA