Olympijské kuriozity: Čechov budí požiarny alarm viackrát za noc, Slováci majú málo sladký cukor a medaily berú aj deti

  • Letné olympijské hry začali len pred niekoľkými dňami, no hneď sa udialo niekoľko zaujímavých vecí
  • O pozornosť sa hlásia aj detskí a tínedžerskí olympionici, ktorí berú medajly aj dospelákom
pjimage – 2021-07-27T092248.324
Instagram/Lydia Jacoby Instagram/Momiji Nishiya
  • Letné olympijské hry začali len pred niekoľkými dňami, no hneď sa udialo niekoľko zaujímavých vecí
  • O pozornosť sa hlásia aj detskí a tínedžerskí olympionici, ktorí berú medajly aj dospelákom

Tohtoročné olympijské hry v Tokiu so sebou prinášajú mnoho bizárov. Nedávno sme ťa informovali o „antisexových“ posteliach, ktoré sú vytvorené z kartónu. Svoj názov dostali kvôli domnienkam, že sú vyrobené z kartónu preto, aby zabránili športovcom v intímnom styku a obmedzili šírenie koronavírusu.

Ukázalo sa však, že ide o historicky prvé olympijské postele, ktoré sú 100 %-ne recyklovateľné. Hmotnosť dvoch ľudí vraj vydržia.

Olympionici na olympiádu nechodia iba športovať. Na zamedzenie šírenia koronavírusu majú tento rok „antisexové“ postele

Pozornosť si vypýtali aj nórske plážové voleybalistky a nemecké gymnastky, ktoré sa predstavili v netradičných celotelových úboroch. Ich cieľom bolo poukázať na fakt, že tieto ženy sú športovkyne, nie modelky. Zároveň povedali, že športovkyne by sa mali vo svojich úboroch cítiť pohodlne.

Zďaleka však nejde o jediné zaujímavé momenty, s ktorými sme sa na LOH doposiaľ stretli a s naháňaním sekúnd alebo bodov toho až tak veľa nemajú. Tu je výber ďalších vecí, nad ktorými možno zakrútiš hlavou, za posledné dni. 

Medaily dostávajú deti

Tohtoročné LOH si získali mnoho nových fanúšikov najmä vďaka tomu, že do zoznamu športov pribudol skateboarding. Prvé cenné kovy v tejto kategórii boli rozdelené už v pondelok. Zaujímavosťou je, že súčet veku športovkýň, ktoré sa umiestnili na stupni víťazov, je len 42 rokov.

Prvé miesto si vybojovala iba 13-ročná Japonka Momiji Nishiyaová. Na druhom mieste sa umiestnila taktiež 13-ročná Brazílčanka Rayssa Lealová a tretiu priečku obsadila tiež Japonka, 16-ročná Funa Nakayamaová. Nishiya sa stala jednou z najmladších olympijských víťaziek vôbec, píše CNN

zdroj: TASR/AP

Víťazstvo mladej Japonky prinieslo pre krajinu druhé prvenstvo v tejto disciplíne potom, čo Yuto Horigome získal v nedeľu zlato v mužskom skateboardingu a pripísal si tak prvú zlatú medailu pre tento šport v olympijskej histórii.

Na zlato ani nemyslela

Prvenstvo sa však podarilo získať aj 17-ročnej Lydii Jacobyovej, ktorá bola úspešná v plaveckej prsiarskej stovke. Informuje o tom SITA. Víťazstvo tínedžerky bolo veľkým šokom najmä pre favoritky. Mladá plavkyňa sama povedala, že ak by sa hry konali v pôvodnom termíne v roku 2020, pravdepodobne by ich iba sledovala v televízii.

zdroj: TASR/AP

„Nemyslím si, že pred rokom by som bola dostatočne pripravená. Nemala som potrebnú výkonnosť. Za ten čas som však vyrástla fyzicky aj mentálne a zrazu je to iný svet. Pozerám sa na výsledkovú tabuľu a nemôžem uveriť, čo tam vidím. Áno, trúfala som si zabojovať o medailu, mala som to kdesi v hlave pred pretekmi. Ale na zlato som sa neodvážila myslieť. To určite nie,“ skonštatovala zlatá medailistka.

Šokovaná tínedžerka pochádza z malého mestečka Seward na južnom pobreží Aljašky. Američania tvrdia, že je len prvou plavkyňou a desiatou letnou olympioničkou v histórii, ktorá má svoj domov na tomto odľahlom polostrove na severozápade USA.

zdroj: TASR/AP

Sťahovanie kvôli olympiáde

Keď pred rokom pandémia koronavírusu zatvorila obchody aj telocvične, študentka miestnej strednej školy zostala dva mesiace bez tréningu. Musela sa presťahovať do najväčšieho aljašského mesta Anchorage, aby sa vôbec mohla uchádzať o účasť na olympijských hrách.

„Keď sa situácia zlepšila, ako prvé sa otvorili bazény v Anchorage. Tak sme sa tam s rodinou presťahovali a všetko sa zrazu pre mňa zmenilo. Plavecký bazén a celý tamojší tím ľudí sa stali celým mojím životom. Stretávali sme sa každý deň a postupne som sa zlepšovala, až to vyústilo v postup na olympijské hry,“ uviedla plavkyňa.

Slovensko má novú športovú superstar: Kto je čerstvá majsterka Európy Emma Zapletalová? Plány jej takmer skazila mononukleóza

V detstve mala to šťastie, že ako jediné dieťa lodného kapitána mala plávanie predurčené už v rodnom liste. Aj keď otec Richard, ktorý vedie námornícke kurzy prežitia v studenej vode, so smiechom namieta: „Len sme ju s manželkou chceli naučiť plávať, aby sa vo vode cítila ako doma. Žijeme v malom prístave na Aljaške a sme prakticky ľudia z lode. Plávanie je súčasť našich životov.“

V roku 2019 bola vtedy 15-ročná Jacobyová osemnásta najlepšia prsiarka sveta s časom 1:08,12. Na nedávnej kvalifikácii amerických plavcov sa zlepšila na 1:05:28 a v olympijskom finále v Tokiu už zaplávala čas po 1:05 min (1:04,95).

Internet medzičasom o zaplavili aj videá rodiny britského plavca Toma Deana, ktorá bola z jeho zlata v 200m voľným štýlom naozaj nadšená.

https://twitter.com/lewiscoombes/status/1419841560628301825

Pomalí Česi

O Českej reprezentácii sme už taktiež písali. Najväčším problémom bolo, že niektorým českým športovcom plány prekazila pandémia. Špekuluje sa, že českú výpravu nakazil priamo nezaočkovaný lekár vo vládnom špeciáli, ktorý tím do Tokia viezol.

Čechov na olympiáde zrejme nakazil nezaočkovaný lekár priamo v lietadle. Športovci v Tokiu okamžite končia

Momentálne sa Česi stretávajú s ďalším problémom. Vraj sú pomalí. Nemyslíme však ich športové výkony, ale rýchlosť v prípade cvičnej evakuácie z ich hotela.

Ukázalo sa, že český tím nie je schopný dodržať predpísaný evakuačný čas, ktorý predstavuje 60 sekúnd. Požiarne cvičenia budú „za trest“ v hoteli prebiehať každú noc aj niekoľkokrát, až kým sa športovcom nepodarí dodržať predpísaných 60 sekúnd.

https://twitter.com/mikiedusik/status/1419845908951273472

Teplá voda a nie sladký cukor

Ďalší problém by mohol byť typicky japonský. Japan Times píše, o tajfúne ktorý len pred niekoľkými hodinami zamieril na východné pobrežie Japonska. Silný vietor a dážď už spôsobil presunutie štartu ženského triatlonu a tropická búrka mohla taktiež ovplyvniť dva medailové zápasy v softbale.

„Hoci cesty boli mokré, kvapky padali miniatúrne, bola to skôr taká vodná hmla. Na vodu dokonca pustili aj surfistov,“ píše k počasiu na svojom Facebooku športový novinár Michal Runák. V príspevku zároveň píše o japonskom cukre, ktorý je podľa jeho slov veľmi slabý.

zdroj: TASR - Michal Svítok

Medzi veľké medajlové nádeje Slovákov patria naši vodní slalomári. Ani oni sa však nevyhli ťažkostiam, voda v ich kanáli je totiž poriadne horúca. Má približne 31 stupňov celzia. 

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: SITA, CNN, Facebook, Japan Times

Najnovšie videá

Trendové videá